Facebook Google+ Twitter

Macedonia kontra Grecja. Sporu o nazwę ciąg dalszy

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-09-15 19:32

- Byłoby szaleństwem przyjąć kompromisową nazwę dla Macedonii, wskazującą położenie geograficzne, jeśli miałaby ona znaleźć się w szerszym użyciu - stwierdził przebywający z wizytą w Berlinie macedoński prezydent Georgi Ivanov.

http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Gjorgje_Ivanov.jpg / Fot. Wikimedia CommonsWedług macedońskiego prezydenta, który przybył do Berlina na spotkanie z prezydentem Niemiec - Horstem Kohlerem, "Grecja nie posiada żadnych prawnych środków aby zmusić Macedonię do uznania tej propozycji". Ivanov odniósł się tym samym do propozycji tzw. "podwójnej formuły" w grecko - macedońskim sporze o nazwę. Dotyczy ona podwójnego nazewnictwa Macedonii, w relacjach grecko - macedońskich jako "Republika Północnej Macedonii", zaś w relacjach z innymi państwami "Republika Macedonii". Propozycja ta, wypracowana przy pomocy mediatora ONZ Matthew Nimetza, została jednak odrzucona przez Ateny. Grecja domaga się, aby określenie "Republika Północnej Macedonii" weszło do szerszego użycia.

Według Skopje, Macedonia nie może zrezygnować z nazwy, którą uznało do tej pory 125 państw.

Prezydent Ivanov wyraził również żal do państw europejskich za brak zaangażowania w rozwiązanie sporu z Grecją, po tym jak Ateny w zeszłym roku zablokowały akcesję Macedonii do NATO. - W zeszłym roku Macedonia odczuła ciężar wahania się państw europejskich. Jesteśmy przyzwyczajeni do trudności stwarzanych przez Grecję, ale oczekujemy wsparcia od Europy, którego brak był do tej pory widoczny.

Ivanov przebywający w Berlinie na zaproszenie niemieckiego prezydenta wyraził obawy co do oceny postępów Macedonii, które mają być zawarte w specjalnym raporcie Komisji Europejskiej. Od niego uzależniona będzie data rozpoczęcia rozmów akcesyjnych z Unią Europejską. Niemiecki prezydent wyraził nadzieję, że raport ten będzie pozytywny dla Macedonii.

Macedonia uzyskała status "państwa kandydującego do UE" w 2005 roku, jednak Komisja Europejska uznała reformy Skopje za niewystarczające, aby rozpocząć rozmowy akcesyjne z tym krajem.

Spór o nazwę między Macedonią a Gracją trwa już od kilkunastu lat, kiedy to Skopje uzyskało niepodległość po upadku Jugosławii. Grecy nie uznają nazwy "Macedonia" tłumacząc, że sugerować może ona roszczenia terytorialne Skopje wobec regionu o tej samie nazwie pozostającego w granicach Grecji. Spór nasilił się, kiedy Grecja zablokowała rozmowy akcesyjne pomiędzy Macedonią a NATO. Ateny zagroziły również podobną blokadą w przypadku rozmów akcesyjnych Macedonii z UE. W efekcie władze w Skopje złożyły w tej sprawie pozew przeciwko Grekom do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Nadal oficjalną nazwą północnego sąsiada Grecji jest "FYROM" (Former Yugoslav Republic of Macedonia – Była Jugosłowiańska Republika Macedonii). Nazwę "Republika Macedonii" uznało do tej pory 125 państw na świecie.

Źródła:
http://www.balkaninsight.com/en/main/news/22228/,
http://www.president.gov.mk/

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.