Facebook Google+ Twitter

Lwów: Polski symbol na Cmentarzu Orląt zostanie usunięty?

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-06-23 18:09

Deputowani lwowskiej rady obwodowej grożą usunięciem kamiennej rzeźby Szczerbca na tamtejszym Cmentarzu Orląt. Ma to być odwet za zniszczenie wiosną w Polsce pomnika UPA.

Deputowani rady obwodowej zwrócili się do prezydenta Wiktora Juszczenki i ukraińskiego MSZ o interwencję w sprawie zniszczenia pomnika UPA u podnóża góry Chryszczata w województwie podkarpackim. Radni chcą też, aby w ciągu trzech miesięcy zinwentaryzowano w obwodzie lwowskim wszystkie pomniki mające „antyukraiński i militarny charakter".

Mają one zostać zdemontowane. Radni nie ukrywają, że chodzi między innymi o miecz Szczerbiec na lwowskim Cmentarzu Orląt.

Nekropolia została otwarta po renowacji w czerwcu 2005 roku. Wykuty w kamieniu Szczerbiec od początku budził sprzeciw miejscowych władz bowiem zgodnie z legendą został on uszkodzony przez Chrobrego, gdy ten uderzył nim o Złotą Bramę w Kijowie w XI wieku.

Uwiecznił to na swoim obrazie Jan Matejko. Stąd przez ukraińskich nacjonalistów Szczerbiec jest uznawany za polski symbol militarny. Według historyków, zarówno miecz, jak i Złota Brama powstały kilka wieków później.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.