Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

15292 miejsce

Magiczny koncert kwartetu Macieja Obary na płycie live

26 kwietnia 2013 roku w ramach XIX Festiwalu Starzy i Młodzi czyli Jazz w Krakowie odbył się koncert formacji Obara International. Muzycy zagrali w Centrum Sztuki i Muzyki Japońskiej Manggha. Jej pokłosiem jest płyta wydana przez For Tune.

Saksofonista i kompozytor Maciej Obara. / Fot. www.maciejobara.com.plSaksofonista i kompozytor Maciej Obara jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Już jako student przejawiał ogromną aktywność twórczą, a pierwszy założony przez niego zespół (Maciej Obara Trio z Krzysztofem Gradziukiem i Maciejem Garbowskim) dość szybko zyskał uznanie w oczach miłośników i znawców muzyki jazzowej ugruntowane pierwszą płytą zatytułowaną "Message from Ohayo", nagraną w 2007 roku. W tym samym roku Obara zaprosił do współpracy nowojorskiego saksofonistę Antoine'a Roneya, z którym odbył trasę koncertową w Polsce. Mistrzostwo Macieja Obary dostrzegł wybitny polski trębacz Tomasz Stańko, zapraszając go do realizacji swoich projektów "Tomasz Stańko Special Project" i "New Balladyna Quartet". Ten jeden z najwybitniejszych, cieszących się światową renomą i sławą trębacz napisał o drugiej płycie tria Macieja Obary "I can do it" (2008 r.): "Już pierwsze dźwięki najnowszej płyty Macieja Obary wzruszyły mnie, wprowadziły w czar tej muzyki (...). Jego muzyka jest silna, dojrzała, głęboka, pełna czaru, piękna. Jest jego własna".

Okładka płyty. / Fot. materiały promocyjneOd tamtej pory Maciej Obara kontynuuje realizację swoich pomysłów kompozytorskich i wykonawczych, a pomaga mu w tym pianista Dominik Wania, którego poznał podczas współpracy z Tomaszem Stańką. Ostatnio jego formacja ma charakter międzynarodowy. Pomysł stworzenia Obara International Quartet zrodził się podczas potkań dla młodych europejskich jazzmanów organizowanych w Wielkiej Brytanii pod hasłem "Take 5: Europe". Saksofonista i pianista z Polski dokooptowali do składu dwóch Norwegów: kontrabasistę Ole Mortena Vågana i perkusistę Garda Nilssena. Muzycy zaprezentowali się w tym składzie na wielu imprezach tak w Polsce, jak i poza jej granicami. Nagrali płytę z muzyką Krzysztofa Komedy. Odnieśli sukcesy na norweskim Molde Jazz i holenderskim North Sea Jazz Festival. Pojawili się także na wspomnianym już festiwalu Jazz w Krakowie, gdzie w sali koncertowej Mangghi dali naprawdę porywający koncert, na szczęście utrwalony na płycie przez wytwórnię For Tune.

Krążek "Live at Manggha" zawiera sześć kompozycji Macieja Obary stworzonych z myślą o krakowskiej imprezie: "Conversation with...", "Ballad", "7up", "Unloved", "Variation" i "Manggha". W sumie niewiele ponad godzinę porywającej muzyki w perfekcyjnym wykonaniu doskonałych muzyków, świetnie porozumiewających się za pomocą instrumentów, na których grają. Absolutnie rewelacyjne są właśnie te "dialogi" muzyczne pomiędzy saksofonem Obary, kontrabasem Vågana i perkusją Nillsena przeplatane subtelnymi improwizacjami fortepianu Wani, dającymi słuchaczowi chwile wytchnienia od tych kaskad muzyki jazzowej najwyższej próby. A jako że płyta nagrana jest podczas koncertu, to jej dodatkowym atutem są spontaniczne reakcje słuchaczy obecnych tego dnia w krakowskim Centrum Sztuki i Muzyki Japońskiej i na żywo smakujących tę wykwintną ucztę muzyczną zaserwowaną przez Maciej Obara International Quartet.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.