Facebook Google+ Twitter

Magia słów... Kim są chorzy na kaprolalię?

Dzięki nim popularne „pleć pleciugo byłe długo” przestaje mieć jakikolwiek sens. Krótko, zwięźle i na temat, gdy jesteśmy zdenerwowani, zachwyceni etc. Najefektywniej wyrzucić z siebie zbędne emocje słowami na k, ch, p… .

„Z wulgaryzmami jest jak z przyprawą” – przeczytałam na pewnym forum internetowym. „Czasem trzeba ich użyć, ale kto chciałby jeść samą przyprawę?” – pyta retorycznie autor. Tak więc, traktując wulgaryzmy jako rozmaite przyprawy, spróbujmy się zastanowić nad sensem ich egzystencji.

Pomyślmy, jak smakowałaby zupa bez przypraw. Pewnie mdła, bezsmakowa, przecież już brak samej soli czy pieprzu powoduje, iż sięgamy po nie i dosypujemy. Więc uznajmy, że z przekleństwami jest jak z zupą. Dodają wypowiedzi wyrazu, podkreślają wagę czy genialność sytuacji, albo wręcz przeciwnie – idealnie podkreślają frustrację.

Załóżmy teraz, że mamy katar i jemy tę samą zupę. Nie czujemy różnicy – są przyprawy, czy ich nie ma, i tak zupa jest niedobra. Właśnie taki człowiek – z wulgaryzmowym katarem – zaczyna mieć problem. Nie potrafi sklecić prostego zdania bez swojego ulubionego przerywnika myślowego. Jego słownictwo ekspresywne jest bardzo ubogie, bowiem nobilitowana jest jego jedna kategoria, pozostałe trzy przestają ulegać ewolucji. Tacy ludzie tworzą pewną grupę społeczną, niestety, chyba nikt z nas nie chciałaby do niej dołączyć.

Osoby te odczuwają nieodpartą ochotę wypowiadania obelg. Nie ma dla nich znaczenia czas, miejsce, odbiorcy. Cierpiący na kaprolalię najczęściej doświadczają również innych chorób, np. schizofrenii, zaburzeń obsesyjno – kompulsyjnych, zespołu Tourette’a.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.