Facebook Google+ Twitter

"Łzy mojego ojca" Johna Updike'a

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-05-04 15:28

4 maja do księgarń trafi pożegnalny zbiór opowiadań Johna Updike’a pt. "Łzy mojego ojca". Updike, wciąż przenikliwy i wrażliwy obserwator amerykańskiej codzienności, choć skupiony na doświadczeniu przemijania, w ostatnich słowach afirmuje jednak życie: "Jeśli dobrze czytam w myślach tego starego dziwaka, wznosi toast za świat widzialny, i do diabła z tym, że wkrótce z niego zniknie".

 / Fot. RebisPożegnalny zbiór opowiadań Updike’a odzwierciedla amerykańskie doświadczenie - od Wielkiego Kryzysu po pokłosie 11 września. W większości tych utworów autor porusza tematy jeszcze niedawno uznawane w literaturze za tabu - starość i śmierć, a bohaterami czyni tych, którzy dawno przekroczyli smugę cienia. Jeżdżą na spotkania klasowe po latach, borykają się z samotnością, nawiązują kontakty z młodzieńczymi miłościami, dopuszczają się zdrady lub tylko ją rozważają, podróżują po świecie albo wracają wspomnieniami do dzieciństwa. Opowiadania te zatem tworzą swoistą odpowiedź na pytanie: Czy Ameryka to kraj dla starych ludzi?

Wyjątkowe miejsce wśród nich zajmuje utwór Różne odmiany doświadczenia religijnego – wstrząsający komentarz autora bezpośrednio nawiązujący do wydarzeń z 11 września.

Updike, wciąż przenikliwy i wrażliwy obserwator amerykańskiej codzienności – tej zapomnianej i tej współczesnej – choć tak bardzo skupiony na doświadczeniu przemijania, w ostatnich słowach afirmuje życie: ”Jeśli dobrze czytam w myślach tego starego dziwaka, wznosi toast za świat widzialny, i do diabła z tym, że wkrótce z niego zniknie”.

John Updike (1932-2009) był eseistą, poetą i prozaikiem. Największą sławę przyniósł mu cykl powieściowy o Króliku. Updike zdobył wiele najważniejszych amerykańskich nagród literackich, m.in. Pulitzera, National Book Award i American Book Award. Regularnie wymieniany był
w gronie kandydatów do literackiej Nagrody Nobla.

Rebis opublikował w serii „Mistrzowie literatury” jego powieści Szukajcie mego oblicza i Miasteczka oraz zbiór opowiadań A potem..., natomiast w serii z Salamandrą - Terrorystę, powieść zaliczaną do najważniejszych dzieł literackich ostatnich lat, oraz Czarownice z Eastwick i Wdowy z Eastwick.

John Updike
"Łzy mojego ojca i inne opowiadania"
Rebis

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.