Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

9023 miejsce

Lwica mediów polonijnych - chicagowska Oriana Fallacci

Ikona chicagowskiej Polonii. Wyniosła jak Beata Tyszkiewicz, kobieca jak Grażyna Szapołowska, ostra jak Oriana Fallacci. Łucja Śliwa, polonijna dziennikarka - od kilkunastu lat prowadzi najpopularniejszy w USA program radiowy “Otwarty mikrofon”.

Łucja Śliwa w studio radiowym w Chicago z autorem artykułu. / Fot. Marek CiesielczykKażdy kto był w Chicago w środowisku polonijnym wie, kto to jest Łucja Śliwa. Codziennie od godziny 17 do 19 w najlepszym czasie antenowym radiowa stacja WPNA, należąca do najpotężniejszej finansowo instytucji polonijnej Związku Narodowego Polskiego (stanowiącego bazę materialną dla Kongresu Polonii Amerykańskiej) emituje program pod tytułem "Otwarty Mikrofon".

Pani Lusia, jak mówią o niej Polonusi, pochodzi z Rabki. Do USA przyjechała jako dziecko. Tu skończyła szkołę oraz studia wyższe. Najpierw pracowała w polonijnej telewizji. Od kilkunastu lat prowadzi najpopularniejszy w Chicago radiowy program na 1490 AM. Oczywiście w dzisiejszych czasach można go słuchać na całym świecie dzięki technice internetowej (http://www.jvlradio.com/weblog/).

Łucja Śliwa w centrum trybuny dla gości honorowych (przed mikrofonem) podczas polonijnej parady 3-majowej w Down Town, pierwszy z prawej autor artykułu. / Fot. Sylwia KawaŁucja to dwie Oriany Fallacci i cztery Moniki Olejnik. Pazur dziennikarski sprawia, że jest respektowana we wszystkich środowiskach, nawet w tych, które mają zupełnie odmienne poglądy polityczne. Pani Lusia ma bardzo wyraziste poglądy. Na prawo od niej jest tylko ściana, jak mawiają złośliwi. Jednak - mimo faktycznie konserwatywnych podglądów - wypowiada się np. wyraźnie przeciw udziałowi USA w wojnie w Iraku. Każdy znany polski polityk, który odwiedza Chicago, chce wystąpić w jej audycji. Każdy z wyjątkiem postkomunistów oczywiście. Gdyby któryś z nich zawitał u Łucji, skończyłoby się to dla niego zapewne tragicznie.

Chicago - trochę większa Rabka skąd pochodzi Łucja Śliwa, w głębi najwyższy budynek Chicago Sears Tower. / Fot. Sylwia KawaPani Lusia ze względu na swą wyrazistość ma także wrogów. Wielokrotnie próbowano odsunąć ją od mikrofonu, stosując także chwyty poniżej pasa. Posuwano się nawet do tego, iż zarzucano jej, że prowadziła program, będąc pod wpływem alkoholu, choć byłaby to ostatnia rzecz, jaką można by jej zarzucić. Jest autentycznie osobą, kierującą się jasno określonymi zasadami. Gdyby nie to, że jest polską góralką, można by pomyśleć, że w swej uczciwości mogłaby być mormonem.

Książka, w której opublikowany został wspomniany w artykule wywiad. / Fot. Marek CiesielczykPotrafi "sponiewierać" rozmówcę na antenie, ale używając argumentów natury merytorycznej. Jej szorstkość dziennikarska i wyniosłość towarzyska kontrastuje z kobiecością a'la Grażyna Szapołowska. W jednym z wywiadów, Łucja Śliwa powiedziała np.: "Piękno Ameryki polega między innymi na tym, że można pozostać tym, kim się było, gdy się tutaj przyjechało. Jestem i Polką, i Amerykanką. Gdy Pan pyta o to, czy czuję się bardziej Polką, czy Amerykanką, to tak jakby Pan mnie pytał, czy bardziej się czuję córką, czy żoną. Mogę mówić o moim przywiązaniu do Polski i lojalności wobec Stanów Zjednoczonych. (...) Mam tu amerykańską demokrację i jednocześnie mogę obcować z Polakami. (...) Nie boję się krytyki, nie przeraża mnie, jeśli jest uczciwa... Jestem góralką, nie boję się reagować na ataki, one pobudzają mnie do działania". (fragment wywiadu pt "Polonia jest w stanie się zjednoczyć" w książce Marka Ciesielczyka pt.: "Republika kartoflana - Polska wobec katastrofy polityczno-ekonomiczno-kulturowej", K&K Publishing, Chicago 1997).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Adam
  • Adam
  • 07.10.2011 03:33

Wypowiedzi negatywne na pania Lucje Sliwe sa naprawde smieszne. Ma wrogow gdyz tak jak ja nienawidzimy ludzi ktorzy klamia...i robia brudne interesy....sa hipokratami. Artykul dokladnie ocenia kim ona jest. Walczy z oszustami i kombinatorami..."walczy z robieniem ludzi w konia" w Polonijnym srodowisku. Jest bardzo inteligetna i z przyjemnoscia sie slucha oceny sytuacji w kraju...USA czy tez w pojedynczej sprawie. Coz w zepsutym swiecie POlityki i dziennikarstwa ona naprawde jest swiecaca i unikatowa gwiadka
Naprawde "zajebista" osoba!!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
EDWARD K
  • EDWARD K
  • 10.03.2011 16:42

