Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

741 miejsce

Magdalena Kinga Marciniak: "Kosmetyki są jak jedzenie"

Czy wystarczająco dbamy o swoje ciało? Jakimi jesteśmy konsumentami kosmetyków? Kto kogo kocha bardziej: my kosmetyki czy kosmetyki nas? Na te i inne pytania odpowie nam Magdalena Kinga Marciniak, która zna kosmetyki od drugiej strony.

Mirka Wakulik: Jak to jest? Dbamy o siebie czy nie?
 / Fot. archiwum własne
Magdalena Kinga Marciniak: Zdecydowanie dbamy. I tak naprawdę zaczynamy o siebie dbać już w coraz młodszym wieku. Szacuje się, że średnio już od 16 roku życia. Polacy coraz częściej zwracają uwagę na piękną skórę dlatego sięgają po kremy, balsamy, mleczka, toniki oraz w większym stopniu dbają o higienę osobistą.

Dbamy źle, nie wystarczająco, dobrze, czy może za dobrze?
Czasami przesadzamy z kosmetykami. W okresie dojrzewania, bardzo młode dziewczęta zaczynają nagminnie złuszczać naskórek czyli używać różnego rodzaju peelingi. A tak naprawdę, im więcej używamy tych preparatów złuszczających, tym bardziej pobudzamy skórę do wydzielania łoju wytwarzanego przez gruczoły łojowe na powierzchni skóry. W ten sposób naruszamy naturalną dla naszej skóry warstwę hydrofilowo-lipidową, która nie może już nas chronić przed różnego rodzaju drobnoustrojami.

Czyli kremy, peelingi, kwasy owocowe... to nie jest dobre?  / Fot. Matthew Bowden
Wszystko jest dla ludzi, tylko używane w rozsądnych ilościach. Stosujmy peelingi, kwasy owocowe, ale pamiętajmy - naturalny proces złuszczania naskórka trwa ok. 28 dni i dlatego nie korzystajmy z tych kosmetyków kilka razy w tygodniu tylko raz na miesiąc. Trzeba zwrócić uwagę, że zewsząd jesteśmy bombardowani ogromną ilością przekazów medialnych związanych z kosmetykami i przez to niekiedy sami sobie szkodzimy używając wielu produktów naraz. I to jest błąd. Mając skórę trądzikową działamy na nią bardzo inwazyjnie: złuszczamy, kremujemy, a tymczasem ona nie oddycha i nie ma siły na regenerację. Tak jak wcześniej mówiłam: naruszamy warstwę hydrofilowo-lipidową skóry i rozleniwiamy NMF czyli naturalny czynnik nawilżający skóry. To właśnie NMF odpowiada za elastyczność warstwy rogowej, co z kolei wpływa na wygląd i kondycję skóry. Z wiekiem, jego stężenie obniża się, skóra staje się szorstka i pojawiają się na niej zmarszczki. Wtedy rzeczywiście musimy jej pomóc. Ale to w późniejszym wieku. Jeśli młode dziewczęta drastycznie zwiększają ilość kremów, peelingów itp. to skóra automatycznie staje się leniwa, wytwarza łój, co zaś oznacza raj dla bakterii i przez co pojawia się więcej wyprysków. Wtedy dziewczyny używają jeszcze większej ilości kremów, jeszcze bardziej ją złuszczają i skóra zamiast odbudowywać się i leczyć, wpada w błędne koło.

To może lepiej nic nie używać?
Ale co to oznacza "nic nie używać"?

Nie wiem. Myć się wodą?
Tylko w jaki sposób pozbędziemy się brudu?

Może szarym mydłem?  / Fot. Jyn Meyer
W kosmetyce i nie tylko wykorzystywane są substancje zwane środkami powierzchniowo-czynnymi (SPC), które składają się z dwóch fragmentów: jedna z nich lubi wodę, a druga - olej. W zależności od rodzaju brudu, używamy bardziej lub mniej agresywnego SPC. W skład mydła wchodzą środki powierzchniowo czynne anionowe, które zmieniają pH skóry (pH ok. 8-8,5), przez co drobnoustroje otrzymują świetną powierzchnię i znowu powtarza się nasza historia: tworzy się środowisko dla trądziku, skóra staje się wysuszona, mało elastyczna itd.

Czyli jakie to pH powinno być?
pH 5-5,5. Niektórzy wręcz uważają, że dobrym rozwiązaniem dla twarzy jest stosowanie mydeł do higieny intymnej, które są najbardziej delikatne. Ale to też jest dyskusyjna sprawa... Ja uważam, że najlepszą metodą usuwania całodniowego zabrudzenia jest używanie płynu micelarnego. Dzięki temu, usuniemy zabrudzenie i zarazem przywrócimy naturalne pH skóry. Dobrze jest też przemyć twarz naparem z ziół, np. rumianku lub nagietka.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Bardzo , bardzo dziękuję za świetny wywiad . Do stosowania natychmiast :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.