Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6065 miejsce

Magia hiszpańskich wysp - Es Vedra i Es Vedranell

Pitiuzy to część archipelagu wysp Balearów do którego należy Ibiza, Formentera, Es Vedra, Es Vedranell. Od strony zachodniej Ibizy znajdują się dwie małe wysepki Es Vedra i Es Vedranell. Jest to jedno z najciekawszych miejsc wysp Pitiuz.

Wyspy Es Vedra po prawej i Es Vedranell po lewej. / Fot. Isabella DegenEs Vedra i Es Vedranell to dwie skalne wysepki, znajdujące się w archipelagu Baleary, części Pitiuz, w pobliżu wyspy Ibiza. Od jej zachodniej strony są oddalone o dwa kilometry. Es Vedra liczy sobie 385 metrów wysokości, 60 hektarów powierzchni, Es Vedranell ma 128 metrów wysokości. Obie wysepki według legend i podań są ostatnimi widocznymi częściami zatopionej Atlantydy. Prawdopodobnie będzie to jedyne miejsce na świecie, które przetrwa wszelkie kataklizmy ziemi.

Karmelita o. Francisco Palau żył tam w drugiej połowie XVIII wieku. Był on założycielem klasztoru misjonarzy karmelitów w mieście Ibiza. Przesiedlił się na Es Vedrę wraz z kozami, by prowadzić pustelnicze życie, mieszkał w jaskini na wysokości 280 metrów. Podczas pustelniczego życia, miał różne objawienia niebiańskich istot, które zostały później opisane przez karmelitów.

Żyją tu nielicznie dzikie kozy, jaszczurki i bardzo rzadki gatunek mew koralowych. Wyspy porasta skalna roślinność endemiczna. Należą one od 2002 roku do Narodowego Parku Balearów.

Zachodnie wybrzeże Ibizy w pobliżu Es Vedry. / Fot. Isabella DegenLokalna prasa podaje, że w pobliżu Es Vedry mogą wystąpić zakłócenia urządzeń nawigacyjnych statków i samolotów. Ze względu na dużą zawartość żelaza i innych minerałów w skałach wyspy, nie działają tu kompasy. Jest to historia całkowicie prawdziwa, iż przyczyną katastrofy w roku 1972, samolotu hiszpańskich linii lotniczych, który rozbił się w pobliżu najwyższego wzniesienia de saTalaia, były zakłócenia przyrządów pokładowych, spowodowane polem magnetycznym Es Vedry. Sama osobiście sprawdziłam zachowanie się kompasu, stojąc naprzeciwko wysp. Kompas miał problem z ustawieniem się, a komórka nie miała w tym miejscu zasięgu.

Plaża Cala d'Hort znajduje się vis a vis wysepek ES Vedra i Es Vedranell / Fot. Isabella DegenMiejsce to jest szczególne, czuje się tu energię wysp oddalonych o zaledwie dwa kilometry. Cały dzień spędziłam na plaży Cala d'Hort, naprzeciwko Es Vedry i potwierdzam energetyczne działanie tego miejsca. Przyjeżdżają tu ludzie aby medytować i naładować się energią magnetyczną.

Do Wiadomości24 możesz dodać własny tekst, wideo lub zdjęcia. Tylko tu przeczyta Cię milion.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

mariella bitz
  • mariella bitz
  • 28.05.2012 00:59

Byłam tam kilka dni temu...Pochmurny ,zimny jak na Hiszpanię dzień, Es Vedra w sinej mgle wyglądała grożnie. Tak bardzo nie chciałam widzieć Jej takiej grożnej z bliska ,tak bardzo nie chciałam się Jej bać. Byłam już na statku Es wpapskpamparampam123edra zbliżała się szybko i nagle gdy dopłynęliśmy do Jej brzegu chmury się rozstąpiły i Es Vedra pokazała nam się z zielonymi zboczami , piaskowymi głazami , z białymi mewami na tle błękitnego nieba. Niesamowicie piękna... Aparaty , kamery zastygły nam w dłoniach. Nic nie mogło zakłócić tej chwili gdy z szeroko otwartymi oczami , niedomkniętymi z podziwu ustami chłonęliśmy Jej piękno . Po opłynięciu wyspy dookoła zakotwiczyliśmy kilkadziesiąt metrów dalej. Słońce nadal świeciło i niektórzy zdecydowali sie na kąpiel . Kiedy kapitan dał sygnał do odpłynięcia Wyspa pokryła się delikatną mgiełką.Im bardziej oddalaliśmy się od Es Vedry tym grubszą warstwą mgieł , obłoków i chmur się przykrywała.Gdy byliśmy w połowie drogi do Ibizy szczyt wyspy zginął już w sinych gęstych chmurach. Była m wdzięczna Es Vedrze ,że tą mroczną szatę przywdziała dopiero gdy znacznie się od Niej oddaliliśmy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zjawisko powinno zostać dokładnie zbadane przez naukowców. Środków Unijnych na takie cele nie powinno brakować.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Takie miejsce kusi bardzo.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Urokliwie. Dzięki Isabello.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Krystyno ! Tylko samolotem. Promem jest dużo drożej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To musi być wspaniałe miejsce do odpoczynku:) Jak tam dojechać?

Komentarz został ukrytyrozwiń

ładne miejsca

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.