Facebook Google+ Twitter

Macierewicz: Na Tu154m były substancje mocniejsze niż trotyl [WYWIAD]

Tygodnik „Do Rzeczy” donosi, że na wraku rządowego tupolewa wykryto nie tylko TNT. Informacje, do których dotarł Cezary Gmyz, mówią, iż w Smoleńsku znaleziono dużo silniejsze materiały wybuchowe. O komentarz zapytałem Antoniego Macierewicza

 / Fot. PAP/Paweł SupernakMICHAŁ WRÓBLEWSKI: Tygodnik „Do Rzeczy” dotarł do dokumentacji badań wykonanych przez polskich biegłych jesienią ubiegłego roku na miejscu katastrofy w Smoleńsku. Z informacji podanych dziś przez Cezarego Gmyza wynika, że testy wykonane przez biegłych wykazały nie tylko obecność trotylu, ale także dużo silniejszych substancji wybuchowych, m.in. oktogenu i heksogenu. Zaskoczyła pana ta informacja?
Nie, to nie jest dla mnie zaskoczenie. Już we wrześniu docierały do nas – do mnie i mojego zespołu – takie informacje. Oczywiście, czym innym jest informacja ustna, nie mająca pewnego rodzaju materialnego substratu, a czym innym jest informacja potwierdzona, którą podał dziś pan redaktor Gmyz. Dziennikarz ten dotarł do tzw. zrzutów z urządzeń, z których wynika, że oprócz trotylu znaleziono w Smoleńsku także inne substancje wybuchowe, bardzo mocne, wchodzące w skład C4. Jak wiadomo, jest to nowoczesny środek wybuchowy, używany przez terrorystów. Mamy do czynienia z sytuacją bardzo daleko idącą, z sytuacją, która każe postawić sprawę na zasadzie: „albo-albo”. Bo jeżeli rząd wobec poznanych dziś faktów nadal będzie stał na straży bajki o „pancernej brzozie”, i wciąż będzie wstrzymywał się przed powołaniem na nowo komisji państwowej, która od samego początku zbadałaby to, co stało się w Smoleńsku (a jest to bezwzględny obowiązek premiera), to będzie to oznaczało, że polskie władze otwarcie staną po stronie rosyjskiej racji stanu.

Mocno powiedziane.
Inaczej tego nazwać nie można. Ta kwestia ma taki wymiar, że tutaj żadne partykularne interesy nie mogą być uznane za ważniejsze od konieczności zbadania tego, w jaki sposób zginął polski prezydent wraz z polską elitą. Potwierdzony, niezaprzeczalny fakt o istnieniu na miejscu tragedii materiałów wybuchowych – już nie tylko trotylu, już nawet nie oktogonu i heksogenu, ale wręcz tzw. materiału inicjującego, wchodzącego w skład zapalnika! – daje dziś tak silne przesłanki, wskazujące na eksplozję, że nie sposób z nimi nawet dyskutować. A eksplozja ta nie była wywołana przez awarię. Ktoś ją spowodował. Te fakty zmuszają prokuraturę do badania sprawy pod kątem udziału osób trzecich w spowodowaniu tej tragedii. I zmusza polskiego premiera do powołania na nowo Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Przypominam, że tylko premier może to zrobić. Tak wynika z ustawy. Rządzący powinni również zgłosić się do instytucji NATO, a także Unii Europejskiej, ponieważ organy międzynarodowe są w posiadaniu cennych dla śledztwa informacji. Bardzo cennych informacji.

Czytaj także: Macierewicz: "3 osoby przeżyły". Rząd nie chce wykryć sprawców

Wróćmy do tekstu. Jak skomentuje pan to, że obecność tych substancji – heksogenu i oktogenu - została wykluczona już w czerwcu 2010 roku przez Prokuraturę Wojskową? Wiemy, że prokuratura opierała się na opinii biegłych z warszawskiego Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii.
Przypomnijmy, że instytucja ta zbadała wówczas parasolkę, kawałek buta, wycinek swetra, jakieś banknoty, książkę… Jeśli ktoś „próbki” te uznaje za miarodajne, to bardzo pana proszę, panie redaktorze, niech zwolni mnie pan z obowiązku komentowania tego. To niepoważne. Samolot miał 50 metrów długości, na jego pokładzie znajdowało się niemal 100 osób. Nie sprawdzono poszycia, nie sprawdzono metalowych części tej maszyny. O czym tutaj dyskutować?

