Facebook Google+ Twitter

Magia internetu. Wspomnienie sprzed lat

Dzisiaj wszystko wydaje się takie łatwe: dostęp do internetu i łatwa w obsłudze lista kontaktów. Od czasu do czasu wraca jednak nostalgia za dawnymi, w moim przypadku szkolnymi czasami, kiedy bycie online wcale na porządku dziennym nie było.

Jesień to nostalgiczna pora roku. Zwłaszcza w szare, pozbawione słonecznego ciepła dni lubię myśleć o tym, co było. Droga do stwierdzenia, że to i owo nie jest już takie jakie było nie jest daleka. Oczywiście inne nie znaczy gorsze. Na przykład internet.

Grunt to mieć modem! / Fot. U.A.MarczewskaBył rok dziewięćdziesiąty któryś i słowo "internet" raczej nie występowało w obiegowym użyciu. Zwłaszcza w małym mieście we wschodniej części kraju, gdzie duża grupa nas - uczniów podstawówek i szkół średnich - nawet nie posiadała w domu komputera.

Namówiłam rodziców na kupienie modemu po tym, jak zafascynowana wróciłam z wizyty u przyjaciółki - szczęśliwej posiadaczki czarnego pudełka, oferującego dostęp do szerokiego, wirtualnego świata. Dla chodzących do podstawówki dziewczynek to był prawdziwy boom. Zafascynowane naszymi śpiewającymi bądź grającymi w filmach idolami odkrywałyśmy internet jako prawdziwe wysypisko rzeczy absolutnie potrzebnych: zdjęcia z koncertów i filmowe fotosy. Strony internetowe, na które trafiałyśmy, ładowały się niemiłosiernie powoli, a my z niepokojem zerkałyśmy od czasu do czasu na skrzynkę modemu. Za nasze przyjemności trzeba było bowiem płacić, a cena miała ścisły związek z ilością czasu spędzonego online.

W pułapce gierWprawdzie przeglądanie zdjęć idoli bardzo dużo czasu nie pożerało zaś odnalezione w sieci fotki zapisywało się na dysku by potem z nastoletnim namaszczeniem pielęgnować, moje zainteresowanie możliwościami internetu szybko jednak poszło w innym kierunku. Stało się to w chwili, w której odkryłam czym jest granie na komputerze przez internet i związane z tym poznawanie nowych ludzi. Nawiązywanie znajomości w tak nowy dla mnie sposób, pozbawiający dwoje ludzi kontaktu twarzą w twarz zafascynowało mnie bez reszty. Pośrednictwo gry stwarzało zresztą szereg możliwości: ze swoimi nowymi przyjaciółmi przybierałam postaci tajemniczych magów i dzielnych łuczniczek, by wspólnie pokonywać siły zła. W ten sposób świat baśni i książek, wśród których wzrastałam od wczesnego dzieciństwa stał się bardziej realny. Może nawet aż za bardzo: przeglądając jakiś czas temu swoje szkolne zapiski z owych czasów znalazłam więcej opisów sytuacji z "placu boju" niż ze szkolnej ławy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (9):

Sortuj komentarze:

Błędny tytuł podałam, powinno być:"Dziś jest tak łatwo ..."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Moje wspomnienia datują się od rozdzialu "A dziś tak łatwo" :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe refleksje. Ja z kolei pamiętam jeszcze lampę naftową, która teraz też przywołuje piękne wspomnienia.
Każde pokolenie ma „takie coś”, choć chyba już coraz trudniej sobie wyobrazić, co będzie za sto albo dwieście lat (jeśli będzie ;))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hah, Amiga to było coś, albo commodore, może to nie internet, ale grać w co było:D Niezapomniane lata!
Ale i tak najlepsze są mielone z błota:D

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 07.11.2008 20:01

(+) Oj, lza sie w oku kreci. Pamietam moja Amige, modem 14.400, przegladarke mosaic i horrendalne rachunki za telefon.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widzę nawet ;-) co na tapecie ;-) he,he
;-))))))))))

Komentarz został ukrytyrozwiń

W początkach lat dziewiędziesiątych, kiedy pracowałem w wydawnictwie które było w Polsce jednym z prekursorów budowania systemów informacji gospodarczych w internecie, jakże często na spotkaniach z dyrektorami wielkich firm, przedstawiając zalety tego systemu, słyszałem: No wie pan, internet to my mamy ale pokaż mi pan o co tam chodzi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Hehe, pamiętam pierwsze ircowe zabawy na modemie a jakże. Opy, botnety, przejmowanie echh

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bo świat dzieciństwa, młodości i ten realny i wirtualny zawsze pozostanie w naszej pamięci jako najpiękniejszy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.