Facebook Google+ Twitter

Macierewicz musi publicznie przeprosić ITI

Antoni Macierewicz w błędzie? Sąd Apelacyjny w Warszawie orzekł prawomocnie, że poseł PiS ma publicznie przeprosić spółkę ITI za posądzanie jej o związki z wojskowymi służbami specjalnymi PRL oraz o finansowanie jej ze środków FOZZ.

 / Fot. Archiwum Kancelarii Prezydenta RP, własność publiczna/ wikimedia commonsJak podaje "Rzeczpospolita" kontrowersyjny Macierewicz musi przeprosić ITI. Swoją decyzję sąd argumentował tym, że pozwany nie udowodnił prawdziwości swoich słów, a z winy nie zwalnia go fakt, że powołał się na raport wersyfikacji WSI, bo w swoich oskarżeniach wykroczył poza jego treść. Sąd Administracyjny wziął również pod uwagę apelację ITI od wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie. Sąd Okręgowy oddalił bowiem pozew ITI. Obecny wyrok, nakazuje Macierewiczowi wykupienie na łamach "Rzeczpospolitej" przeprosin oraz wpłacenie 10 tys. złotych na cel społeczny (ITI żądało 100 tys.). Mec. Andrzej Lew-Mirski jest zdziwiony wyrokiem. Zapowiada kasację do Sądu Najwyższego. Kasacja jednak nie wstrzymuje wykonania kary nadanej przez SA.

W lutym 2007 roku, prezydent Lech Kaczyński ujawnił raport z wersyfikacji, w którym napisano m.in., że wywiad wojskowy PRL "podejmował wysiłki powołania firmy telewizyjnej" w celu "ułatwienia plasowania agentury na Zachodzie". Podpisany także przez posła PiS raport donosił, że związany z wywiadem wojskowym szef FOZZ Grzegorz Żemek miał pod koniec lat 80. dostać zlecenie od wywiadu na rozmowę w tej sprawie z firmą ITI i reprezentującymi ją Janem Wejchertem i Mariuszem Walterem.

Kiedy raport wyszedł na jaw, Macierewicz pytany w wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" o dowody w sprawie ITI, powiedział że już je przedstawił i odesłał do zeznań Żemka (skazanego za aferę FOZZ; przyznał, że współpracował z wojskowymi służbami). Na pytanie o to, gdzie są papiery w sprawie zeznań Żemka, Macierewicz odpowiedział: "Dlaczego zeznania Żemka złożone pod przysięgą przed komisją nie są dla pani wiarygodne? Przypominam: gdyby kłamał, groziłoby mu osiem lat więzienia. A on mówi wyraźnie: były dwie dziedziny wykorzystywane przez wywiad do lokowania agentury na Zachodzie - międzynarodowy obrót produktami rolnymi i media. W związku z tym - zeznaje Żemek - polecono mu znaleźć ludzi, z pomocą których można było stworzyć koncern medialny. Znał Wejcherta, zwrócił się do niego. Zapytał centralę, czy Wejchert może być. Powiedziano mu, że już z nimi współpracuje i jest dobry. Zaczęli tworzyć koncern medialny. To jest nieinteresujące?".

Najwięcej lajków na Facebooku:
Węgorzewska-Whiskerd: nie chcę przepraszać, że jestem Polką
Piotr Hruszwicki na scenach Lyric Opera!
Chciałbym zmienić wizerunek truckerów. Wywiad z kierowcą ciężarówki
Wędrówki po Moskwie. Metro - tętniące życiem podziemia stolicy
Pomysł Palikota: Jarosław Kaczyński winny katastrofie smoleńskiej


Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Jezus Chrystus
 • Jezus Chrystus
 • 02.10.2011 23:05

Ktora z walczących partii, ma możliwości na odzyskanie suwerenności przywiślańskiej krainy? Która z tych partii nie jest zinfiltrowana przez agentów pracujących na rzecz wielkich Rosji i Niemiec(UE)? Dlaczego przy niezależnym polskim wywiadzie, jak twierdzi towarzysz generał Czympiński, nie ujęto agentów GRU i KGB? Dlaczego...

Komentarz został ukrytyrozwiń
Sławek
 • Sławek
 • 02.10.2011 03:35

Musi to na Rusi, a w Polsce jak kto chce.

Komentarz został ukrytyrozwiń
gorol
 • gorol
 • 01.10.2011 19:02

jak trzeba przepraszac to trzeba przepraszac.na co tyn gosc czako

Komentarz został ukrytyrozwiń
benk
 • benk
 • 01.10.2011 16:22

A od kiedyż to podejrzany może zeznawać ( co jest zastrzeżone wyłącznie dla świadka) pod przysięgą??????? Maciarescu Debilescu - zmień psychiatrę pierwszego kontaktu na psychiatrę dożywotniego kontaktu!

Komentarz został ukrytyrozwiń
tomek
 • tomek
 • 01.10.2011 12:44

Nasz Polski BOND znowu znalazł aferę,co za człowiek.

Komentarz został ukrytyrozwiń
wojsik
 • wojsik
 • 01.10.2011 11:22

PRAWDA W OCZY KOLE - TO MOJA ODPOWIEDŻ NA WPIS INTERNAUTY Z GODZ. 22,00 ,który komentuje wypowiedż antypisa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Leon
 • Leon
 • 01.10.2011 06:05

Czy to ten sam Polski wymiar sprawiedliwości który by nie potrafił gdy by nie sędzia Andrzej Kryże osądzić częściowo,z powodu przedawnienia afery FOZZ-u.A ja się pytam tak na marginesie,czy Polski Wymiar Sprawiedliwości jest już zlustrowany (zdekomunizowany).

Komentarz został ukrytyrozwiń
re
 • re
 • 01.10.2011 03:24

Macierewicz ma wiekszy problem niż przepraszanie ITI.Zapewne modli sie gorliwie,aby PiS nie wygrał wyborów.Zdaje sobie dobrze sprawę z faktu,że Kaczyński nie będzie mógł w żadnym wypadku ogłosić jego durnot(biała księga) jako obowiązujące stanowisko rządu RP.Przypomnijmy,iż konkluzją z pracy Macierewicza nad sprawą katastrofy jest teza,że Putin z całą swoją moskiewską wierchuszką są...wielokrotnymi mordercami.(96 polskich obywateli z prezydentem RP na czele).Gdyby PiS wygrał wybory,Kaczyński kazałby Macierewiczowi spakować manatki i udać sie na zasłużony odpoczynek-najlepiej do domu waroatów.

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
 • myNaród
 • 30.09.2011 23:53

to tylko jedno z wielu klamstw taliba, jeszcze troche i bedzie przepraszal za nastepne

Komentarz został ukrytyrozwiń
milo
 • milo
 • 30.09.2011 22:00

Wyborco czy chcesz, żeby ludzie o podobnej inteligencji co ten poniżej "antypis" nadal rządzili Polską głosuj na PO. :) Tylko potem pretensje mniej do samego siebie :/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.