Jak pisze redaktor Gmyz, obecność oktogenu i heksogenu wyklucza hipotezę, jakoby materiały wykryte na wraku samolotu pochodziły z czasów II wojny światowej. Tak twierdzi również Jan Bokszczanin, producent urządzeń używanych do wykrywania śladów materiałów wybuchowych, stosowanych także przez biegłych w Smoleńsku. Jeśli oddala nas to od jednej hipotezy, automatycznie przybliża nas do innej?
Po publikacji pana Cezarego Gmyza nie ma wątpliwości, że prokuratura – jak już wspomniałem – powinna skupić się na badaniu hipotezy o działaniu osób trzecich. To jest absolutnie oczywiste. Wzbranianie się przed tym jest po prostu świadomym działaniem na szkodę śledztwa. A tezy o tym, że materiały wybuchowe znalezione w Smoleńsku mogą pochodzić z czasów II wojny światowej… Proszę pana. To są wynurzenia jakiś pseudoekspertów, stojące na poziomie rozważań wysoce wykwalifikowanych analityków pokroju redaktora Żakowskiego.

Nie przypominam sobie, żeby po publikacji „Rzeczpospolitej” o trotylu na wraku tupolewa jakoś stanowczo zaprzeczał pan twierdzeniom o możliwości pochodzenia tych materiałów z czasów II wojny światowej. Wiele poważnych osób brało te rewelacje jako możliwie, a nawet wysoce prawdopodobne.
Proszę pana, oczywiście, że nie zaprzeczałem. Tak samo jak nie zaprzeczałem, że materiały te mogły pochodzić z czasów oblężenia Smoleńska przez wojska Batorego. Przecież tego też nie mogłem wykluczyć. To jest mniej więcej ten sam poziom prawdopodobieństwa.

Czytaj więcej -->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (27):

Sortuj komentarze:

A ja się zgadzam z panem Macierewiczem, że Ruskie mają taki trotyl,że nie tylko podłożyli pod samolot jak również wzruszyli wulkan, że wybucha w tym samym czasie
zakopcił ten Boski świat, że przybysze zmienili projekt brania udziału w pochowku jakże wspaniałego autorytetu jakim był światowej sławy Pan Prezydent. Bo o tą jedną osobę ten epizod nie zna końca. Strachem objęci i odmówili brać udział w pogrzebie też władcy, ale naszego kraju.który poniósł śmierć na ziemi obcego kraju, a może tak Bóg chciał?

Taki dla mnie tyn wypadek jest niezrozumiały,jakby demony brały w tym udział bo one mają taką siłę, że mogą wzruszy niebem i ziemią i ten wulkan to chyba nie Ruskie to zdziałali? Jeżeli Antoni ma taką wiedzę to pozwólmy mu się wygadać do syta może mu się znudzi to baśniowe opowiadanie i postawi kropkę nad "i"
A mnie to najlepiej przekonywuje ksiądz który brał udział w delegacji W Alpach Francuskich i w tej delegacji prawdopodobnie brał udział nieżyjący Pan Prezydent.
Ten Ksiądz powierzył ofiary które zginęły w tym wypadku Bogu. "Bóg tak chciał"
Ten człowiek, to miał silną wiarę. "Ksiądz pułkownik Sławomir Żarski,powołuje się na Boga,
którzy zginęli w Alpach Francuskich, jechali po to by spotkać się z Bogiem. I oni go znaleźli, on wyszedł im na spotkanie.Oni są w niebie i chwała Panu, że w ten czas powołał ich do siebie. To byli święci ludzie gotowi na spotkanie z oblubieńcem,są już w niebie bo Boga znaleźli,kończąc swoją pielgrzymką na ziemi, powiedział o zmarłych ksiądz Żarski". I ten człowiek głębokiej wiary, dusze zmarłych powierzył Bogu i tak powinien zakończyć ten wypadek pod Smoleńskiem człowiek duchowy i na pewno by niebyło podziału Polski na poły i nie przeżywalibyśmy takiej nienawiści do braci w wierze bo jesteśmy rodziną Bożą i kto dał nam takie prawo posądzać braci w tej samej wiary, że są winni mordu i też braci którzy zginęli w tym wypadku. Więc pytam się was kim jesteście czy wy w coś wo gule wierzycie. Gdzie wasza miłość do nieprzyjaciół swoich?
A może Bóg pokazał nam jacy to głęboka wierzący jesteśmy. Powierzamy Bogu "Tak mi dopomóż Bóg" I ten Bóg tak nam dopomógł, że mając całkowitą władzę w okamgnieniu oddaje ta władzę innym braciom i tej samej wiary. więc czy nie walczymy z Bogiem. Pytam? Ta nienawiść świadczy, że jesteśmy chwalcami Boga o którym Jezus powiedział, że Bogiem tego świata Szatan, i nasze uczynki potwierdzają,że jemu wiernie służymy.
A może to wina Papieża Marcina V który wyklął króla Polskiego Jagiełę i wszystkich Polaków za zniszczenie zakonu NMP i tej klątwy nikt do dnia dzisiejszego nie odwołał i ona nas tak zadręcza bo według prawa kanonicznego Watykanu jesteśmy poganami.
I tak pożerajmy się jak dzikie zwierzęta. Podążamy wszyscy w kierunku bram cmentarnych bo taki los człowieczy zgotował nam ktoś na tym padole. "Kto jest Bogiem
tego świata" Taki ogrom strat przysparzamy temu zmęczonemu krajowi bo ktoś pragnie udowodnić, że Premier Tusk ma splamione ręce 96 osobami w katastrofie pod Smoleńskiem. A ja jestem przekonany, że w tym wypadku brały udział demony i oni mi potwierdzili wybuchem tego wulkanu, ba to nie jest człowieka sprawa.I dlatego tak to się ślimaczy i dążymy podniecani do bratobójczej rzezi. "Mądry Polak po szkodzie", Pszczotar29@op.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Drogi Arkadiuszu
Wyszło jak wyszło
Przepraszam, jest mi przykro za swe cymbalstwo że nie zrozumiałem wyrafinowanego humoru nazwanego pewnie przez skromność przekorą
Proszę mi odpuscić

