68208 miejsce

Magdalena Neuner mistrzynią olimpijską w biathlonowym pościgu

Niemka Magdalena Neuner została mistrzynią olimpijską w biegu pościgowym podczas XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. Medal srebrny wywalczyła Anastazja Kuzmina ze Słowacji, a brązowy Marie Laure Brunet z Francji.

Logo biathlonu podczas XXI ZIO w Vancouver / Fot. vancouver2010.comWe wtorek odbyły się w kanadyjskim Vancouver kolejne zawody biathlonowe w ramach XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich - bieg pościgowy pań. Na linii startu stanęło sześćdziesiąt najlepszych zawodniczek z sobotniego biegu sprinterskiego. Jako pierwsza na trasę 10 km wyruszyła więc Słowaczka Anastazja Kuzmina, a półtorej sekundy za nią Niemka Magdalena Neuner i 9,4 sek. później Francuzka Marie Dorin. Taką kwalifikację zdołały uzyskać również wszystkie nasze reprezentantki. Krystyna Pałka pobiegła z 21. numerem startowym (+58,7 sek. straty), Magdalena Gwizdoń z 35. (+1.53,3), Weronika Nowakowska z 36. (+1.53,8) i Agnieszka Cyl z 42. (+1.59,6).

Mistrzynią olimpijską została Magdalena Neuner. Niemka w pozycji leżącej nie popełniła błędu, a w pozycji stojącej chybiła dwa razy. Czas triumfatorki to 30.16,0 min. Medal srebrny zdobyła znakomicie dysponowana podczas tych igrzysk Anastazja Kuzmina. Słowaczka do mistrzyni olimpijskiej straciła 12,3 sek. i złoty medal przegrała na trasie biegu, bowiem na strzelnicy pomyliła się tak samo jak Niemka dwukrotnie. Medal srebrny z kolei wywalczyła szósta w sprincie Francuzka Marie Laure Brunet, która swój sukces zawdzięcza bezbłędnemu strzelaniu (+28,3 sek. straty).
Logo XXI ZIO w Vancouver / Fot. vancouver2010.com
Na szczególną uwagę zasługuje dziś postawa Szwedki Anny Carin Olofsson-Zidek i Norweżki Tory Berger. Ta pierwsza startowała z dwudziestej pozycji po sprincie, a ta druga z trzydziestej trzeciej, a mimo to zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Szwedka medal przegrała tylko o 11,1 sek. i na pewno by go zdobyła, gdyby nie spudłowała raz podczas pierwszej wizyty na strzelnicy. Norweżka natomiast dziś nie chybiła. Duży awans zanotowały także dwie Niemki. Andrea Henkel pomimo trzech błędów na strzelnicy przesunęła się o siedemnaście miejsc (10. lokata), a Kati Wilhelm z jednym pudłem awansowała z trzydziestej na dwunastą pozycję.