Facebook Google+ Twitter

Macie dość 2016 roku? Będziecie musieli znosić go o sekundę dłużej

Rok 2016 potrwa o sekundę dłużej. Zostanie ona "dodana" 31 grudnia. Ma to związek ze zmniejszeniem prędkości ruchu obrotowego Ziemi i synchronizacją czasu astronomicznego z uniwersalnym.

 / Fot. LouAnnClark/CC031 grudnia 2016 r. zegary atomowe wskażą godzinę 11:59:60. Podobny zabieg nastąpił 30 czerwca 2015 r. Dodatkowa sekunda nazywana jest sekundą przestępną lub skokową.

Procedura "dodania" sekundy jest sformalizowana. Odpowiedzialną za nią instytucją jest Międzynarodowa Służba Ruchu Obrotowego Ziemi i Systemów Odniesienia Międzynarodowej Asocjacji Geodezji. Dokonuje się jej po to, by zsynchronizować czas astronomiczny, który jest nieregularny i uzależniony od rotacji Ziemi z uniwersalnym czasem koordynowanym (UTC).

Obrót Ziemi nieznacznie spowalnia. Ma to związek m.in. z pływami księżycowymi. Na czas obrotu mają też wpływy zjawiska geologiczne, takie jak trzęsienia Ziemi, a także topnienie lodowców - podaje ScienceAlert.

Uniwersalny czas koordynowany jest synchronizowany z czasem astronomicznym. W tym celu stworzono czterysta superdokładnych zegarów atomowych. Sekunda przestępna zostanie "dodana" po raz dwudziesty ósmy od 1972 r. Dokonuje się jej w połowie lub na koniec roku.

Od Sylwestra dzielą nas już tylko godziny. Możemy zatem rozpocząć odliczanie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.