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Emil Kuciapka

Ja się podpisuję pod pańskimi (retorycznymi przecież) pytaniami i swoim wpisem się doń dopisuję...:)
Bezlik bzdur dotyczących uświęcania zamachem tej banalnej skądinąd tragedii zasługuje na każdą przekorę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No to szkoda że nikt nie zna odpowiedzi na moje pytania
Dodam tylko że jak słyszę iz rząd Tuska oddał śledztwo Rosjanom. A jak już oddał to miał sie domagać natychmiastowego oddania tego śledztwa z powrotem.
Tego typu wypowiedzi to urąganie ludzkiej inteligencji. Takie naigrywanie się z ludzi na ile są nierozgarnięci sprawdzanie. Wciskanie tak kolosalnej bzdury że co niektórzy albo wierzą w tą bzdurę, albo z wrodzonej nienawiści do Ruskich łykaja te bzdury jako strawę dla swego ducha
Polacy żadnego śledztwa Rosji oddawać nie musieli. Bo na terrytorium obcego państwa śledztwa nawet ekipa pod wodzą Kaczyńskiego i Macierewicza choćby nawet byli członkami Polskiego rządu, na stanowiskach- Kaczyński premierem a Maciarewicz np ministrem sprawiedliwości i głównym prokuratorem. To oni mogliby tylko chcieć i to w myslach bo gdyby to głośno powiedzieli że na terrytorium obcego państwa oni bedą jakiekolwiek śledztwo prowadzić. To jestem pewien że cały Świat ryknąłby ze śmiechu na takie dictum. Jakie umocownia prawne w stosunku do obywateli Rosji mieliby tacy śledczy
Jakie możliwości prawne aby sobie poczynać wedle swego widzi mi się na terrytorium obcego państwa. I na koniec jakie te materiały miałyby znaczenie dla niezawisłego sądu
Mozliwa była współpraca w śledztwie i to było
Nasępny bzdet ciągle powtarzany i ludzie w to wierzą Jakoby Polscy prokuratorzy swe wnioski opierali na badaniech zespołu Anodiny i nawt nie dotykali wraku i nie robili samodzielnie żadnych czynności we współpracy z Ruskimi
Takich kłamstw jest wiele i coraz więcej
Krew mnie zalewa że PO i rząd Tuska oddał pole oszołomom którzy wygadują bzdury Robią bez przerwy konferencje prasowe i nawet jeżdżą po Polsce i wciskaja swe bzdety ludziom
PO i rząd Tuska będzie zdumiony jak sie okaże że ponad połowa ludzi jest w Polsce zbałamucona głupotami wygadywanymi przez Macierewicza
W zasadzie to my wszyscy zapłacimy za zaniechania które są po stronie PO i rządu Tuska
Jestem na nich bardzo zły
No nie, nie, Ja chocbym był jeszcze bardziej zły, to oszołomów z PiSu nie popre nigdy
Nikt z nich mojego głosu w wyborach nie otrzymał i nigdy, przenigdy nie otrzyma

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Emilu Kuciapko

Ja się z życzliwością życzliwą odniosłem do pańskiego ostatniego zdania...
Mogę jeszcze "bzdetów" dopisać, proszę się wyorientować w moich publikacjach w ramach W24 na rzeczony temat...
Chyba raczył Pan źle odczytać mój komentarz... :)
Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Arkadiuszu Gębka
Przykro mi to panu powiedzieć ale piszesz pan od rzeczy
To co pan wymieniłeś to to się ma jak pięść do oka
Może pan mnie nie zrozumiał
Pytam jeszcze raz
Dlaczego polecieli na kartoflisko na którym przeca była mgła i wyladować się nie dało co udowodnili chyba
Jeśli był zamach to dlaczego w miejscu do którego sie znizyli i nie mieli prawa stamtąd odejść na drugi krąg
Jeśli jak Pan piszesz samolot sie rozpadał na kilkunastu czy kilkudziesięciu metrach To dlaczego oni tak nisko zeszli Kto ich zmusił do tego jeśli nie mieli zamiaru zabić siebie i pasazerów
Dlaczego nie odeszli w diabły z wysokosci 100 metrów Na którą to wysokośc mogli sie zniżyć Piszesz że samolot się rozpadał ale dużo niżej Czy gdyby odeszli z wysokości 100 metrów też by się ten samolot rozpadał
No ale oni wiedzieli wiecej i to z pierwszej ręki od załogi Jaka 40 którzy im powiedzieli TU PIZDA JEST czyli w salonowej mowie pilotów wojskowych NIE MA MOŻLIWOŚCI LĄDOWANIA spie..... stąd Nawet kłamliwe tłumaczenie Wosztyla że Ruskie kazali im zejść na 50 metrów jest kłamliwe i on o tym wie i wszyscy wiemy Bo jak powiedział ti PIZDA JEST to nie mieli prawa się znizać tylko natychmiast odlecieć
Nie opowiadaj mi pan co Błasikowa powiedziała Czy co Klich Błasikowej powiedział To sa bzdety zupełnie nie przystajace do tego dlaczego we mgle na siłę wyladowali do góry kołami Ponoc tak jest bardziej miękko
To co Pan napisałeś:
1, Kłamstwa pań Kopacz, Anodiny.
2. Oddanie śledztwa Rosjanom.
3. Niedokładności w zw. z sekcjami i identyfikacjami ciał.
4. Niesprawdzenie pirotechniczne pasa na lotnisku w Smoleńsku.
5. Gen. Janicki na krakowskim bazarku.
6. Twierdzenia o obecności Błasika w kokpicie i o kłótni z Protasiukiem w Warszawie.
7. Twierdzenia o lądowaniu, skoro na czarnych skrzynkach, których nie mamy nagrało się "odchodzimy" mimo, że samolot już wtedy rozpadał się w powietrzu po wybuchach, które się nie nagrały... :)
8. Edmund Klich potajemnie układał się z Rosjanami, czego dowodem jest wiedza o jego potajemnościach będąca w posiadaniu wdowy po gen. Błsiku.
Itd., itp. ... :)

Mnie to nie interesuje i nie o to pytałem bo to bzdety
Dlaczego lądowali we mgle choć tam PIZDA BYŁA
Wie Pan czy Pan nie wie ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Emil Kuciapka
"Brak mi wyobraźni co by tu jeszcze można było wymyśleć, jaki powód zamachu i przy użyciu jakich narzędzi"

