Facebook Google+ Twitter

"Magia mowy ciała" - konkurs dla samorządowców!

Warszawska Grupa Doradców PR jest organizatorem konkursu skierowanego do wszystkich samorządowców.

Zadanie konkursowe / Fot. fot. W konkursie mogą uczestniczyć zarówno wysocy urzędnicy samorządowi – od wójta do prezydenta miasta, jak i ich współpracownicy. To druga edycja konkursu. Poprzednia była przygotowana również pod kątem parlamentarzystów.
WGD PR wymyśliła konkurs w jednym celu. „Zależy nam na podnoszeniu kwalifikacji samorządowców. Dlatego w 2012 roku WGD PR zorganizowała plebiscyt pod nazwa Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu. Konkurs to uzupełnienie tego plebiscytu” – powiedział Maurycy Seweryn, dyrektor ds. komunikacji społecznej WGD PR. Dla wielu samorządowców podstawą pracy jest komunikacja z ludźmi. Są ekspertami w swoich dziedzinach: zarządzaniu środowiskiem, bezpieczeństwie, drogownictwie, ochronie zdrowia, czy polityce społecznej. Nie zawsze jednak uczelnie, często prestiżowe, które ukończyli przygotowały ich do budowania relacji z drugim człowiekiem – klientem, współpracownikiem czy managerem urzędu. Nawet wówczas, gdy w programie edukacji były elementy komunikacji interpersonalnej, to i tak najczęściej była to teoria nie poparta warsztatami. W efekcie wielu samorządowców uczyło i uczy się nadal na własnych błędach.

Tak samo jak ci urzędnicy, większość z nas – również Czytelnicy, dobrze posługuje się komunikatem werbalnym czyli słowem mówionym i pisanym. Jednak badania pokazują, że słowa, które są przez nas wypowiadane są tylko małą częścią tego, co oceniają inni ludzie. Aż 93 procent oceny komunikatu to komunikacja niewerbalna. Oznacza to, że sprawdza się powiedzenie: jak nas widza tak nas piszą. Komunikaty niewerbalne, które wysyłamy przekazują odbiorcy dużo więcej informacji niż słowa, ponieważ informują one o stanach emocjonalnych, intencjach, oczekiwaniach wobec rozmówcy, pozycji społecznej, pochodzeniu, wykształceniu a także o cechach temperamentu oraz charakteru. Najczęściej komunikaty niewerbalne przekazujemy za pomocą składników naszego wyglądu fizycznego, ruchy ciała, gesty, wyraz twarzy, ruch oczu, dotyk, głos oraz sposób wykorzystywania czasu i miejsca w komunikowaniu się.

Skoro praca urzędnika, samorządowca polega na kontaktach z innymi ludźmi oraz tworzeniu nici porozumienia, to powinna być ważna dla nich tej grupy zawodowej wiedza na temat komunikacji niewerbalnej. Nawet jeżeli nie zależy im na budowaniu wizerunku, to powinni komunikować się skutecznie. Problem polega na tym, że dość często urzędnicy nie znają swojego stylu komunikacji. Nie wiedzą też, jak wyglądają i jak zachowują się w czasie rozmowy. Co więcej nie widzą i często nie słyszą tego, co mówi i co czuje ich rozmówca.

Dzięki udziałowi w konkursie "Magia mowy ciała" laureaci nigdy więcej nie będą mieć problemów z komunikacją. Nagroda – 5 miejsc na 4 godzinne szkolenie pozwoli im poznać siebie oraz nauczyć się prawidłowo komunikować. Dla samorządowców wyższego szczebla np. burmistrzów i wójtów walorem konkursu jest zdobycie umiejętności odczytywania mowy ciała partnerów politycznych oraz poprawienie sztuki wystąpień publicznych.

Tematy szkolenia zostały przygotowane przez WGD PR na podstawie dotychczasowych doświadczeń ze szkoleń dla samorządowców. Pierwszym obszarem podnoszenia kompetencji jest "Mowa ciała burmistrza, wójta, starosty prezydenta miasta, urzędnika", czyli ustalenie tego, w jaki sposób jesteśmy odbierani podczas przemówienia, narady, spotkania. Elementem tego bloku jest skuteczny trening gestykulacji, postawy ciała, przemówień publicznych oraz walki z tremą i stresem. Kolejnym tematem jest "Mowa ciała odbiorców", czyli o tym jak efektywnie odczytywać myśli, intencje oraz mowę ciała naszych rozmówców. Kolejnym z proponowanych zagadnień jest "Przygotowanie się do przemówienia", które polega na ustaleniu własnego, indywidualnego stylu przemawiania oraz trening mowy ciała, głosu oraz technik przyciągania uwagi. Do wyboru również dostępy będzie bardzo ważny temat: "Jak opanować tremę przed prezentacją", który obejmuje techniki zwalczania stresu, tricki dobrego mówcy oraz zakłócenia ruchu oraz mowy podczas prezentacji. Natomiast osoby, które mają problemy z zainicjowaniem przemowy bez dwóch zdań upodobają sobie temat "Dobre rozpoczęcie przemówienia", który skupiał się będzie wokół sposobów wyboru miejsca, stylu oraz treści początku wystąpienia. Kolejną kwestią możliwą do wyboru jest "Budowanie wypowiedzi. „Panowanie nad dyskusją oraz rola emocji w wystąpieniu publicznym", która pozwoli na zapoznanie się z technikami autoprezentacji oraz prezentacji wraz z zasadami postępowania z trudnym audytorium. Osoby, które do perfekcji opanowanych nie mają zdolności tworzenia prezentacji multimedialnych będą miały okazję zapoznania się z tematem dotyczącym tworzenia prezentacji w programie PowerPoint wraz z dokładnym przeszkoleniem warunków oraz koncepcji takiej prezentacji. Ostatnim oferowanym zagadnieniem jest "Przemawianie podczas imprez masowych", które przybliży uczestnikowi zasady wystąpień na scenie oraz sposoby wykorzystywania głosu oraz technik negocjacyjnych w trakcie przemówień.

Jak wygrać w konkursie „Magia mowy ciała”? Wystarczy rozszyfrować mowę ciała każdej z czterech osób zamieszczonych na poniższym zdjęciu. Prawidłową odpowiedź należy przesłać na adres konkurs@wgd-pr.pl z dopiskiem "KONKURS MOWA CIAŁA". WGD PR zbiera prawidłowe odpowiedzi do 15 kwietnia.


Wybrane dla Ciebie:


Tagi: Warszawa PR WGDPR


Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.