Facebook Google+ Twitter

Mafia największym włoskim pracodawcą

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2007-10-24 10:47

Największą włoską firmą jest mafia - wynika z raportu ogłoszonego przez Związek Kupców. Według stowarzyszenia Confesercenti roczne obroty sycylijskiej cosa nostry, kalabryjskiej ndranghety i neapolitańskiej kamorry wynoszą 90 mld euro, czyli 7 proc. włoskiego PKB.

Przestępczość zorganizowana na dobre zakorzeniła się we wszystkich dziedzinach gospodarki: produkcji żywności, turystyce, handlu nieruchomościami, finansach, usługach biznesowych, modzie i przemyśle kosmetycznym. - Mafia już nie tylko zabija. Dziś stała się największym włoskim biznesmenem i pracodawcą - mówi nam jeden z autorów raportu, Lino Pusá ze stowarzyszenia Confesercenti.

Głównymi źródłami mafijnych przychodów są: lichwa, haracze, kradzieże, przemyt, handel narkotykami, hazard, pranie brudnych pieniędzy i handel toksycznymi odpadami na wielką skalę. Przynoszą one wszystkim klanom zyski w wysokości 40 mld euro rocznie. Z raportu jednoznacznie wynika, że przestępczość zorganizowana wrosła niczym rak w ekonomiczną tkankę Italii. - Każdego dnia w całym kraju odnotowywanych jest 1300 przestępstw, których ofiarami padają włoscy handlowcy oraz przedsiębiorcy, 50 na godzinę - ostrzega Pusá.

Liczbę handlowców, którzy płacą mafijne haracze, oszacowano w raporcie na 160 tys. Oznacza to, że co piąty włoski sklep opłaca się mafii. Ponad 150 tys. włoskich przedsiębiorców jest zadłużonych u lichwiarzy powiązanych z mafią. - Na południu Włoch jest jeszcze gorzej. W głównych miastach Sycylii, Palermo i Katanii, haracze płaci ponad 80 proc. właścicieli sklepów. Robią to ze strachu i dlatego, że taki przyjął się zwyczaj. Tylko nieliczni mają odwagę, by odmówić mafii - mówi Pusá. Tak jest w Palermo, gdzie powstał oddolny antymafijny ruch Addio Pizzo ("Żegnaj, haraczu").

W raporcie wspomniano także o Polsce jako jednym z krajów naszego regionu, z których przemyca się do Włoch papierosy. Kupuje się je legalnie po 1 euro za paczkę, a nad Tybrem sprzedaje z czterokrotnym zyskiem, który trafia do kieszeni gangsterów i ich mafijnych bossów.

Roman Gutkowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.