ZWYKLY OSZOLOM PRAWICOWY ,POTOMEK CZLONKOW GORALENVOLKU

Komentarz został ukrytyrozwiń

Lucja Sliwa nie jest dziennikarka ani z wyksztalcenia ani z powolania. Jej komunstyczne pochodzenie przeciez ojciec Lucji Sliwy byl w SB. Sama Lucja Sliwa kiedy przyjechala do Chicago popierana byla przez Konsulat Generalny a w 89 roku wladza byla dla wszystkich oczuwista. Wiec dosyc ze komunistycznego pochodzenia to jeszcze przez komuchow polecona. Dziwia mnie i polonie porownania Lucji Sliwy do profesjonalnych dzinnikarzy, zreszta w azdym tygodniu jakias wpadka idzie w eter.. Ostatio oglaszala Lucja Sliwa ze Pan z poludnia odda konia w dobre rece. Cale Chicago sie bawilo przez dwa tygodnie. Dziwi mnie fakt iz Lucja Sliwa obrazila Anne Walentynowicz, dzialaczke solidarnosci. Dzisiaj komentuje wydarzenia zwiazane z wizyta papieza Benedykta XVI i krzyczy ze to jest powazny blad. Czy taka mala istota, komunistycznego pochodzenia, ktore chcialao zniszczyc polskiego papieza Jana Pawla II moze zabierac glos w sprawie Izraela. Lucja Sliwa pluje na prawdziwych Polakow, prawdziwych patriotow.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jestem w Chicago od niedawna,ale słuchając audycji pani Łucji krew człowieka zalewa.Biorąc pod uwage wypowiedzi niektórych słuchaczy ma sie wrażenie że oni tak bardzo troszczą sie o Polskę, a co niektórzy od paru ładnych lat tam nie byli.Sama prowadząca jest tak obiektywna jak przekupiony sędzia.Co do porównań to pani lusi jeszcze sporo brakuje do pani Szapołowskiej ,a Monice Olejnik to może buty sznurować może sie czegoś nauczy.Z pozdrowieniami LUKAS

Komentarz został ukrytyrozwiń

Minus za porównanie

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie do końca tak jest. Bardzo konserwatywna (choć nie lubię tego określenia) jest Polonia w Chicago i np. w Arizonie, częściowo tylko w Kalifornii. Natomiast Polonia na wschodnim wybrzeżu - zwłaszcza w Nowym Jorku jest lewicowo-liberalna (choć to też nie jest zbyt precyzyjne określenie). W samym Chicago prawicowa jest stacja WPNA (1490 AM), natomiast stacja 1030 i 1080 , w których programy prowadzą młodzi ludzie, są liberalne.

Jeśli chodzi o wyniki głosowania, to w Chicago zawsze wygrywały takie ugrupowania jak ROP Olszewskiego czy PiS. Ciekawe że LPR nie jest tak bardzo popularna.

Polacy w USA są świetnie zorientowani w sprawach Polski - w każdym prawie domu jest TVN24 czy telewizja Polonia. Skrajna prawicowość chicagowskiej Polonii wynika - moim zdaniem - właśnie z dużej ilości informacji z Polski, ale to temat na osobny artykuł. Dużą rolę w kształtowaniu poglądów w Chicago odegrał właśnie "Otwarty mikrofon".

Polonusi nigdy nie cierpieli komuny, a takie partie jak UD/UW, PO (nie mówiąc już o SLD) uważają za odpowiedzialne za niepowodzenia polityczno-ekonomiczne Polski. Rola Polaków żydowskiego pochodzenia w najnowszej historii Polski budzi faktycznie spore emocje w środowisku polonijnym. Krytycznie oceniane są takie mass media, jak np. Gazeta Wyborcza oraz tego typu osoby jak Lech Wałęsa, Adam Michnik, Bronisław Geremek czy Tadeusz Mazowiecki.

Wiąże się to z tym, iż z jednej strony pamięta się tu rewizjonistyczną przeszłość Michnika-Kuronia, a z drugiej krytycznie ocenia politykę "grubej kreski" Mazowieckiego.

Od 25 lat bardzo często dowiedzam środwiska polonijne (nie tylko w Chicago) i mogę z czystym powiedzieć, iż znacznie lepiej wiodłoby się Polsce, gdyby Polacy nad Wisłą byli tak wielkimi patriotami jak ci w USA.

Dzisiaj jest nie tylko dzień flagi, ale także DZIEŃ POLONII (o czym niestety prawie się w Polsce nie mówi). Dlatego też pozwolę sobie złożyć życzenia wszystkim Polakom za granicą, a Polonii amerykańskiej podziękować za pomoc, jaką niosła Krajowi w najgorszych dla nas czasach PRL-u.

Marek Ciesielczyk

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawi mnie fenomen skrajnej prawicowości Polonii. Co trafię na jakąś polonijną stronę, to znajduję listę Żydów i felietony Michałkiewicza. Nigdy nie mogłem znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.