Facebook Google+ Twitter

Mądry Polak po szkodzie

Przysłowia są mądrością narodu. Jednak czy nie da się tego zmienić? Wszak nie zawsze mówią o nas w korzystnym świetle.

Przysłowia są mądrością narodu - wiedzą to wszyscy - zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i seniorzy. Jednak zazwyczaj na wiedzy się kończy. Bo jedno to mądrze mówić, a drugie rozsądnie postępować.

Mądry Polak po szkodzie. Te słowa też znane są dobrze każdemu rodakowi. Co z tego, że wiemy o ich istnieniu, skoro za każdym razem gdy zrobimy coś w nieodpowiedni sposób, dopiero po fakcie „plujemy sobie w brodę”. Czyż nie można było temu zaradzić?

Wielu z nas zastanawia się – Czemu nie poprosiłem Kowalskich spod 2, żeby zaglądnęli do naszego mieszkania?. Szkoda, że robi to dopiero w momencie, kiedy po dłuższej nieobecności spostrzega, że jego domostwo odwiedzili złodzieje. O ubezpieczeniu czterech kątów myślimy zazwyczaj dopiero wtedy, gdy zaleje nas sąsiad mieszkający piętro wyżej.

Jednak takie rozterki nie na czasie to nie tylko domena zwykłych Polaków. Podobne pytania - czemu,  z jakiego powodu - padają niejednokrotnie. Problem w tym, że dzieje się to wówczas, gdy jest na nie już za późno. Historia z gdańskiego gimnazjum, zeszłoroczna tragedia na Śląsku, czy kolejne wypadki w kopalni, to tylko nieliczne przykłady, które można by wymieniać jeszcze długo.

Tych ludzkich dramatów można było uniknąć. Jednak brak wcześniejszych kontroli, prób skutecznego eliminowania problemu sprawił, że dopiero teraz rozważa się (na przyszłość!) metody zapobiegawcze. Czy sprawy, które poruszyły opinię publiczną musiały być tego przyczyną? Dlaczego wcześniej nie sprawdzano stanu pokrywy śnieżnej na budynkach sklepów wysoko - powierzchniowych , a problem patologii gimnazjach wychodzi na światło dzienne dopiero [sic!] po 8 latach istnienia tych tworów?

Czas kampanii wyborczych to okres wielu obietnic. Możemy usłyszeć o zmianach w budżecie, o zaostrzeniu kodeksu karnego i innych próbach zaprzeczenia tezy o mądrości Polaka po szkodzie. Jednak jak wiadomo, na stołku wygodnie się siedzi i z czasem zapomina się o pomysłach, które utorowały drogę to tegoż siedziska.

Tak więc jeśli nasi politycy rzeczywiście nie wezmą się do spełniania obietnic, przysłowie o naszej niezaradności dalej będzie mądrością narodu. A my co jakiś czas będziemy bulwersować się pewnymi wydarzeniami, a Polska pogrążać będzie się w żałobie...

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

seba1221
  • seba1221
  • 10.01.2011 21:00

Żal.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.