Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magia świąt, czyli dlaczego anioły nie latają

Redakcja
Anioły, jeden z kilku symboli świąt Bożego Narodzenia, są obecne na obrazach przedstawiających scenę narodzin Jezusa. Tymczasem, jak dowodzą naukowcy, miałyby kłopot, żeby w ogóle oderwać się od ziemi.

Jeden z biologów porównał fizjologię latających gatunków zwierząt z grupą duchowych i mitycznych istot występujących w sztuce. Wyniki badań ukazały się w piśmie University College London „Opticon”. Okazało się, że anioły i wróżki usadowione na szczytach choinek nie byłyby w stanie samodzielnie tam dofrunąć. Profesor Roger Wotton z UCL ustalił, że anioły przedstawione z ramionami i skrzydłami upierzonymi podobnie jak ptaki nie byłyby w stanie latać.

„Nawet powierzchowne oględziny dzieł sztuki sugerują, że anioły i cherubiny nie byłyby w stanie wystartować i napędzać swojego lotu. Z kolei, gdyby chciały lecieć lotem ślizgowym, musiałyby startować przy wietrze wiejącym z dużą prędkością. Tylko że wtedy zostałyby po prostu zwiane i nie potrzebowałyby skrzydeł” - twierdzi profesor Wotton. „Jeden z aniołów namalowany przez Giotta ma coś na kształt sztywnego skrzydła, które nadawałoby się do lotów ślizgowych. Ale jak możliwe byłoby wtedy składanie, rozkładanie i utrzymywanie sztywności?” - dodaje profesor.

Anioły, cherubiny i putta (dzieci ze skrzydłami) okraszają światowej sławy obrazy i budowle, unoszą się w powietrzu i przyglądają relacjom Boga i ludzi. Ich siła oddziaływania na wyobraźnię jest tak silna, że wielu Amerykanów wierzy, że naprawdę istnieją (przynajmniej tak wskazują badania). Z przebadanej grupy trzydziestu sześciu tysięcy dorosłych osób aż 68 proc. uznało, że anioły i diabły istnieją.

Badania pokazują też, że skrzydła ptaków to efekt ewolucji, jaką przeszły przedramiona ich przodków, a kształt ich ciała był ściśle związany z opierzeniem. Dodatkowo, zmniejszona gęstość kości ptasiego szkieletu daje lekką, ale mocną zarazem ramę. Tymczasem anioły mają normalne ludzkie kształty, cherubiny i putta często mają nadwagę a ich skrzydła są cienkie. Nie widać też u nich potężnych mięśni, za pomocą których ptaki mogą machać skrzydłami.

Takiej samej analizie zostały podane wróżki. Najczęściej są przedstawiane ze skrzydłami motyla albo ważki. Obydwa owady są wyposażone w skomplikowane mechanizmy lotnicze z mocnymi mięśniami w okolicach klatki piersiowej, które pozwalają machać skrzydłami. „Zniekształcenia ciała konieczne do lotu występujące u wróżki z motylimi skrzydłami mogły by być niezwykle niewygodne. Tak więc na pewno wróżki nie mogą latać” - mówi profesor Wotton.

Anioły mają szczególne znaczenie w tradycji chrześcijańskiej i judaistycznej, występują też w islamie. Nawet protestancka Biblia Króla Jakuba wspomina o latających aniołach. Anioł Serafin jest opisywany jako istota z sześcioma skrzydłami.

Profesor Wotton wyjaśnia, dlaczego mitologia trzyma się tak mocno: „Przyglądanie się temu wszystkiemu pokazuje to, w co wierzymy i to co jest pewnie, konkretne. Anioły są potężnymi ikonami religijnymi dla wierzących ludzi. Są podobne do ludzi, ale skrzydła czynią ich kimś więcej niż ludźmi. Zabierają wiadomości do nieba i dlatego muszą latać. Z kolei wróżki przybywają z innego, przyjaznego świata, pełnią rolę łącznika pomiędzy obydwoma światami, a ich latanie jest czymś w rodzaju podróży w czasie.

Wesołych Świąt!

Źródło: telegraph.co.uk

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto