Facebook Google+ Twitter

Madagaskar po zamachu stanu

Po zamachu stanu, który miał miejsce w pierwszych tygodniach marca, przywódca opozycji Andry Rajoelina został zaprzysiężony na stanowisku prezydenta. Na wyspie nadal jednak jest niespokojnie.

 / Fot. sxc.hu16 marca Andry Rajoelina - przywódca opozycji został formalnie zaprzysiężony na stanowisko prezydenta Madagaskaru. Stało się to po wcześniejszym zamachu stanu i obaleniu prezydenta Marca Ravalomanany. Ceremonia zaprzysiężenia została zbojkotowana przez większość zagranicznych dyplomatów. Unia Afrykańska zawiesiła Madagaskar w prawach członka.

Rywalizacja i pogłębiające się różnice stanowisk wobec tego, w jaki sposób państwo powinno być rządzone, trwały od kilku lat. Rajoelina - burmistrz stolicy i przywódca opozycji oskarżał prezydenta o łamanie prawa, nadużywanie władzy i cenzurę. Decydującym momentem, po którym rozpoczęto pierwsze zamieszki, w których do dziś zginęło ponad sto osób, była decyzja o zamknięciu kanału telewizyjnego Viva należącego do Rajoelina. Stało się to wkrótce po tym, gdy wyemitowano wywiad z byłym prezydentem Madagaskaru Didierem Katsiraką, który był nieprzychylny rządowi Ravolamanany.

Dzień po przejęciu władzy sąd najwyższy stwierdził, iż Rajoelina pełni funkcję głowy państwa zgodnie z postanowieniami konstytucji. Pojawiły się wątpliwości, choćby dlatego, iż zapis w ustawie zasadniczej mówi, że prezydentem może być osoba, która ukończyła 40 lat, a nowy prezydent ma dopiero 34 lata.

Pierwszą poważną decyzją nowego prezydenta było zerwanie porozumienia z koreańskim przedsiębiorstwem Daewoo Logistics, zawartego na jesieni zeszłego roku i dotyczącego
dzierżawy około 1.300.000 hektarów ziemi pod uprawę kukurydzy i palm oliwnych, co stanowi prawię połowę terytorium czwartej pod względem wielkości wyspy na świecie. Umowa miała być zawarta na 99 lat. Daewoo Logistics wynegocjowało, iż w najbliższych 20 latach zasili gospodarkę wyspy 5 miliardami euro. Planowano skonstruowanie portu morskiego niezbędnego do transportu kukurydzy do Korei Południowej, obiecano wybudować szkoły dla ludności lokalnej, jak i zapewniono, że powstanie wiele miejsc pracy na polach uprawnych. Nowy prezydent na zwołanej konferencji prasowej oświadczył, że “konstytucja mówi jasno o tym, że ziemia Madagaskaru nie jest ani pod wynajem, ani na sprzedaż.”

Madagaskar, to państwo-wyspa, położone na Oceanie Spokojnym, przy południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Jest to kraj słabo rozwinięty, który uzyskał niepodległość od Francji w roku 1960. Wielu Malgaszów żyje na granicy ubóstwa.Źródła:

- http://pl.wikipedia.org/wiki/Madagaskar
- http://konflikty.wp.pl/kat,91514,title,Sad-najwyzszy-legalizuje-zamach-stanu-na-Madagaskarze,wid,10962246,wiadomosc.html?ticaid=17c1e&_ticrsn=3
- elmundo.es

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.