Facebook Google+ Twitter

Magia słodko-kwaśna

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-09-24 22:01

Ponad rok od światowej premiery filmu „Karmel” w reżyserii Nadine Labaki debiutuje na DVD. Ta ciepła opowieść o kobietach, rewelacja festiwali w Cannes powinna zajmować szczególne miejsce w naszych domowych kolekcjach filmowych płyt.

plakat filmowy / Fot. www.filmweb.plCodzienność życia piątki przyjaciółek pracujących i spotykających się w salonie piękności to walka z własnymi problemami. Każda z nich ma inne powody do zmartwień. Layal jest trzydziestoletnią panną romansującą z żonatym mężczyzną wbrew moralnym nakazom, Nisrine niedługo wychodzi za mąż, niestety nie jest już dziewicą dlatego postanawia poddać się zabiegowi chirurgicznemu przywracającemu ten stan. Jamal za cenę poświęceń i cierpienia walczy z nieubłaganą starością, a Rosa, krawcowa z naprzeciwka, jest starą panną, która poświęca swoje życie na opiekę swojej starszej siostry. Nawet małomówna Rima ma swoje problemy – nie jest pewna swojej orientacji seksualnej. Wszystkie spotykają się, by podzielić się swoimi problemami i uzyskać pocieszającą radę.

kadr z filmu - fot. dystrybutor / Fot. www.gutekfilm.plFilm, który przed rokiem zrobił ogromne wrażenie na widzach festiwalu Cannes stworzono w Libanie. Głównym sukcesem reżyserki jest odejście od wiecznej tematyki wojny, a przejście na tematy może proste życiowe, ale za to pozytywne i piękne.

Dramatyczny i świetny scenariusz pełny ściskających za serce scen np. tą z chorą psychicznie Lili nie pozwalającej wyjść siostrze na spotkanie, jest wielkim atutem obrazu. Ciekawy i pomysłowy układ scen nie pozwala się nudzić. Dodatkowo zaskakuje dobra gra aktorska, co ciekawe amatorek, a także głównej bohaterki. Wszystkie są tak naturalne, że dochodzimy do wniosku, że kobieta nie musi udawać samej siebie.

kadr z filmu fot. dystrybutor / Fot. www.gutekfilm.plPoruszana tematyka kobiecego wnętrza i uczuć, czyli miłości, radości, wątpliwości i smutku daje doskonały efekt, pozwala poznać psychikę płci pięknej. Film porusza też kwestię kobiet w kulturze Libanu. Ich miejsca i praw w społeczeństwie. Nadine Labaki zadaje nam pytanie czy współczesna kobieta w Libanie to tylko żona, matka i córka czy też wyzwolona kobieta? Czy kobiety mogą być traktowane na równi z mężczyznami? Dlaczego kobietom normy społeczne więcej zabraniają niż pozwalają?

kadr z filmu fot. dystrybutor / Fot. www.gutekfilm.plPiękne zdjęcia utrzymane w ciepłych zbliżonych do karmelu kolorach i niesamowita muzyka oddająca klimat miasta i delikatnej kobiecej duszy to połączenie perfekcyjne. Efekt akustyczny i wizualny podnosi rangę filmu do światowego poziomu.

kadr z filmu fot. dystrybutor / Fot. www.gutekfilm.plTytułowy „Karmel” to metafora miłości. U nas, na zachodzie, kojarzony z czymś przyjemnym i słodkim. W Libanie służy także do depilacji. Dlatego karmel tak jak miłość łączy w sobie przyjemność i cierpienie.

Ten ciepły obraz o życiu kobiet polecam nie tylko im samym, a także ich mężczyznom. Może po projekcji będzie nam łatwiej was zrozumieć?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ważny + także dla mnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Naprawdę ładnie opowiedziane (+) Pisałam recenzję "Karmelu" zaraz po premierze i podobnie mnie zachwycił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawie napisane, +

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.