Facebook Google+ Twitter

Lyon Sprague de Camp: "Jankes w Rzymie" (Lest Darkness Fall)

"... Miał wrażenie, że chodnik ucieka mu spod nóg jak zapadnia. Zamachał nogami w próżni. Oślepił go purpurowy błysk. Grzmot przetaczał się w nieskończoność."

Okładka wydania anglojęzycznego / Fot. Baen BooksNiepokojące było to uczucie zawieszenia w środku niczego. Czuł się, jak Alicja opadająca w króliczej norze. Tylko, że nie miał jasnego odczucia tego, co się dzieje. Potem coś twardego trzasnęło o podeszwy. Mało nie upadł. Wstrząs - jakby skoczył z wysoka. Zatoczył się i uderzył o coś nogą. Jęknął. (...) Jego wzrok prześlizgnął się obojętnie po najbliżej stojącym wałkoniu. I nagle uświadomił sobie, że tamten zamiast płaszcza i spodni nosi przybrudzoną białą tunikę. Dziwne, ale jeśli kto chce nosić taki strój, to jego sprawa. [Beta Books, 1991]

Okładka do wydania polskojęzycznego / Fot. Beta BooksNaukowiec i badacz starożytności Amerykanin Martin Padway trafia do chylącego się ku upadkowi Rzymu VI stulecia. Jako historyk stosunkowo szybko odnajduje się jednak w nowym, starym świecie... Co więcej - dostrzega możliwość odwrócenia kolei losu - znajduje sposób, by zapobiec rozpadowi Imperium Romanum, a w konsekwencji rozciągającym się na całą Europę wiekom ciemności. Czy pojedynczy człowiek zdolny jest jednak skutecznie wpłynąć na bieg dziejów?

Okładka wydania anglojęzycznego z 1979 roku / Fot. Wyd.1979"Jankes w Rzymie" - po raz pierwszy opublikowana w 1939 roku - jest uznawana za pionierską powieść z gatunku science fiction, zajmującego się historią alternatywną. Pozycja obowiązkowa dla miłośników fantastyki....

Lyon Sprague de Camp (1907-2000), amerykański pisarz science fiction i fantasy, laureat między innymi Grand Master Award oraz nagrody Hugo, napisał również kilka powieści kontynuujących cykl o Conanie Barbarzyńcy Roberta E. Howarda (w tym część wspólnie z nim).

Tytuł oryginału: Lest Darkness Fall
Autor: Sprague de Camp L.
Tłumacz: Radosław Januszewski
ISBN: 83-7001-448-8
Wydawnictwo: Beta Books
Oprawa książki: miękka
Ilość stron: 280
Rok wydania książki: 1991

Przy tej okazji warto wspomnieć wcześniejszą, podobną powieść: "Jankes na dworze króla Artura" (A Connecticut Yankee In King Arthur's Court, 1889), napisaną przez innego autora - klasyka literatury angielskiej - Marka Twaina (Samuela Langhornea Clemensa).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

...A jakie są wasze ulubione powieści fantasy?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.