Facebook Google+ Twitter

Łyżwiarskie Mistrzostwa Europy: Szwajcarka na prowadzeniu, Polka w finale

Rywalizację w łyżwiarskich Mistrzostwach Europy w Warszawie rozpoczęły solistki. Na prowadzeniu jest Szwajcarka Sarah Meier. Polka Anna Jurkiewicz zakwalifikowała się do finału.

Po programie krótkim solistek na Mistrzostwach Europy w łyżwiarstwie figurowym prowadzi Sara Meier ze Szwajcarii. Biorąc pod uwagę wyniki tegorocznego cyklu Grand Prix, jeszcze przed zawodami Szwajcarka typowana była na główną kandydatkę do złotego medalu. W finale Grand Prix odbywającym się w Moskwie przegrała tylko z zawodniczkami spoza Europy: Koreanką Yu Na Kim oraz Japonką Mao Asadą.

Meier wykonała bezbłędny program z kombinacją potrójnego lutza z podwójnym toeloopem, potrójnego flipa po krokach oraz podwójnego axla w ostatnich sekundach programu. Sarah jest zawodniczką bardzo dobrze wyszkoloną pod względem technicznym, jej skoki są wysokie i pewne. Również pozostałe elementy zostały ocenione bardzo wysoko: zarówno sekwencja spiral jak i kombinacja piruetów na poziom czwarty, zaś sekwencja kroków na poziom trzeci.

Zaledwie trzy setne punktu za Szwajcarką plasuje się Włoszka Carolina Kostner. Zaprezentowała najtrudniejsza kombinację skoków dzisiejszego popołudnia: potrójnego flipa z potrójnym toeloopem. Właśnie ta kombinacja dała jej tak wysoką pozycję, mimo poważnego błędu, jakim był brak planowanego, trzeciego obrotu w lutzu. Włoszka jak zawsze wyróżniała się jazdą w imponującym wręcz tempie, szczególnie widoczne było to w sekwencji spiral. Jako ciekawostkę można podać, iż Carolina Kostner, jest kuzynką słynnej włoskiej narciarki Isolde Kostner. 

Trzecie miejsce w dzisiejszym shorcie zajęła Gruzinka Elena Gedewaniszwili. Ta młodziutka zaledwie 17-letnia łyżwiarka zwróciła na siebie uwagę już w zeszłorocznym debiucie na Mistrzostwach Europy. Efektownie pojechała do cygańskich rytmów. Mimo lekkiego podparcia przy potrójnym lutzu, wykonała swój program niezwykle żywiołowo i dynamicznie. Elena prezentuje bardziej sportowy, atletyczny typ jazdy w przeciwieństwie do Meier, która jeździ elegancko i klasycznie.

Na kolejnych pozycjach plasują się była mistrzyni Europy Węgierka Julia Sebestyen oraz Finka Kiira Korpi.

 

Dość słabo jak na swoje możliwości wystąpiła natomiast Rosjanka Elena Sokołowa, wicemistrzyni Europy z ubiegłego roku, która w swojej karierze zdobyła też srebrny medal Mistrzostw Świata 2003. Sokołowa potwierdziła tym samym gorszą formę w tym sezonie. Takie przypuszczenia pojawiły się już na Mistrzostwach Rosji, gdzie przegrała z zupełnie nieznaną wcześniej rywalką. Wszystko wskazuje więc na to, że po wycofaniu się ze startów multimedalistki, słynnej Iriny Slutskiej, Rosja jak na razie nie ma godnej jej następczyni. 

Do programu dowolnego na ostatnim 24. miejscu zakwalifikowała się nasza reprezentantka Anna Jurkiewicz. 22-letnia Jurkiewicz powróciła w tym sezonie do wyczynowego sportu po przerwie spowodowanej kontuzjami, zwłaszcza poważnymi problemami z kręgosłupem. Jadąc do muzyki „Shall Me Dance” czysto wykonała trudną kombinacje skoków potrójnego flipa z podwójnym toeloopem,  upadła niestety przy potrójnym lutzu. Można powiedzieć, iż błędem decydującym o obecnie zajmowanej pozycji okazał się podwójny axel, przy którym zawodniczce zabrakło rotacji i został sklasyfikowany przez komisję sędziowską jako pojedyńczy. Polka zaprezentowała jednak dobre tempo jazdy.

Anna Jurkiewicz  trenuje w Oświęcimu pod okiem Iwony Mydlarz-Chruścińskiej, byłej trenerki naszej pary sportowej Doroty i Mariusza Siudków. Osiągała spore sukcesy jako bardzo młoda juniorka, wywalczyła m.in. 5. miejsce na Mistrzostwach Świata Juniorów.

W programie krótkim solistek jest osiem obowiązkowych elementów: kombinacja skoków potrójnego z podwójnym lub potrójnym, potrójny skok po krokach, podwójny axel, kombinacja piruetów ze zmianą nogi, skok do piruetu siadanego lub wagi, piruet odchylany, sekwencja spiral oraz sekwencja skoków po serpentynie, kole lub po prostej. 

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.