Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6260 miejsce

Magiczna moc roślin - naukowa prawda o ludowych przesłaniach

Od początku cywilizacji człowiek w coś musiał wierzyć i lubił nadawać boskie lub magiczne właściwości zjawiskom, których nie potrafił racjonalnie wytłumaczyć. Wiele poglądów przetrwało wieki, mimo cyklicznych represji ze strony Kościoła.

 / Fot. domena publicznaRośliny zawsze odgrywały w życiu człowieka ważną rolę, nie tylko jako pożywienie. Sama wiedza o uzdrawiającej mocy natury - w tym wypadku roślin - już była znana kapłanom żyjącym w Mezopotamii 6000 lat temu. W starożytnym Egipcie stosowano olejki zapachowe z roślin a produktami naturalnymi balsamowano ciała zmarłych. Starożytni natomiast Rzymianie rozprzestrzeniali wiedzę o magicznym działaniu roślin wraz z swoimi wyprawami i w takich właśnie sposób zdobywali nowe doświadczenia.

Trzeba oczywiście pamiętać, że tysiąclecia temu "prawdziwa" wiedza jak na tamte czasy była strzeżona np.: przez kapłanów i wysokich dostojników państwowych. Nie dziwne zatem, że ciemny lud widząc, że dana roślina wyleczyła śmiertelną według nich chorobę, przypisywał mu magiczne właściwości a "dobroczyńca", który zaaplikował lek jeszcze w interesie własnym potwierdzał te tezy. Stąd wzięło się wiele magicznych przekazów i to trwało przez wieki. Do niedawna większość z mitów na wskutek brak specjalistycznych urządzeń i technologii ciężko było obalić.

Lubczyk - cudowny afrodyzjak
W Polsce niektórzy wciąż jeszcze wierzą, że lubczyk ogrodowy - popularna roślina przyprawowa działa jako afrodyzjak. Tymczasem badania naukowe określają jednoznacznie - w składzie chemicznym surowca tego gatunku nie ma związków, które działałyby na organizm pobudzająco. Mit został obalony, chociaż osoby niezwiązane z zielarstwem rzadko mają okazję dowiedzieć się o tym. Lubczyk to roślina o silnym działaniu - ułatwia trawienie, działa moczopędnie i pobudza krwawienie miesięczne. Wcześniej w wierzeniach ludowych roślina wykopana rano miała zapewniać szczęście w małżeństwie a kobiety (nie tylko mężatki) wplatały sobie liście do wianków i we włosy. Podania ustne więc przetrwały do dziś, lecz w nieco zmienionej formie...

Podobne wierzenia w siłę eliksirów i talizmanów dotyczyły zresztą wielu innych roślin. Spotykana w Polsce werbena lekarska służyła do sporządzania napojów miłosnych oraz oczyszczania domów i świątyń (praktykowali to Druidzi). Czasem wiara w magiczne działanie była tak silna, że to faktycznie mogło zadziałać i uświadomiony kochanek nie widząc innego wyjścia zostawał na dobre i na złe z "czarownicą".

Czosnek - potężna broń przeciw wampirom
Ogromną sławą w minionych wiekach cieszył się czosnek. Popularne warzywo było podstawowym elementem diety żołnierzy rzymskich oraz niewolników budujących piramidy w Egipcie. Roślina działa bowiem wzmacniająco, dodaje sił i chroni przed chorobami. Wiara w moc czosnku była jednak tak silna, że w wielu krajach wieszano go jako ochronę przed czarownicami i wampirami. Z pewnością właśnie to natchnęło Brama Stokera przy pisaniu powieści "Dracula" i mit z czosnkiem jako bronią przed nieumarłymi przetrwał w kulturze do dziś.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

@Elżbieta Szychlińska
Powinno wziąć się pod uwagę, że zioła, tym się różnią od pigułek zawierających daną substancje leczniczą, że są one komponentem wielu składników. Nawet śladowe ilości jakiegoś pierwiastka, który wydaje się nie istotny, może mieć kapitalne znaczenie w interakcji ze związkiem głównym występującym w zielu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Oczywiście, że tak - do tej pory zbiera się zioła o określonej porze dnia a organy roślinne o poszczególnej porze roku. Nie bez powodu nawet ogrody zakłada się czasem w oparciu o kalendarz księżycowy.

Teraz jest to wynikiem badań. Kiedyś - wiedza wynikała zapewne w doświadczeń no i "zabobonów" - wracamy więc do początku. Niestety nie sposób opisać wszystkiego w jednym tekście:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy temat . Magiczna moc ziół [ roślin] naprawdę działa . Byłam dość sceptyczna póki nie sprawdziłam - pomogło !
Są rośliny związane z gusłami , tradycjami [ jemioła obniża ciśnienie krwi ] , wspomagające zdrowie ...lepsze to niż związki chemiczne mające działania uboczne .
Pozdrawiam :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Michał Mazik: Pozwolę sobie dorzucić, że "zabobony" , określające rytuał zbierania ziół, nie w każdym wypadku były zabobonami. Zbadano, że cykl życia roślin, zachodzące w ciągu doby przemiany chemiczne w ich organizmach powodują rożne stężenie danych związków zależnie od pory dnia, pogody. Możliwość zbadania pewnych zjawisk spowodowało, że to, co pozostało poza możliwościami technicznymi nauki w minionych latach, zostało wrzucone do guseł. Sądzę, że skuteczności zaklęć chyba nigdy nie uda się udowodnić :)))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.