Facebook Google+ Twitter

Macierewicz broni swoich ekspertów: Prokuratura realizuje polityczne plany

Protokoły zeznań ekspertów komisji Antoniego Macierewicza zostały ujawnione przez prokuraturę wojskową. Poseł PiS złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

 / Fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta RP /  GNU Free Documentation License 1.2Antoni Macierewicz oskarża NPW o przekazanie dziennikarzom tajnych informacji ze śledztwa prowadzonego w sprawie katastrofy smoleńskiej. "W związku z publikacją w 'Gazecie Wyborczej' pt. 'Trzej zamachowcy' informujemy, że Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie udostępniła mediom protokołów przesłuchań świadków, o których mowa w artykule" - komentuje kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Gazeta Wyborcza w swoim artykule, powołując się na źródła w prokuraturze, zarzuca brak kompetencji ekspertom zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej ws. badania katastrof lotniczych.

Według Antoniego Macierewicza to prokuratorzy są odpowiedzialni za udostępnienie zeznań świadków dziennikarzom. "Prokuratura realizuje swoje polityczne plany, używając do tego dziennikarzy" - tak ocenia sytuację Macierewicz. Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez prokuratorów NPW w Warszawie zostało już przez niego złożone. "Prokuratura otwarcie łamie podstawowe przepisy kodeksu karnego. Od czasów komunistycznych nie mieliśmy do czynienia z taką sytuacją" - atakuje przewodniczący.

Pod presją opinii publicznej prokuratura zdecydowała się ujawnić protokoły wykorzystane w publikacji Gazety Wyborczej.
"Mając na względzie wagę śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej dla polskiej opinii publicznej - zgodnie z decyzją prokuratora referenta śledztwa - poniżej publikujemy protokoły przesłuchania określonych świadków, związane z treścią dzisiejszej publikacji".

Nowe fakty wynikające z ujawnionych zeznań

Na pytanie kierowane do jednego ze świadków (prawdopodobnie Jacka Rońdy), czy wciąż podpisuje się pod wypowiedzianymi w filmie Anity Gargas słowami, jakoby przyczyną katastrofy była dobrze przygotowana, wielopunktowa eksplozja, uzyskano odpowiedź, że jego słowa były "tylko fragmentem jego wypowiedzi". Spytany, czy uważa, że katastrofa smoleńska była konsekwencją eksplozji, świadek zeznał, że "poza doniesieniami gazetowymi nie ma żadnej wiedzy na ten temat".

Inny świadek (prawdopodobnie prof. Binienda) mówi, że nie może dostarczyć prokuraturze wszystkich materiałów służących do badań związanych z katastrofą - "ponieważ pracę wykonywała grupa moich doktorów, nie mam dostępu do wszystkich obliczeń, nie wszystkie były dla mnie wartościowe (...). Te, które są w mojej dyspozycji, mógłbym na prośbę prokuratury przekazać, ale najpierw musiałbym dostać na to zezwolenia NASA i mojej uczelni, gdyż są tam pewne informacje, które mogą być tajne dla użytkowników poza USA".

Zeznania pierwszego świadka
Zeznania drugiego świadka
Zeznania trzeciego świadka

Dane osobowe świadków zostały zamazane.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Pan prezes - wspaniały, gdy wróci do władzy/a wróci/ niech koniecznie weźmie zw sobą Antka Macierewicza do rządu, to będzie przynajmniej weselej/ bo lepiej raczek nie/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdo,

Determinacja ma różne oblicza..

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Antoni podziwiam pana determinację.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Arkadiusz Gębka-Na złodzieju czapka gore, a na błaźnie dzwoni.-świetne

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Roman Kozminski

Urosły Panu litery, ale pogubiły się ogonki... :)
Rzecz nie w "słupkach", lecz w "ekspertach"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Im bardzie słupki spadają Platformie, to coraz bardziej nerwowo reaguje grupa trzymająca władzę rząd i Platforma.
Czyżby strach zaglądał w oczęta??

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem co bardziej irytuje Macierewicza, zeznania które złożyli jego "eksperci" czy to że takie eksperymenty myślowe trafiły do opinii publicznej ?
Doniesienia do prokuratury to specyfika pracy pana posła . Złożył tyle zawiadomień aż trudno mu samemu zapamiętać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne lepszych od pana, panie Andrzeju.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Na złodzieju czapka gore, a na błaźnie dzwoni...
Jeśli "wycieknięcie" zeznań o "eksperymencie myślowym" jako podstawie macierewiczowej ekspertyzy smoleńskiej jest powodem takiego poruszenia, to jak obroni się tzw. "Kościół Smoleński" przed zarzutem, że jest "papierowy"?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.