Uprzejmie podpowiadam.
1, Kłamstwa pań Kopacz, Anodiny.
2. Oddanie śledztwa Rosjanom.
3. Niedokładności w zw. z sekcjami i identyfikacjami ciał.
4. Niesprawdzenie pirotechniczne pasa na lotnisku w Smoleńsku.
5. Gen. Janicki na krakowskim bazarku.
6. Twierdzenia o obecności Błasika w kokpicie i o kłótni z Protasiukiem w Warszawie.
7. Twierdzenia o lądowaniu, skoro na czarnych skrzynkach, których nie mamy nagrało się "odchodzimy" mimo, że samolot już wtedy rozpadał się w powietrzu po wybuchach, które się nie nagrały... :)
8. Edmund Klich potajemnie układał się z Rosjanami, czego dowodem jest wiedza o jego potajemnościach będąca w posiadaniu wdowy po gen. Błsiku.
Itd., itp. ... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja mam zasadnicze pytanie
Jeśli założymu ze był zamach
Pomijam fakt że ciagle zmienia sie sposób zamachnięcia
Od falszywego naprowadzania pilotów
Przez sztuczną mgłę
Rozpylony hel
Twierdzenie że nie było mowy o lądowaniu a tylko sprawdzano taką możliwość
Jednak nastąpiły wybuchy kilkanaście metrów nad ziemią w miejscu gdzie samolot nie miał prawa się znajdować
Wybuchy były spowodowane detonacją trotylu i nitrogliceryny
Teraz się okazuje że to był mateiał C4 lub jakiś taki
Uwaga zadaję pytania
Czy piloci wiedzieli jaka jest pogoda na lotnisku docelowym. Nazywam to kartoflisko lotniskiem aby nie zamulać tematu.
Czy szef lotnictwa wojskowego general Błasik który witał prezydenta przed wejściem na pokład samolotu. Czy on coś wiedział o warunkach panujących w Smoleńsku.
Ale to nic. Nadlecieli w okolice Smoleńska i zorientowali się że jest mgła
Piloci z Jaka 40 którym udało sie wylądować, potwierdzili nawet wulgarnymi słowami że warunków do lądowania w zasadzie nie ma. Zakładam że wywinięcie się małym samolotem jakim był Jak 40 z opresji jest trochę łatwiejsze jak kolosem typu TU154
Nie mieli zamiaru lądować a znależli się nisko nad ziemią i w dodatku tej ziemi wogóle nie widzieli. Dlaczego znaleźli się nie tylko za nisko ale i za daleko aby ewentualnie wylądować
Jak nie mieli lądować to tym bardziej, dlaczego znaleźli się tam gdzie ich być nie powinno
No zakładam że Ruskie z psiej budy udającej "wieżę kontrolną" wymusili na ich podejście tak nisko i tak daleko od lotniska. Ale ja się pytam dlaczego to zrobili jak im tego zrobić nie było wolno choćby im ktoś nawet pistoletem w kabinie pilotów groził
Pytam dalej
Dlaczego zamach, wybuch nastąpił w miejscu w którym samolot nie miał prawa się znaleźdź. Piloci byli w zmowie z ruskimi z psiej budy ?
Czy gdyby odlecieli z wysokości 100 metrów nad ziemią wedle procedur. To zamach, wybuch nastąpiłby gdzieś indziej na innym pułapie
Pytam dalej
Amerykanie i nie tylko, maja wywiad elektroniczny chyba na wysokim poziomie
Amerykanie maja wywiad z kosmosu chyba na wysokim poziomie
Amerykanie wiedzą że był zamach, i że były wybuchy, czy nie wiedzą
Jeśli wiedzą jak twierdzi Macierewicz ale czekają aż rząd sprzedawczyków nie poprosi o dane. To czy są w zmowie z tymi co dokonali zamachu. W domyśle są w zmowie z Ruskimi
Dlaczego Amerykanie nie ujawnia jak było, przeca to niebywała okazja aby zdemaskować w domyśle Ruskich ich pomocników. I nie spowodować totalnej izolacji zamachowców
Niech mi nikt nie wciska kitu że mają na uwadze ci Amerykanie aby do ogólnoświatowej poruchy nie doszło. Jeśli Rosja od tak sobie robi zamach na najwyższych przedstawicieli państwa które jest w strukturach NATO i scisłych powiązaniach z Amerykanami. I ot tak morduje sie prezydenta, generalicję i wielu innych ważnych ludzi z takiego paśtwa jak Polska. A Ameryka, NATO i wszyscy sojusznicy mają to głęboko gdzieś
To ja pytam czy nie grozi nam od tak jak pstryknięcie palcami np agresja Białorusi nie mówiąc o agresji Rosji w każdej chwili
Czy celem mącicieli jest podważenie wszystkich sojuszy w których jesteśmy
I na komiec
Dlaczego zamach nastąpił w najbardziej nielogicznym i niewygodnym dla Rosji miejscu
Zamachnęli sie akurat u nich aby było na nich
Dlaczego uzyli materiału i ładunku który mógł być mało skuteczny i mogły jakiejś osoby przeżyć
Jaką jeszcze rewelacje wyciągnie z rękawa Macierewicz
Brak mi wyobraźni co by tu jeszcze można było wymyśleć, jaki powód zamachu i przy użyciu jakich narzędzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mogę tylko państwu zdradzić, że pan Macierewicz w swoim biurze poselskim serwuje najlepszy marcepan ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Beato, panie Kazimierzu - obowiązkiem dziennikarza jest pokazywać spektrum wszystkich poglądów i zdań na temat danych zdarzeń. Proszę uwierzyć mi, że skontaktować się ze stroną tzw. rządową, czyli przedstawicielem np. PKWBL, jest bardzo trudne, by nie powiedzieć - nierealne :-) Pozdrawiam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.