Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32941 miejsce

Magiczny zamek. Krzyżtopór

Niedaleko Sandomierza, w Ujeździe, znajduje się jedna z największych ruin zamku w Europie. Zamek w całej swej okazałości przetrwał zaledwie 11 lat od ukończenia budowy w 1644 roku.

 / Fot. Gabriela SemenowiczW Krzyżtoporze (tak zamek został nazwany), został w pewien specyficzny sposób odzwierciedlony kalendarz. Krzysztof Ossoliński jego fundator, interesował się astrologią i magią, stąd też mógł wynikać pomysł układu pomieszczeń związany z czasem. W zamku wybudowanych zostało tyle okien, ile jest dni w roku. W przypadku roku przestępnego odsłaniano dodatkowe 366 okno. Podobnie liczba pokoi równała się liczbie tygodni w roku, wielkich sal było tyle, ile miesięcy, tyle baszt ile kwartałów.

 / Fot. Justyna DamecNiezwykła i monumentalna budowla w Ujeździe w swym założeniu miała prawdopodobnie być świadectwem bogactwa Krzysztofa Ossolińskiego, a jego imię wpisać w historię kraju. O jej wielkości świadczy również fakt, że był to największy kompleks pałacowy w Europie przed powstaniem Wersalu.

Krzysztof Ossoliński, aby móc zrealizować swoje plany, dla potrzeb inwestycji zlecił budowę kamieniołomów, cegielni, warsztatów rzeźbiarskich, kamieniarskich i stolarskich. Przepych i bogactwo zamku uwidaczniał nowatorski pomysł wbudowania nad salą jadalną w jednej z wież akwarium, w którym pływały egzotyczne ryby. Wieżę, gdzie znajdowała się owa sala postawiono na źródle, z którego po dziś dzień wypływa woda.

 / Fot. Gabriela SemenowiczNad marmurowymi żłobami stajni, które były ulokowane w pomieszczeniach piwnicznych znajdowały się zwierciadła. Prawdopodobnie pierwotnym zamierzeniem było oświetlenie ciemnych pomieszczeń, by przez specjalną konstrukcję okien światło padało na lustra i odbijając się od nich oświetlało stajnie.

Na wieży przy bramie wjazdowej do zamku obok topora i krzyża znajduje się znak, który przypomina literę „W”. Niektórzy dodatkowo w symbolu „W” dopatrują się magicznego znaku; symbol ten zgodnie z aramejską księgą Zohar oznacza wieczne trwanie tego miejsca.

 / Fot. Justyna DamecObecnie zamek ma status trwałej ruiny, o znacznym stopniu zachowania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa oraz ślady umocnień i mostów. Po śmierci Krzysztofa Ossolińskiego i najeździe Szwedów zamek został ograbiony i niszczejąc przechodził z rąk do rąk kolejnych właścicieli, nikogo jednak nie było stać na jego odbudowę.

Teraz ruiny zamku niszczeją, na podstawie ich szczątków można wyobrazić sobie piękno i przepych monumentalnej budowy, jaką był Krzyżtopór.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Piękne uzupełnieni przez Lidkę dokonane brzmi niczym bajka.
Tomasz przytoczył optymistyczną wieść. To jest to. Oby jak najwięcej takich wieści.
A tu można zobaczyć obiekty, może o mniejszym wydźwięku historycznym, także wymagające konkretnych zabiegów... http://www.folklor.biz/nowogard-okolice.htm

Komentarz został ukrytyrozwiń

właśnie w radiu kielce potwierdzono ten fakt

w Krzyżtoporze a własciwie w Iwaniskach skutecznie wytłumaczono konserwatorowi zabytków że pojęcie

RUINA TRWAŁA w polskim ustawodawstwie nie istnieje i bezmała każdą ruinę będzie można zrekonstruować

jeszcze wiele obiektów czeka na uwolnienie
szukajmy ich intensywnie do póki jeszcze są

Komentarz został ukrytyrozwiń

A z dzisiejszej depeszy PAP dowiedzieć się można, że...
"Ponad 12 mln złotych będzie kosztowała częściowa renowacja ruin XVII-wiecznego zamku Krzyżtopór w Ujeździe. Wójt gminy Iwaniska Marek Staniek i przedstawiciel Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie prof. Andrzej Koss podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

Renowacja ruin jest elementem realizacji przez gminę unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. Projekt "Zamek Krzyżtopór w Ujeździe - markowym produktem turystycznym województwa świętokrzyskiego" przewiduje także promocję turystyczną zamku. Jak powiedział PAP Staniek, przetarg na zorganizowanie promocji będzie ogłoszony w styczniu 2010 roku."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Wojciechu ten zespół pałacowy trzeba po prostu zrekonstruować i wtedy przyćmi wiele innych wydmuchanych zamków!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne miejsce, a sam zamek bardzo urokliwy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Słyszałem i czytałem o nim. Warty przypominania, bo pokazuje, że my też potrafiliśmy mieć fantazję i rozmach.Szkoda, że historia obeszła się z nim tak okrutnie. Mimo to przetrwał !!! Chociaż tylko w takim stanie, ale na świecie jest wiele zamków zachowanych w podobnym stanie. Muszę koniecznie go w końcu odwiedzić.On wciąż czeka na mnie, a ja marnotrawię czas na zagraniczne zamki ;-))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niesamowity, niezwykły i imponujący!))

"W zamku wybudowanych zostało tyle okien, ile jest dni w roku. W przypadku roku przestępnego odsłaniano dodatkowe 366 okno. Podobnie liczba pokoi równała się liczbie tygodni w roku, wielkich sal było tyle, ile miesięcy, tyle baszt ile kwartałów.
O jej wielkości świadczy również fakt, że był to największy kompleks pałacowy w Europie przed powstaniem Wersalu."

Komentarz został ukrytyrozwiń

niesamowity zamek, ciekawa historia:) dobrze, że o nim wspomniałaś, szkoda tylko, że zamieściłaś mało fotek i...nie pokazują one tajemniczych miejsc tego zamku, a jest ich wiele:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy artykuł 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy wiecie dlaczego tak długo w Ujeździe w powojennych czasach nic się nie działo, bo konserwator zabytków wymyślił ciekawy zwrot

ruina trwała

co on oznaczał
nie pozwalano na rekonstrukcję żeby nie mieć większej pracy i problemów za te same zarobki.
nadzorowano tylko by nic się nie działo

Napisałem pismo do obecnego konserwatora zabytków o interpretację zwrotu trwała ruina, w jakiej ustawie występuje z jakiego przepisu wynika.

Niedawno otrzymałem odpowiedź że taki termin w naszym prawie nie występuje ale konserwatorzy używają go zwyczajowo.

Gdyby więcej samorządów było bardziej dociekliwych wiele tak zwanych trwałych ruin doczekało by do dziś.
Pani Gabrielo dzięki za prezentację , materiał nadaje się na wykop
pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.