Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3031 miejsce

Lwy (piaskowe) rodzą się na plaży w Gdańsku

Na plaży w Gdańsku Stogach odbywa się niezwykły plener rzeźbiarski. Za sprawą Andrzeja Stelmasiewicza, którego nazwisko pojawiło się już w gazecie internetowej Wiadomości24.pl, międzynarodowa ekipa rzeźbiarzy tworzy piaskowe lwy.

"Plac budowy" na plaży w Gdańsku Stogach / Fot. Andrzej StelmasiewiczOd wtorku na plaży w Gdańsku Stogach grupa szesnastu rzeźbiarzy dzielnie walczy z piaskiem i pogodą. Przez dwa dni trwały prace przygotowawcze, stanowiące najcięższy moment imprezy, ponieważ artyści musieli odpowiednio rozplantować ponad 700 ton żwiru, przywiezionego ze żwirowni pod Gdańskiem. W ruch poszedł nie tylko ciężki sprzęt, ale także szpadle i mięśnie rzeźbiarzy. Pogoda była raczej kapryśna, ale artyści szczęśliwie nie tracili humoru, ani zapału do pracyPomysłodawca pleneru Andrzej Stelmasiewicz / Fot. Ewa Kowalska

Pomysłodawcą przedsięwzięcia jest gdański przedsiębiorca Andrzej Stelmasiewicz, nazywany często „ojcem gdańskich lwów”. To za jego sprawą w maju na ulicach miasta pojawiły się figury lwów, to on jest autorem programu „Czas Gdańskich Lwów”, sukcesywnie realizowanego w celu integracji mieszkańców i promocji grodu. W jego ramach odbył się szereg konkursów plastycznych i literackich oraz happeningów ulicznych.

Artysta z Ukrainy i jego lew / Fot. Ewa KowalskaPlener rzeźbiarski „Piaskowe Lwy 2007” jest kolejnym, ale nie ostatnim elementem lwich marzeń pana Andrzeja.

Jak doszło do realizacji Twojego pomysłu?
- Nawiązałem kontakt z belgijską firmą Sand And Ice Events N.V., która ma ogromne doświadczenie w realizacji projektów z piasku i lodu. Dzięki ich kontaktom na plenerze zjawili się artyści z Rosji, USA, Ukrainy, Mongolii i Belgii, a rzeźbiarze Ewa Topolan i Bartosz Chylewski zadbali o to, by również trójmiejska reprezentacja zaprezentowała swoje umiejętności. Przypomnę, ze Ewa jest autorką rzeźb lwów, które od ponad miesiąca stanowią atrakcję turystyczną naszego miasta.Rzeźbiarze z Gdańska / Fot. Ewa Kowalska

A których część ostatnio zniknęła z ulic
- Niestety, nie wszyscy sympatycznie przyjęli lwy. Część z nich została okaleczona i w tej chwili znajdują się u lwiego lekarza, gdańskiego artysty. Myślę, że za dwa tygodnie znowu będą cieszyły nasze oczy.

Plener został zorganizowany przy współpracy Stowarzyszenia Społeczny Urząd Miasta, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz rodzącej się fundacji „Wspólnota Gdańska”. Udział w imprezie biorą:

Alexander Deman - BelgiaGdańscy rzeźbiarze oceniają postęp swojej pracy z różnych poziomów / Fot. Ewa Kowalska
Viktor Van Den Braembussche - Belgia
Tijl Bex - Belgia
Kim Arents - Belgia
Lkhagvadorj Dorjsuren - Mongolia
Raymond Wirick - USA
Olga Usacheva - Rosja
Olga Nalivajko - Rosja
Roman Davydov - Rosja
Andrey Shushlebin - Rosja
Yuriy Kosterin - UkrainaArtysta z USA na tle polskiego nieba / Fot. Ewa Kowalska
Bartosz Chylewski - Polska
Mariusz Otta - Polska
Paweł Kowalski - Polska
Wojciech Łukiański – Polska
Przemysław Chylewski - Polska

Pracy rzeźbiarzy przygląda się wielu gdańszczan i turystów. Niezwykle atrakcyjnym pomysłem okazał się konkurs rzeźbiarski dla amatorów, trwający aż do zakończenia imprezy, a budzący zainteresowanie głównie dzieci, z pasją oddających się zabawie w piasku.
Dzieciaki chętnie brały udział w konkursie rzeźbienia w piasku / Fot. Ewa KowalskaPonieważ plener jest imprezą towarzysząca 12. Festiwalowi Gwiazd, w czwartkowe popołudnie rzeźbiarzy odwiedzili goście biorący w nim udział i nie jest wykluczone, że pojawią się ponownie podczas niedzielnego wernisażu, który rozpocznie się o godzinie 16. Rzeźbiarki z Rosji / Fot. Andrzej Stelmasiewicz

Organizatorzy zapraszają gdańszczan i turystów na plażę na Stogach, na której odbędzie się symboliczne odsłonięcie rzeźb, będzie okazja do poznania rzeźbiarzy oraz artystów amatorów, którym zostaną wręczone symboliczne nagrody. A wszystko to będzie się odbywało przy dźwiękach muzyki i należy mieć nadzieję, pod słonecznym niebem.

Tego wydarzenia nie można przeoczyć, tam trzeba być!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Dzięki Agato za podpisy i powrót do mojego tytułu :) "Lwy STRZEGĄ ...." było niefortunne. One niczego nie strzegą, bo dopiero się ... rodzą. To raczej one są strzeżone (w nocy) przed chuliganami :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

bardzo ciekawy artykuł, super pomysł z tymi lwami (+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

W Niemczech też rzeźbią: http://wiadomosci.wp.pl/gid,8994090,img,8994100,kat,,galeriazdjecie.html?G%5Bpa e%5D=2

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne te piaskowe rzeźby! Brawo za świetny pomysł !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nocny_Marku, leworęczny facet na czwartym zdjęciu to mój syn (na piątym zresztą też) :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Leje Leje :P

Komentarz został ukrytyrozwiń

+ Fantastyczny materiał :-) Cudowny ktoś miał pomysł z tymi lwami na plaży - a jak długo one będą "żyły"?? Znaczy ile przetrwają? Jeśli są budowane z piasku, to przypadkiem tego dzieła nie zniszczy pierwsza lepsza nawałnica? A może konstruktorzy mają jakąś specjalną technikę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marcinie, ale co? Leje?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Jak wyzej

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Ewo :-), nie martw się brakującymi podpisami! Nie tylko Tobie one zniknęły.
Lwy cudne. Podziwiam ludzi, którym się chce tworzyć tak nietrwałe dzieła.
U nas świeci słońce. :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.