Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magnitogorsk - poradziecki koszmar. Tu nie ma zdrowych

Maciej Kędzierski
Maciej Kędzierski
Magnitogorsk
Magnitogorsk
W Magnitogorsku, liczącym ponad 400 tysięcy mieszkańców, tylko 1 proc. dzieci rodzi się zdrowych. Praktycznie wszyscy mieszkańcy cierpią na choroby nowotworowe lub mają problemy z układem oddychania. Sam przyjazd do tego miasta stanowi zagrożenie.

Na dalekim Uralu, na granicy Europy i Azji, w Rosji znajduje się przemysłowe miasto Magnitogorsk. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiły się w XVIII wieku, jednak "cywilizacja" pojawiła się tam razem z "Planem Pięcioletnim", Józefem Stalinem i ZSRR.

Dla Stalina budowa miasta była priorytetem, ponieważ w tym miejscu znajdowały się pokłady rudy żelaza. Magnitogorsk został wybudowany w 1929 roku, natomiast prawa miejskie nadano w 1931 roku. Dodajmy, że nowy ośrodek miejski powstał w ciągu 4 lat! W mieście liczącym kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców - przypomnijmy, że pochodzących z różnych stron ZSRR skoncentrowano wiele zakładów przemysłowych. Nad Uralem pojawiły się kominy zakładów metalurgicznych, chemicznych, budowlanych, zbrojeniowych i maszynowych. Nie wiadomo także ile osób zginęło przy budowie wielkich kompleksów mieszkaniowych i przemysłowych.

Sowiecki projekt budowy Magnitogorska jest plagiatem! Radzieccy naukowcy nie tylko podpatrywali amerykańskie konstrukcje czołgów czy samolotów - w latach 20. XX wieku zainteresowali się zachodnimi koncepcjami urbanistycznymi, dlatego tak jak Amerykanie, zaczęli tworzyć nowe osiedla tam, gdzie znajdowały się surowce. Plan Magnitogorska był bardzo prosty: budować wzdłuż jednej głównej ulicy bloki mieszkalne, budynki użyteczności publicznej i fabryki. W 1937 roku zdecydowano, iż miasto otrzyma status "zamkniętego".

Kilka lat później, w czasach II wojny światowej, Magnitogorsk był "przemysłową twierdzą" Związku Radzieckiego. To właśnie stąd, prosto z fabryk, wyjeżdżały nowe czołgi. Po wojnie miasto ciągle się rozwijało, powstawały kolejne zakłady, a włodarze dbali o obywateli, tworząc prestiżowe szkoły wyższe, kina, teatry i obiekty sportowe. Rząd ZSRR zachęcał mieszkańców kraju do pracy nad Uralem.

Z Magnitogorskiem wiąże się też pewien wątek polski. W latach 80. XX wieku powstało tam miasteczko dla robotników znad Wisły. Polacy odpowiedzialni byli za rozbudowę miejscowych zakładów metalurgicznych. W miasteczku znajdowały się: sklepy, przychodnia, biblioteka itd.

Skupisko ogromnej ilości fabryk doprowadziło do zanieczyszczenia wód, gleby i powietrza. Za czasów komunizmu nie myślano o ekologii, tylko o zysku i propagandzie. Obecnie zanieczyszczenie jest tak duże, iż naukowcy wpisali miasto na listę najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie.

W Magnitogorsku, liczącym ponad 400 tysięcy mieszkańców, tylko 1 proc. dzieci rodzi się zdrowych. Praktycznie wszyscy mieszkańcy cierpią na choroby nowotworowe lub mają problemy z układem oddychania. Trucizny wydobywające się z zakładów przemysłowych uszkadzają większość organów. Dymy z kominów utrudniają normalne oddychanie. Miejscowe placówki opieki zdrowotnej niewiele mogą zaradzić. Jedynym lekarstwem jest zmiana miejsca zamieszkania...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto