Facebook Google+ Twitter

Magia rumuńskich klasztorów

Ten kompleks średniowiecznych klasztorów, położonych w sercu rumuńskiej Bukowiny, przeżył drugą młodość gdy w 1993 roku został wpisany na listę światowych dziedzictw UNESCO. Od tamtej pory, nieprzerwana fala turystów zalewa to magiczne centrum mołdawskiej duchowości. I mimo, iż dzięki pieniądzom ze sprzedaży biletów, ponownie ruszyły prace restauratorskie, to na próżno szukać aury mistycyzmu, która z pewnością niegdyś spowijała te miejsca. Poniżej przedstawiam cztery z sześciu klasztorów, zaliczających się do komplesu Monastyrów z rejonu Suceavy. Te, w większości 500-letnie perełki, są wyjątkowe pod względem architektonicznym, jak i (lub raczej przede wszystkim) artystycznym. Najbardziej godne uwagi są zabytkowe mury obronne i ewenement na skalę światową - świetnie zachowane malowidła ścienne (zarówno wewnętrzne jak i zewnętrzne) - tzw. polichromie, które zachwycą nawet najwybredniejszych turystów.

1 z 17 Następne zdjęcie
Zdjęcie: Dragomirna to cerkiew zbudowana w 1609 roku. To magiczne miejsce leży zaledwie 12 kilometrów od Suceavy, największego miasta Bukowiny. Fot. Anna Motreanu
Dragomirna to cerkiew zbudowana w 1609 roku. To magiczne miejsce leży zaledwie 12 kilometrów od Suceavy, największego miasta Bukowiny. Fot. Anna Motreanu

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała sztuka, ileż włożono pracy i wysiłku, aby wykonać takie freski. Talent!
(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, jak najbardziej. Na trzecim zdjęciu udało mi się nawet uchwycić "uciekającą zakonnicę". To właśnie zakonnice odpowiedzialne są za te wszystkie piekne kwiaty, które widać na kilku zdjęciach. Zajmują się też sprzedażą biletów i pamiątek. Poza tym, prowadzą normalne życie zakonne (na ile to oczywiście możliwe w tak obleganych miejscach), starając się nie zwracać uwagi na turystów. W Dragomirnie na przykład, rozwieszały pranie, kiedy przyjechalismy, tuż przy jednej z czterech wież obronnych :)
Marku, w Putnie niestety nie byłam, mimo że blisko, nie zdążyliśmy "obskoczyć" wszystkiego. Teść zaplanowal wycieczkę, trudno było sie spierać :) . W Putnie o ile się nie myle fresków nie ma, ale tam został właśnie pochowany Stefan Wielki z rodziną.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.08.2008 21:52

(+) Swietne!!! Masz moze zdjecia z Putny?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakże nie znana i niedoceniana Rumunia.
Czy te klasztory mają mieszkańców. Tzn . czy są "żywe" czy wymarłe?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, mało znane.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przyjemne miejsce.


(+)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezbyt często możemy tu podziwiać piękno historycznych rumuńskich obiektów.
Za zdjęcia i ich interesujące opisanie plus.

Komentarz został ukrytyrozwiń

zacne, plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

plus;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.