Facebook Google+ Twitter

"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" - wspomnienia Marcina Hałasia

Niedawno ukazała się kolejna książka poety, krytyka literackiego i dziennikarza Marcina Hałasia pt. "Lwowskie adresy, lwowskie muzeum".

"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" wspomnienia Marcina Hałasia / Fot. Okładka książkiMarcin Hałaś od dwóch dekad pracuje w tygodniku Życie Bytomskie, współpracując m.in. z miesięcznikiem Śląsk, Gazetą Polską.
Urodził się w 1968 roku, jest absolwentem liceum ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, w którym jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu "Smoleniacy". W tymże liceum zaczęła się przygoda literacka Hałasia, gdzie był założycielem Młodej Grupy Literackiej "Reflektor". Na Uniwersytecie Śląskim ukończył kulturoznawstwo.

Poetycko debiutował na łamach "Gościa Niedzielnego" w 1984 roku, od tego czasu publikował w kilkudziesięciu tytułach prasowych w kraju i za granicą. Wiersze i teksty krytyczno-literackie Hałasia ukazywały się m.in. w Poezji, Życiu Literackim, Tak i Nie, Katoliku, miesięczniku Wiara i odpowiedzialność, Roczniku Lwowskim, Gazecie Lwowskiej.

Poza twórczością związaną ze swoim rodzinnym miastem, m.in. w postaci książek: Bytom magiczny. Wypominki czy Bytom niezwykły. Historia miasta dla dzieci, ostatnią pozycją są Lwowskie adresy, lwowskie muzeum. I nie ma w tej twórczości niczego dziwnego, wszak rodzice autora urodzili się we Lwowie, stąd powrót do rodzinnych korzeni. Zresztą Marcin Hałaś wraz z Przemysławem Nadolskim i Dariuszem Walerjańskim jest współautorem książki Ślad przeszłości. Bytom wielokulturowy. Poświęca w niej rozdział historii i wspomnieniom Polaków z Lwowa, którzy pod koniec wojny zostali zmuszeni do opuszczenia miasta, trafiając do Bytomia, i w którym musieli budować swoje życie od podstaw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W ramach V Bytomskiej Jesieni Literackiej, której patronuje prezydent miasta Piotr Koj, w Bytomskim Centrum Kultury 24. listopada odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę Marcina Hałasia "Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" oraz powieść Wiesława Ciecieręgi "Żelazne dekoracje"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.