Facebook Google+ Twitter

Magiczne miejsce - Bacówka w Bartnem

Bacówka w Bartnem to jedno z magicznych miejsc Beskidu Niskiego. Warto tu zajrzeć - posłuchać szumu drzew...

Bartne / Fot. foto. Jan GubałaBacówka Bartne

„Na zachodzie jeszcze słońce się toczy
i butelka na ławę rzuca cień,
Wojtek Bellon zagląda mi w oczy
W Bartne nad bacówką gaśnie dzień”


Bacówka w Bartnem to miejsce niesamowite i piękne. Zielony Beskid Niski dzięki takim miejscom Przydrożny krzyż / Fot. foto. Jan Gubałajak to, jest o wiele ciekawszy. Wybudowana z drewna, dwu piętrowa w stylu góralskim chata, schowana na końcu wsi ok. 25 km od Gorlic. Niebieskim szlakiem z Przełęczy Magurskiej, mijając cmentarz z I wojny światowej (nr 60), po około 1,5 godz. marszu we wsi Banica skręcamy w lewo na żółty szlak. Podążamy dalej na przód ponad godzinę do wsi Bartne. Następnie wędrujemy drogą.
Mijając łemkowskie chyże i zagrody po ok. 25 min jesteśmy przy bacówce. W czasie tej trasy warto zobaczyć inne cmentarze wojenne nr : 63, 62 oraz 64.

Bartne to wieś o niepowtarzalnym klimacie. W pejzaż miejscowości wtopione są dwie cerkiewki oraz kapliczki i przydrożne krzyże. Cywilizacja coraz większymi krokami pcha się w „zielony świat”. Tak właśnie do tego magicznego miejsca, jakim jest Bacówka w Bartnem, prowadzi od niedawna asfaltowa droga...

Widok na wieś Bartne / Fot. foto. Jan GubałaDo schroniska można także dojść żółtym szlakiem (przecinając zielony) od strony Folusza. Najpiękniej jednak jest wędrować od strony Wapiennego przez rezerwat skalny „Kornuty”. Zacytuje może kawałek mojego opowiadania pt. „i tak pod wiatr”: ”Pamiętam jak dziś kiedy pierwszy raz, sam pod gołym niebem spędziłem noc. Było to w Kornutach – rezerwacie skalnym w Beskidzie Niskim... Strach nie pozwolił na sen. Starałem się nie patrzeć w otchłań lasu i na czarne skały, które tak bardzo podobne wydawały mi się do wielkich potworów patrzących na mnie złowrogo...”. Samotnie spędzona noc w lesie przez 14-latka była ogromnym przeżyciem. Ale wiem jedno, że od tamtej pory uważam rezerwat Skalny Kornuty za kolejne miejsce magiczne!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Fryderyk
  • Fryderyk
  • 22.03.2012 14:43

Zawsze tam wracam i oby jak najdłużej. W tym miejscu pokochałem Beskid Niski i straciłem moje trampki ściągane z nóg nożykiem, o nogach nie wspomnę, ledwo przeżyły.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe miejsce a jeszcze ciekawsza opowieść o nim .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.