Facebook Google+ Twitter

Madonna jest zafascynowana wiedzą tajemną

  • Źródło: ngo.pl
  • Data dodania: 2006-07-05 13:54

Gwiazdy filmu i estrady nie kryją zainteresowania niezwykłymi sprawami. Shirley MacLaine i Dan Aykroyd zajmują się UFO, Travolta i Tom Cruise – scjentologią. Pasją Madonny i Britney Spears jest kabała.

[plik 0 lewa]
Madonna, supergwiazda estrady i filmu, w połowie czerwca 2005 r., kupiła za ok. 7,5 mln funtów kamienicę w centrum Londynu. W pięciopiętrowym budynku ma powstać hotel dla miłośników kabały. Licząca dziś 48 lat amerykańska piosenkarka i aktorka zainteresowała się kabałą ponad 10 lat temu. Poświęca wiele czasu tej dziedzinie wiedzy tajemnej, wspomaga też centra kabalistyczne na całym świecie.

Kabała jest nurtem ezoterycznym wyrosłym z judaizmu, związanym z gnozą. Kabaliści doszukują się ezoterycznych treści w Biblii i innych świętych księgach. Wg nich magiczna siła tkwi w literach.
A największą moc mają kombinacje liter imienia Boga.

Tradycja tego rodzaju badań liczona jest w tysiącleciach, jednak najważniejsza księga kabalistyczna - “Sefer ha-Zohar”, zwaną księgą “Zohar” - powstała dopiero w 1285 r. Napisał ją w Hiszpanii Mojżesz z Leonu. W następnych stuleciach dziedziną tą interesowali się adepci alchemii. Postacią sławną na obydwu polach był żyjący w XVI w. Izaak Luria.

Badacze kabały często przedstawiani są jako sekta, do tego groźna. Mija się to z prawdą. Po pierwsze, grup, czy raczej towarzystw studiujących tę dziedzinę wiedzy, są na całym świecie setki, jeśli nie tysiące. Po drugie - badacze, nawiązując do tysiące lat liczącej tradycji judaistycznej, poszukują drogi do Boga studiując znaczenie słów i liter. Jest to intelektualne podejście do metafizyki.

Przez stulecia Polska była silnym ośrodkiem kabalistycznym. Już w 1592 r. wydrukowano w Krakowie “Pardes rimmonium” Mojżesza Cordovero. “Zohar” opublikowano w Lublinie w 1628 r. - było to drugie miejsce w Europie, gdzie wydano tę księgę. Wiele prac drukowano na naszych ziemiach pod koniec XIX w i w okresie międzywojnia. Dopiero władze peerelowskie wyrugowały kabałę, tak jak inne nurty metafizyczne, bo nie pasowała do materialistycznej wizji świata Polski Ludowej. Kościół katolicki też niechętnie się odnosi do kabały z powodu jej korzeni.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.