Facebook Google+ Twitter

MAEA pracuje nad rezolucją ws. Iranu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-11-27 07:48

Będzie w nim mowa o "poważnym zaniepokojeniu" nową instalacją nuklearną Teheranu. W przypadku przyjęcia dokumentu przez Radę Gubernatorów - projekt rezolucji zostanie przesłany Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Według źródła agencji dpa, 20 z 35 państw, wchodzących w skład Rady, popiera przyjęcie dokumentu. .

We wrześniu Iran poinformował o budowie drugiego ośrodka wzbogacania uranu w Fordu, niedaleko miasta Kom. Zakłady są tam już konstruowane od co najmniej dwóch lat. Projekt rezolucji nawołuje do natychmiastowego wstrzymania prac konstrukcyjnych w Fordu.

Po raz ostatni pracom mającym na celu wstrzymanie zapędów nuklearnych Iranu będzie przewodził Mohammed ElBaradei. Po 12 latach na stanowisku szefa Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zastąpi go japoński dyplomata Yukiya Amano.

Wczoraj ElBaradei stwierdził, że wielomiesięczne negocjacje z Teheranem utknęły w martwym punkcie. Szef Agencji zarzucił Iranowi, że nie współpracuje z inspektorami ONZ i ukrywa prawdę o programie jądrowym. ElBaradei ostrzegł, że cierpliwość Zachodu ma swoje granice. Agencja jest zaniepokojona faktem, że Iran dopiero we wrześniu ujawnił budowę nowej fabryki wzbogacania uranu. Istnieją obawy, że w Iranie mogą być budowane inne ośrodki nuklearne. Do tej pory Iran posiadał jedną taką instalację w Natanz.

Na mocy porozumienia z Rosją, Niemcami i Wielką Brytanią - Iran miał wysłać do Rosji 80 procent swoich zasobów niskowzbogaconego uranu, które zostałyby przekształcone we Francji w pręty paliwowe dla reaktora badawczego w Teheranie. Ta procedura oddaliła by groźbę wykorzystania irańskiego programu atomowego dla celów wojskowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.