Łyżwiarskie MŚ. Szósta lokata Polek w wyścigu drużynowym

Polskie łyżwiarki szybkie zajęły szóste miejsce w wyścigu drużynowym na mistrzostwach świata w holenderskim Heerenveen. Niespodziewanie zwyciężyły Japonki, które pokonały faworytki - Holenderki. Medal brązowy wywalczyły Rosjanki.

Drużyna polskich łyżwiarek szybkich podczas ZIO w Vancouver (2010). Od lewej: Katarzyna Woźniak, Natalia Czerwonka, Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska / Fot. djtomdog/ CC 2.0Po tym jak Biało-czerwone zostały wicemistrzyniami olimpijskimi w Soczi (2014 rok) w wyścigu drużynowym, a wcześniej wywalczyły w tej konkurencji srebrny medal mistrzostw świata w Soczi (2013) i brązowy medal olimpijski w Vancouver (2010), były jedną z polskich nadziei na krążek podczas 16. Mistrzostw Świata w Łyżwiarstwie Szybkim na Dystansach w holenderskim Heerenveen. W porównaniu z wymienionymi imprezami w Rosji i Kanadzie, w Holandii zabrakło jednak Katarzyny Bachledy-Curuś i Natalii Czerwonki.

Na tafli Thialf Polskę reprezentowały Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak i Aleksandra Goss, które wystartowały w czwartej, ostatniej parze, a ich bezpośrednimi rywalkami były Japonki. Biało-czerwone na dystansie 2400 m uzyskały rezultat 3.06,09 min, co pozwoliło im na zajęcie szóstego miejsca. Tym samym powtórzyły one wczorajszy wynik swoich reprezentacyjnych kolegów.

Medal złoty zdobyły właśnie przedstawicielki Kraju Kwitnącej Wiśni, które sześć okrążeń lodowiska pokonały w czasie 3.01,53 min. Okazało się to być niespodziewanie rezultatem lepszym od faworyzowanych Holenderek (3.01,55 min), które musiały zadowolić się tytułem wicemistrzowskim. Po medal brązowy sięgnęły natomiast Rosjanki (3.03,19 min).