Facebook Google+ Twitter

Lwowscy katolicy walczą o kościół

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-25 08:38

Decyzją Rady Miasta Lwowa, kościół świętej Marii Magdaleny został na kolejne 20 lat przeznaczony na salę muzyki organowej i kameralnej. O sprawie czytamy w "Naszym Dzienniku", który podkreśla, że Rada nie uwzględniła potrzeb rzymskokatolickiej wspólnoty parafialnej i jej wieloletnich starania o zwrot świątyni.

Emilia Chmielowa, prezes Federacji Polskich Organizacji na Ukrainie mówi, że zabrakło dobrej woli władz. "Dobrze by było, żeby ktoś stanął w naszej obronie. Trzeba jakiejś większej interwencji, by sprawiedliwości stało się zadość i własność Kościoła trafiła do właściciela" - dodała.

Od 2001 roku w kościele świętej Marii Magdaleny odprawiane są nabożeństwa, ale tylko w wyznaczonym, bardzo ograniczonym czasie. Centralne przejście do ołtarza jest zastawione ławkami, których nie można przesuwać, ponieważ niszczy to, zdaniem dyrekcji, posadzkę. Wierni nie mogą korzystać z centralnego wejścia do kościoła ani z kościelnych organów. Zasadniczym punktem argumentacji władz w sporze ze wspólnotą parafialną jest znaczenie organów, znajdujących się w kościele, dla kulturalnego życia miasta.

Gazeta dodaje, że wyposażenie świątyni - ołtarze boczne, obrazy, rzeźby, konfesjonały, klęczniki, ławki - zostało przejęte przez władze, częściowo zniszczone, a częściowo przeniesione do muzeów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Znam parę kościołów w Polszcze, gdzie nawet nie organizuje się żadnych nabożeństw i koncertów. Po prostu się walą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.