Facebook Google+ Twitter

Magnetyczny urok Słońca

Fascynujące zdjęcie prezentujące aktywność magnetyczną Słońca, to efekt złożenia materiału fotograficznego i wizualizacji modelowania komputerowego. To zarazem kolejny krok w rozwijaniu umiejętności prognozowania stanu kosmicznej pogody.

Złożenie obrazów: zdjęcie Słońca w ultrafiolecie (171Å) wykonane przez Solar Dynamics Observatory (SDO) dn. 12.03.2016, oraz obrazowanie modelu komputerowego PFSS (symulacja pola magnetycznego Słońca). / Fot. Credits: NASA/SDO/AIA/LMSALPrezentowany obraz może budzić skojarzenie z kłębkiem wełny. W rzeczywistości fotografia przedstawia Słońce, wraz z całym mnóstwem linii pola magnetycznego, które oplatają naszą Gwiazdę Dzienną; linie występują najgęściej w pobliżu plam słonecznych (jaśniejsze miejsca). Ciemniejsze i zarazem nieco chłodniejsze regiony na powierzchni to miejsca rozbłysków i ogromnych erupcji plazmy, zwanych koronalnym wyrzutem masy (z ang. CMEs - coronal mass ejections).

Mimo że obraz powierzchni Słońca i atmosfery jest prawdziwy - zdjęcie wykonano w sobotę (12 marca) przez NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) - linie pola magnetycznego są ilustracją, która została stworzona przy pomocy modelu komputerowego.

Rozbłyski, CME i inne formy zmiennej aktywności słonecznej mogą mieć ogromny wpływ na Ziemię. Na przykład, koronalny wyrzut masy jaki uderza w naszą planetę, może wywołać potężne burze geomagnetyczne, których potencjał wystarcza aby powodować czasowe zakłócenia sieci energetycznych, łączności radiowej i nawigacji satelitarnej. Dlatego naukowcy ciężko pracują, aby lepiej poznać naturę aktywności Słońca, oraz złożonego i nieustannie zmieniającego się pola magnetycznego tego ciała. W tym wszystkim zyskują wydatną pomoc poprzez wyniki prac satelity naukowego SDO (Solar Dynamics Observatory - obserwatorium dynamiki Słońca).

Misja satelity SDO rozpoczęła się w lutym 2010 roku. Ponad 800 milionów dolarów wydanych na badania aktywności słonecznej, przynosi spodziewany plon w postaci obrazów o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają naukowcom dowiedzieć się czegoś więcej o polu magnetycznym naszej Gwiazdy Dziennej, o tym jak jest wytwarzane i jaka jest jego struktura. Zdobyta wiedza pozwoli zrozumieć złożoność zmienności procesów słonecznych, a tym samym ułatwi dalszy rozwój możliwości prognozowania kosmicznej pogody.

Prezentowane zdjęcie opracowano zgodnie z wynikami modelu komputerowego PFSS (Potential Field Source Surface), gdzie przeprowadzono symulację pola magnetycznego Słońca na podstawie danych pomiarowych rzeczywistych. Fotografia, która posłużyła za kanwę opracowania, została wykonana w zakresie promieniowania ultrafioletowego o długości 171 Å (17,1 nm).


źródła: NASA
Space

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.