Facebook Google+ Twitter

Mafia węglowa a afera podsłuchowa

Róg Al. Ujazdowskich i ul. Matejki. 200 metrów od Sejmu znajdowała się ulubiona, nieistniejąca już restauracja polityków PO. Chociaż nie narzekała na brak klientów została zamknięta.

To w tej restauracji mogła mieć początek afera podsłuchowa.Została natychmiast zamknięta, gdy służby ostrzegły politków, że za tym mogą stać Rosjanie. To w tej właśnie restauracji pracował jako menadżer Łukasz.N, który został zatrzymany w związku z podsłuchiwanymi rozmowami. Po zamknięciu "Lemongrass" zatrudnił się w restauracji "Sowa & Przyjaciele". To być może on stoi za sprawę nagrań.

Kim był właściciel "Lemongrass"? Jego osoba nie była znana w świecie biznesu, natomiast znana w innych kręgach. Jak ujawnili dziennikarze tvn24 był on dyrektorem finansowym, w polskim oddziale Łukoilu, rosyjskiego giganta paliwowego. Był prawdopodobnie zamieszany w wielką aferę łapówkarską. Ponadto był współwłaścicielem spółki RosUkrEnergo, która kontrolowała dostawy paliwa z Rosji na Ukrainę.
Dlaczego nagrania wyciekły właśnie teraz.? Czy ma to coś związek z aferą węglową?

Kilka miesięcy wstecz. Polskie kopalnie mają coraz większe problemy. Coraz więcej węgla pozostaje na haładach, a kiedy już jest sprzedany ma zbyt wysoką cenę. Dlaczego tak się dzieje? W grę wchodzi import węgla z Rosji, który jest tańszy od polskiego o 30%. Obok importu legalnego pojawił się import nielegalny, który prowadzi do bankructwa kopalń.

Kiedy premier Donald Tusk, na początku czerwca pojawił się na Śląsku, zaproponował utworzenie państwowej sieci dystrybucji węgla, która by cenowo konkurowała z prywatną.

Centralne Biuro Śledcze zatrzymało 10 osób, które były związane ze spółką Składywęgla.pl. Podejrzewani są m.in o oszustwa, wyłudzenie podatku VAT, pranie brudnych pieniędzy na kwotę 85 mln.zł oraz za sprzedaż rosyjskiego węgla jako polskiego.
Ponadto fałszowanie dokumentacji i nieksięgowanie transakcji. Śledczy podejrzewają, że wartość wyłudzonego podatku może opiewać na ok.35 mln. zł. oszustw na kwotę 30 mln, oraz 22 mln. zł pochodzące z przestępstw.
Być może strach przed wyjściem wszystkiego na jaw, spowodował wypuszczenie taśm z nagraniami. A to by na pewno na jakiś czas odwróciło uwagę od mafii węglowej.

pulsbiznesu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.