Facebook Google+ Twitter

Luxtorpeda, czyli w krainie nadziei i przeciwieństw - recenzja płyty

9 maja odbędzie się premiera debiutanckiej płyty zespołu Luxtorpeda. Na krążku znajdziemy 10 utworów, plus bonus w postaci ich instrumentalnych wersji. Projekt Roberta Litzy Friedricha jest w gruncie rzeczy syntezą muzycznej drogi gitarzysty, znanego z Acid Drinkers, 2Tm 2,3 czy Kazika Na Żywo.

 / Fot. materiały prasoweLuxtorpeda to solowy projekt Litzy, z którego wyrósł regularny zespół. Tworzą go oprócz Friedricha, znani z Armii: Krzysztof "Dr Kmieta" Kmiecik i Tomasz "Krzyżyk" Krzyżaniak, a także Robert Drężek (2Tm 2,3) i Przemysław "Hans" Frencl z hip-hopowego 52 Dębiec.

Paradoksem "debiutu" solowego Litzy, jest to, że jak wspomniałem jest on soczewką, w której skupiają się chyba wszystkie odsłony jego działalności. Na płycie Luxtorpedy słyszymy echa grania w Acid Drinkers, Flapjacku, Kaziku Na Żywo czy 2Tm 2,3. Jeszcze ciekawszy jest fakt, że Friedrich nie odgryza swojego ogona i nie odcina kuponów od własnych osiągnięć. Do słuchania otrzymujemy materiał, który opisuje kolejny paradoks. Mimo, że płyta jest kwintesencją gitarowego grania lat 90., utwory na niej zawarte są świeże, energetyczne, momentami wręcz transowe. Refrenom i chórkom nie brak przy tym przebojowości, która świetnie sprawdzi się zapewne na koncertach.

Interesujące jest to, że muzycy Luxtorpedy określili się na Facebooku i MySpace, jako zespół grający Garage/Punk/Rock. Rzeczywiście brzmienie płyty można określić mianem garażowego, z drugiej strony jest ona świetnie zrealizowana, więc słowo to, nie wydaje się całkowicie adekwatne. Punk również budzi wątpliwości. Jeżeli już musimy szukać tego typu odniesień, to gdzieś być może usłyszymy wpływy Nomeansno. Na pewno jednak określenie płyty, jako punkowej, byłoby zbytnim i krzywdzącym uproszczeniem. Powód takiego stanu rzeczy jest prosty. Osobiście oprócz skojarzeń, które są oczywiste, doszukałem się choćby w utworze "W ciemności", być może nieświadomych, nawiązań do "Lepaca Kliffoth" Theriona. Punkowe nie było też śpiewane przez Litzę "Slow and Stoned" na "Infernal Connection", a tak pobrzmiewa wokal piosenki "Od zera".

Ważną rolę na krążku odgrywają teksty. W tym kontekście Luxtorpeda jest płytą o nadziei i codziennej walce człowieka z przeciwnościami. Trzeba przyznać, że warstwa liryczna jest nie tylko dopracowana, ale i nośna. Na szczególną uwagę zasługuje tekst utworu "W ciemności", w którym autor zderza ludzkie dramaty z wykrzyczanym z nadzieją ewangelicznym wersem "Światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnia". Teksty są dziełem zarówno Litzy i Hansa. We wkładce płyty zaznaczono je różnymi kolorami.

Litza to weteran polskiej sceny rockowej. Warto o tym wspomnieć choćby dlatego, że po tylu latach grania, można było się spodziewać raczej wtórnego materiału, który będzie w gruncie retrospekcją twórczości muzyka. Nic bardziej mylnego. Do rąk otrzymujemy płytę dojrzałą i świeżą równocześnie. Przemyślaną i nieprzewidywalną. Luxtorpeda to zbiór sprzeczności, które się dopełniają.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Przemek
 • Przemek
 • 15.07.2011 19:40

Muzyka może być ale czy autorzy mają pojęcie co to jest Autyzm - chyba nie dzieci autystyczne bardziej kochają niż wszystkie inne i pisanie takiego tekstu obraża wszystkich autyzstów którzy i tak łatwo w życiu nie mają - taka piosoneczka spowoduje tylko jeszcze większą nietorelancje .........................................

Komentarz został ukrytyrozwiń
dYL
 • dYL
 • 11.07.2011 19:00

Na razie PŁYTA ROKU 2011
AUTYSTYCZNY-kawałek lata 2011

Komentarz został ukrytyrozwiń
Misiu Jogi
 • Misiu Jogi
 • 30.05.2011 12:51

Dobra robota! Rzeczywiście jak poprzednicy piszą. Będzie płyta roku, chyba, że ktoś zrobi coś lepszego :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
FTV
 • FTV
 • 07.05.2011 21:55

Zapowiadany wcześniej konkurs - do wygrania płyty Luxtorpedy.
http://franciszkanie.tv/2011/05/konkurs ... uxtorpedy/

Jeszcze można wziąć udział w poprzednim konkursie (dziś do północy) - http://bit.ly/k6xI4n

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jacek Kraków
 • Jacek Kraków
 • 07.05.2011 00:34

Dla mnie najlepsza polska produkcja tego roku!!!! Wielki szacun dla Litzy i chłopaków

Komentarz został ukrytyrozwiń
albo
 • albo
 • 04.05.2011 01:22

no tak,za 3 godz mam pociąg,fajny jest cornford hellcat ale kase musze uzbierac,;fajnie ze nie narzuca sie ta plyta nie wystraszy tych zadilejowanych tak

Komentarz został ukrytyrozwiń
artek
 • artek
 • 02.05.2011 20:59

mnie tysz się widzi... :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
rabarbar
 • rabarbar
 • 02.05.2011 20:41

Przesłuchałem już kilka razy nie mam wątpliwości, że będzie to płyta roku 2011.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zztop
 • zztop
 • 02.05.2011 20:22

płyta GENIALNA! brawo!

Komentarz został ukrytyrozwiń
HulaGula
 • HulaGula
 • 01.05.2011 14:25

Lub płyta polskiego, AD 2011, rocku.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.