Facebook Google+ Twitter

Magdalena Szeląg Kugiel malarstwo w Galeria Schody 16-30.05.2014

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2014-05-07 12:21

Miasto czasem oddziałuje z taką siłą na zmysły, że trudno nie podporządkować się jego pulsowi, prędkości. Na chwilę stajesz się jego częścią, bierzesz udział w intensywnej interakcji... Zobacz ją w warszawskiej Galerii Schody.

Miasto czasem oddziałuje z taką siłą na zmysły, że trudno nie podporządkować się jego pulsowi, prędkości. Na chwilę stajesz się jego częścią, bierzesz udział w intensywnej interakcji. Inne sprawia, że obserwujesz z dystansem - będąc wewnętrznie odizolowanym - jego niespieszne funkcjonowanie, nieuchronne zmiany zachodzące na przestrzeni lat, nieprzewidziane z początku procesy np. nasycenia zabudowań jednym kolorem. „Miasto” to cykl obrazów, które powstały pod wpływem pobytu w Indiach, Birmie, Nepalu i Polsce. Zobacz te interakcji na wystawie prezentowanej w warszawskiej Galerii Schody.

Autorka w abstrakcyjnych pracach podejmuje próbę syntezy trudnej do objęcia ilości bodźców i zdarzeń rozgrywających się jednocześnie na indyjskich ulicach. Nadmiarowości w nasyceniu elementami jednych płócien przeciwstawiony jest oszczędny język innych. Na obrazach zainspirowanych birmańskim i warszawskim pejzażem pojawia się motyw opustoszałych przystani lub stacji kolejowych nie spełniających już swojego pierwotnego przeznaczenia. Ukazane w kontekście powolnego niszczenia i rozpadu konstrukcje, na tle przygnębiających skrawków natury, nabierają nowych znaczeń. W pracach wyraźnie różnych pod względem formy obecne są ruch, przeistaczanie się materii, w niektórych przeciwnie, zatrzymanie, zastygnięcie w chwili. Tytułowe „Miasto” odnosi się do realnych przestrzeni, których sposób funkcjonowania, tak bardzo zróżnicowany charakter oraz ukryte wewnętrzne życie intensywnie oddziałują na wyobraźnię, ale także do miejsc, istniejących już tylko w pamięci, przetwarzanych w świadomości autorki.

Tematy, które porusza Magda Szeląg-Kugiel w swoim malarstwie znajduje podczas wielomiesięcznych podróży po Azji, a wcześniej na południu i północy Europy. Absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała także na Accademia di Belle Arti di Lecce we Włoszech.
(Krzysztof Grzelak)

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.