Facebook Google+ Twitter

Magia świąt, czyli dlaczego anioły nie latają

Anioły, jeden z kilku symboli świąt Bożego Narodzenia, są obecne na obrazach przedstawiających scenę narodzin Jezusa. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy, miałyby kłopot, żeby w ogóle oderwać się od ziemi.

 / Fot. PAPJeden z biologów porównał fizjologię latających gatunków zwierząt z grupą duchowych i mitycznych istot występujących w sztuce. Wyniki badań ukazały się w piśmie University College London „Opticon”. Okazało się, że anioły i wróżki usadowione na szczytach choinek nie byłyby w stanie samodzielnie tam dofrunąć. Profesor Roger Wotton z UCL ustalił, że anioły przedstawione z ramionami i skrzydłami upierzonymi podobnie jak ptaki nie byłyby w stanie latać.

„Nawet powierzchowne oględziny dzieł sztuki sugerują, że anioły i cherubiny nie byłyby w stanie wystartować i napędzać swojego lotu. Z kolei, gdyby chciały lecieć lotem ślizgowym, musiałyby startować przy wietrze wiejącym z dużą prędkością. Tylko że wtedy zostałyby po prostu zwiane i nie potrzebowałyby skrzydeł” - twierdzi profesor Wotton. „Jeden z aniołów namalowany przez Giotta ma coś na kształt sztywnego skrzydła, które nadawałoby się do lotów ślizgowych. Ale jak możliwe byłoby wtedy składanie, rozkładanie i utrzymywanie sztywności?” - dodaje profesor.

Anioły, cherubiny i putta (dzieci ze skrzydłami) okraszają światowej sławy obrazy i budowle, unoszą się w powietrzu i przyglądają relacjom Boga i ludzi. Ich siła oddziaływania na wyobraźnię jest tak silna, że wielu Amerykanów wierzy, że naprawdę istnieją (przynajmniej tak wskazują badania). Z przebadanej grupy trzydziestu sześciu tysięcy dorosłych osób aż 68 proc. uznało, że anioły i diabły istnieją.

Badania pokazują też, że skrzydła ptaków to efekt ewolucji, jaką przeszły przedramiona ich przodków, a kształt ich ciała był ściśle związany z opierzeniem. Dodatkowo, zmniejszona gęstość kości ptasiego szkieletu daje lekką, ale mocną zarazem ramę. Tymczasem anioły mają normalne ludzkie kształty, cherubiny i putta często mają nadwagę a ich skrzydła są cienkie. Nie widać też u nich potężnych mięśni, za pomocą których ptaki mogą machać skrzydłami.

Takiej samej analizie zostały podane wróżki. Najczęściej są przedstawiane ze skrzydłami motyla albo ważki. Obydwa owady są wyposażone w skomplikowane mechanizmy lotnicze z mocnymi mięśniami w okolicach klatki piersiowej, które pozwalają machać skrzydłami. „Zniekształcenia ciała konieczne do lotu występujące u wróżki z motylimi skrzydłami mogły by być niezwykle niewygodne. Tak więc na pewno wróżki nie mogą latać” - mówi profesor Wotton.

Anioły mają szczególne znaczenie w tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej, występują też w islamie. Nawet protestancka Biblia Króla Jakuba wspomina o latających aniołach. Anioł Serafin jest opisywany jako istota z sześcioma skrzydłami.

Profesor Wotton wyjaśnia, dlaczego mitologia trzyma się tak mocno: „Przyglądanie się temu wszystkiemu pokazuje to, w co wierzymy i to co jest pewnie, konkretne. Anioły są potężnymi ikonami religijnymi dla wierzących ludzi. Są podobne do ludzi, ale skrzydła czynią ich kimś więcej niż ludźmi. Zabierają wiadomości do nieba i dlatego muszą latać. Z kolei wróżki przybywają z innego, przyjaznego świata, pełnią rolę łącznika pomiędzy obydwoma światami, a ich latanie jest czymś w rodzaju podróży w czasie.

Wesołych Świąt!

Źródło: telegraph.co.uk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (11):

Sortuj komentarze:

Mój Anioł Stróż zgłasza stanowczy sprzeciw:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://facet.wp.pl/kat,1007819,wid,11803980,wiadomosc.html

Wesołych świąt ;).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejne szokujące odkrycia, tym razem ze Szwecji:
http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Nie-ma-sw-Mikolaja-bo-kto-moglby-wytrzymac-taka-prace,wid,11806440,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Magdaleno od dzwonu !!!
Na pierwszy rzut oka, argumenty przytoczone w tekście wydaja się być poważne..
Problem polega na tym, że -na przekór tym argumentom-anioły sobie spokojnie latają i już !!!!
Zbyt materialne podejście do aniołów (stosunek skrzydeł do wagi, budowa kości) nie ma sensu..
W dodatku jest poważniejszy aspekt sprawy : NIEWIDZIALNOŚĆ, najczęściej spotykana u Aniołów Stróży ;-))
Uwierzcie mi, one istnieją...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapewne - tylko jedne bardziej a drugi emniej ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wydaje mi się, że jest to problem który może dopaść każdą religię.
Tu nierewelacyjne dane: http://ekai.pl/wydarzenia/z_prasy/x24371/w-co-wierza-polacy/ http://www.przk.pl/nr/wiara_i_kosciol/quotwierze_alequot.html

Ale spoko, nie jest źle :).

Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Noooo... ze wiele tresci tej wiary mozna interpretowac na roznorakie sposoby, relatywnie od potrzeb, wiadomo nie od dzis... :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

No dobra, tym razem brytyjscy, ale kij tam, wszyscy mówią po angielsku ;).

W ramach zadośćuczynienia:
http://www.telegraph.co.uk/news/newstopics/howaboutthat/6199822/Women-cannot-keep-a-secret-for-longer-than-47-hours.html
http://www.tvn24.pl/0,1634490,0,1,naukowo-udowodnione-ponbspwodce-kacnbspmniejszy,wiadomosc.html
http://www.newsweek.pl/artykuly/sekcje/nauka/pijany-bardziej-odporny-na-urazy-glowy,46284,1
http://facet.wp.pl/kat,70996,wid,10102957,wiadomosc.html

Komentarz został ukrytyrozwiń

Twierdzenie, że anioły mają skrzydła i latają (co w obliczu głębi świata duchowego i wszechmocy Boga nie jest niemożliwe), albo że mają (mogą przybierać jedynie) ludzkie kształty, jest zbliżone do twierdzenia, że Bóg jest starym brodaczem siedzącym gdzieś w chmurach, które wyciąga się z lekcji religii w przedszkolu albo z bajek i potem jak ktoś dojrzewa nie rozwijając tej wiadomości, nagle staje się oświecony i mówi sobie: ale bzdury mi wciskali, Boga nie ma, Gagarin był w niebie i żadnego dziadka w chmurach nie widział ;).

Anioły w ludzkiej postaci byłyby zbyt ciężkie by siłami natury się unieść (zresztą chyba długo przed powstaniem samolotu, i nadal po, ludzie próbują tego dokonać) - ptaki przecież są o wiele lżejsze, a do tego mają więcej przestrzeni wypełnionych powietrzem w ciele, w tym bodaj kości, afair.

Widzę że naukowcy amerykańscy, jak już odkryli, że są amerykańskimi naukowcami, przerzucają się na paranauki :).

Fajny artykuł, na poprawę humoru ;).

Wesołych:).

Komentarz został ukrytyrozwiń

PS. Napewno inni specjalisci (watykanscy) zaraz dowioda (na podsatwie odtajninych dokumentow), ze anily jednak moga latac ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.