Facebook Google+ Twitter

Magia i turniej - czyli dwa taneczne dni w Krakowie

Już po raz 33 młodzi, utalentowani tancerze z całej Polski wezmą udział w jednym z najważniejszych turniejów tanecznych. Tym razem będzie on wyjątkowy, przypada bowiem w 21 rocznicę śmierci jego patrona.

Mowa o XXXIII Turnieju Tańca Towarzyskiego im. Profesora Mariana Wieczystego w Krakowie. W dniach 21- 22 stycznia 2007 do kulturalnej stolicy Polski przybędą setki tancerzy, kibiców oraz sędziów, by uczestniczyć w wielkim tanecznym wydarzeniu.

" Wieczysty to nie tylko nazwisko będące synonimem tańca towarzyskiego w Polsce to - ale to instytucja"

Tak o Profesorze Wieczystym pisał przed laty Prezes Związku Literatów Polskich - Stefan Otwinowski. Faktycznie już za życia bowiem przeszedł do historii jako twórca artystycznego tańca towarzyskiego w Polsce. Urodził się we Lwowie i tam też zdobywał pierwsze taneczne szlify. W 1935 roku powołał do życia Związek Zawodowy Nauczycieli Tańca Rzeczypospolitej Polskiej. W 1948 roku Profesor Wieczysty przybył do Krakowa gdzie założył pierwszą szkołę tańca, w której trenowały pary turniejowe. Kilka lat później porzucił swą szkołę i bez reszty oddał się popularyzacji tańca towarzyskiego w Polsce. Założył pierwszy klub tańca towarzyskiego przy Krakowskim Centrum Kultury. Działał czynnie w Polskim Klubie Tanecznym i Federacji Stowarzyszeń i Klubów Tanecznych w Polsce (dziś ich spadkobiercą jest Polskie Towarzystwo Taneczne). Rozpoczyna także szkolenie nauczycieli tańca towarzyskiego, pisze podręczniki w tym najbardziej znany "Tańczyć może każdy", które stają się taneczną spuścizną dla przyszłych pokoleń tancerzy i tancerek. W 1982 roku za kształtowanie kultury życia codziennego i kultury tanecznej otrzymał największe wyróżnienie w świecie tańca Carl Alan Overseas Award. Zmarł w 1986 roku i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Kochał młodzież

– Profesor Marian Wieczysty uważał, że taniec jest doskonałą okazją i sposobem do wychowywania w duchu wzajemnego poszanowania się ludzi. Kochał młodzież, lubił z nią rozmawiać i to na różne tematy. Nawet te bardzo trudne. Był wzorowym nauczycielem i wychowawcą – pisze w tekście dołączonym do zaproszenia na turniej Andrzej Golonka, uczeń i wychowanek profesora Wieczystego oraz trener prowadzący klub tańca towarzyskiego "Podgórze", organizatora turnieju.

Chodzi o tę magię

Turniej organizowany będzie po raz 33. Przez tyle lat zdążył nabrać pewnej magii i uroku. Historia pokazuje, że turniej ten stawał się czymś ważnym w życiu jego uczestników. Wiele par przyjeżdżających do Krakowa oczarowanych jest jego atmosferą i często wraca. Będąc dwukrotnie uczestnikiem turnieju na własnej skórze przekonałem się jakie emocje towarzyszą tym zawodom. Pozostaje tylko wyjść na parkiet i dać ponieść się magii tego turnieju. Na następną dawkę takich emocji trzeba będzie bowiem poczekać cały rok.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

kraków sam w sobie jest pełen takich imprez

Komentarz został ukrytyrozwiń

jeszcze plusika zapomnialem. O teraz juz jest

Komentarz został ukrytyrozwiń

Swietny debiut. Gratuluje. Zgromadzone informacje i wlasne doswiadczenia.Tak Trzymac "+"

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.