Facebook Google+ Twitter

Magia Świata - Czy zostało jeszcze coś do odkrycia?

W zatłoczonym centrum handlowym, gdzieś pomiędzy markowymi butikami, kusi mnie wystawa równie markowego biura podróży. Madera - tydzień w 4-gwiazdkowym hotelu tylko 2499 zł, Egipt last minute jedyne 1500 zł.

Efez - Turcja / Fot. K. LichtensteinKolorowe reklamy i piękne zdjęcia hoteli zachęcają do wyprawy w nieznane. Bo tylko tam poczuję się jak Kleopatra zażywając kąpieli w mleku, bo tylko tam ujrzę obezwładniające piękno natury. Bo właśnie tam warto pojechać. Ela już tam była, Robert wrócił przed tygodniem, Gosia wybrała opcję all inclusive, Paweł nie zabrał ze sobą przewodnika, który mu pożyczyłam, bo okazał się zbyt ciężki. Wszyscy jednak przywieźli wspaniałe wspomnienia i zdjęcia – obowiązkowo na tle piramid, na grzbiecie wielbłąda oraz niezapomniany widok z hotelowego tarasu. Podziwiam je teraz na Naszej Klasie i bacznie obserwuję objawiające się w komentarzach pod zdjęciami fale zachwytu i zazdrości znajomych.

Włoski reporter i dziennikarz - Tiziano Terzani nie zaskoczył mnie swoimi słowami, twierdząc,
że turystyka to jedna z najbardziej krwiożerczych gałęzi przemysłu. Globtroterzy, podróżnicy i wagabundzi zadeptują cały świat uzbrojeni po zęby w aparaty fotograficzne żeby wrócić do domu z jakimiś trofeami. Bruce Chatwin w Pieśniach Stworzenia opisuje zdarzenie kiedy to w miasteczku gdzieś na australijskich bezdrożach para amerykańskich turystów kupuje obraz aborygeńskiego artysty. Co ten obraz przedstawia pytają malarza? - Sen Mrówki - słyszą w odpowiedzi. A tak - mówi kobieta pięknie się będzie prezentował na ścianie w salonie.

W tym skomercjalizowanym świecie podróży, w którym samo posiadanie kurtki z odpowiednią metką czyni ze mnie grotołaza i alpinistę w jednym, brakuje mi magii i mądrości z jaką dawni tułacze i wędrowcy przemierzali świat. Brakuje mi celu samego w sobie, bo nie wyjeżdżam przecież na drugi koniec świata tylko po to żeby zrobić sobie zdjęcie na tle budowli z czasów starożytnych, czy na oślepiającej bielą plaży Zanzibaru, wyjeżdżam bo chcę się czegoś nauczyć, odnaleźć siebie w kipiącym kolorami tyglu kultur i ludzi tego świata.

Czasami zastanawiam się, czy zostało jeszcze coś do odkrycia? Czy można jeszcze poczuć gdzieś smak Orientu, odnaleźć atmosferę miejsca? Czy cały świat został już sprzedany i sfotografowany? Turyści dotarli już wszędzie? A co z tymi wszystkimi miejscami, których nazwy zawsze przyprawiały mnie o dreszcze, czy tam jest tak samo? Dżajpur już nie jest różowym miastem, w powietrzu nie unosi się duszący zapach przypraw, wszystko zostało odpowiednio zmodyfikowane, żeby lepiej się sprzedać?

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

jak już odkryjemy to, co daleko, to warto rozejrzeć się dokładnie wokół siebie, zaglądnąć w uliczki i zakamarki rodzinnego miasta. Zaskoczenie może być spore :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zgodzę się z poprzednikiem, że świat należy do odważnych. I moim zdaniem zawsze będziemy mieli co odkrywać, bo jak nie na ziemi to poza nią ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety, świat robi sie coraz mniejszy.Wszędzie blisko, wszedzie zapewnią ci komfort.Safari w namiotach, wyposażonych w klimę, internet i TVSat. Luksusowy hotel na pustyni.Wszystko jest możliwe. Wszędzie cie zawiozą, dowiozą, wszystko ci pokażą. Prawdziwy przemysł produkujący "oryginalne" lokalne pamiątki. I tłumy ludzi zainteresowanych jedynie "zaliczeniem " danej atrakcji turystycznej i zrobienia sobie pamiątkowej fotki. Całe rodziny z małymi dziećmi docieraja tam, gdzie kiedyś tylko najodwazniejszym sie udawało.
Ale nie nalezy sie poddawać.Trzeba na własna rekę szukac lokalnych klimatów. Czasami wystarczy wybrać inną porę dnia/nocy, gdy stonka turystyczna juz powróci do hoteli/autokarów/statków. Czasami wystarczy nieco zboczyc z głownej trasy, albo od razu wybrać miejsca pozornie nieciekawe dla zorganizowanej turystyki (bo brak hoteli, sklepow, asfaltowych dróg itp..)
Świat wciąz nalezy do odważnych !!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.