Facebook Google+ Twitter

"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" - wspomnienia Marcina Hałasia

Niedawno ukazała się kolejna książka poety, krytyka literackiego i dziennikarza Marcina Hałasia pt. "Lwowskie adresy, lwowskie muzeum".

"Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" wspomnienia Marcina Hałasia / Fot. Okładka książkiMarcin Hałaś od dwóch dekad pracuje w tygodniku Życie Bytomskie, współpracując m.in. z miesięcznikiem Śląsk, Gazetą Polską.
Urodził się w 1968 roku, jest absolwentem liceum ogólnokształcącego im. Jana Smolenia, w którym jest członkiem-założycielem Stowarzyszenia Absolwentów i Sympatyków I LO im. Jana Smolenia w Bytomiu "Smoleniacy". W tymże liceum zaczęła się przygoda literacka Hałasia, gdzie był założycielem Młodej Grupy Literackiej "Reflektor". Na Uniwersytecie Śląskim ukończył kulturoznawstwo.

Poetycko debiutował na łamach "Gościa Niedzielnego" w 1984 roku, od tego czasu publikował w kilkudziesięciu tytułach prasowych w kraju i za granicą. Wiersze i teksty krytyczno-literackie Hałasia ukazywały się m.in. w Poezji, Życiu Literackim, Tak i Nie, Katoliku, miesięczniku Wiara i odpowiedzialność, Roczniku Lwowskim, Gazecie Lwowskiej.

Poza twórczością związaną ze swoim rodzinnym miastem, m.in. w postaci książek: Bytom magiczny. Wypominki czy Bytom niezwykły. Historia miasta dla dzieci, ostatnią pozycją są Lwowskie adresy, lwowskie muzeum. I nie ma w tej twórczości niczego dziwnego, wszak rodzice autora urodzili się we Lwowie, stąd powrót do rodzinnych korzeni. Zresztą Marcin Hałaś wraz z Przemysławem Nadolskim i Dariuszem Walerjańskim jest współautorem książki Ślad przeszłości. Bytom wielokulturowy. Poświęca w niej rozdział historii i wspomnieniom Polaków z Lwowa, którzy pod koniec wojny zostali zmuszeni do opuszczenia miasta, trafiając do Bytomia, i w którym musieli budować swoje życie od podstaw.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

W ramach V Bytomskiej Jesieni Literackiej, której patronuje prezydent miasta Piotr Koj, w Bytomskim Centrum Kultury 24. listopada odbędzie się spotkanie autorskie promujące książkę Marcina Hałasia "Lwowskie adresy, lwowskie muzeum" oraz powieść Wiesława Ciecieręgi "Żelazne dekoracje"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.