Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

3894 miejsce

Mahatma Gandhi. Dwa oblicza wielkiego męża stanu?

Na rynku księgarskim ukazała się niezwykle ciekawa publikacja, która odsłania seksualne skłonności tego wybitnego męża stanu do osoby o tej samej płci.

Gandhi jako student prawa w Anglii fot. Wilipedia Commons - licencja wygasła / Fot. Dla milionów obywateli na całym świecie Mahatma Gandhi (1869-1948) stanowił wzór do naśladowania. Ten wielki indyjski mąż stanu, prawnik, filozof i kaznodzieja, przeciwnik przemocy, zamiast rozlewu krwi przeciwko brytyjskiej kolonizacji, stosował pokojowy protest.

Tymczasem na rynku księgarskim ukazała się zaskakująca publikacja Josepha Lelyvelda ”Great Soul: Mahatma Gandhi and His Struggle with India” (Wielka dusza: Mahatma Gandhi i jego walka o Indie), która odsłania seksualne skłonności tego wybitnego męża stanu do osoby tej samej płci.

Młodsi czytelnicy zapewne nie znają tej wybitnej postaci urodzonej w rodzinie hinduskiej, której Gandhi i jego żona Kasturba w okresie pobytu w Afryce Południowej Fot. Wikipedia Commons - licencja wygasła / Fot. pełne nazwisko brzmi: Mahandas Karamchand Gandhi. Pozwolę sobie zatem przypomnieć, iż był on jednym z twórców współczesnej państwowości indyjskiej i propagatorem pacyfizmu jako środka walki politycznej. W szkole podstawowej, w rodzinnym mieście Porbandar, był on przeciętnym uczniem, dlatego w wieku 19 lat z trudem dostał się na wydział prawa uniwersytetu w Bombaju. Niezadowolony z college’u, studia ukończył dopiero w Anglii, gdzie przyjęto go potem w poczet brytyjskiej palestry. Próbując "stać się Anglikiem”, pragnął także przyjąć europejskie zwyczaje kulinarne, ale jego żołądek źle tolerował dania mięsne i po wielu przemyśleniach Gandhi przeszedł na wegetarianizm, wstępując jednocześnie do brytyjskiego Stowarzyszenia Wegetarian, w którym został członkiem zarządu.

Dużo wcześniej, bo w wieku 13 lat, ożenił się z trzynastoletnią Kasturbą Makharji, przy czym
małżeństwo to zostało wcześniej uzgodnione przez obydwie rodziny. Z tego związku przyszło potem na świat czterech synów.Gandhi ze swoim kochankiem, Niemcem Hermannem Kallenbachem. W środku sekretarka Gandhiego. Fot. Wikipedia Commons - licencja wygasła / Fot.

Bardzo dużo podróżował razem z żoną po całym świecie, poczuł na własnej skórze rasizm, uprzedzenia i niesprawiedliwość. Mimo że wcześniej nie miał żadnych zainteresowań teologicznych, zaczął interesować się hinduizmem, chrześcijaństwem, buddyzmem i innymi religiami. To zainteresowanie wzięło się z lat spędzonych w Południowej Afryce.

Po powrocie do Indii w 1915 r. prowadził korespondencję z wieloma znanymi osobistościami, eksperymentował z dietą, ale główną działalność skupiał na sprawach politycznych. W tej ostatniej potępiał zarówno postępowanie Brytyjczyków, jak i akcje Hindusów. To uczyniło go bardzo sławnym w całych Indiach i nie tylko, rozbudzając świadomość narodową w zniewolonym do tej pory narodzie. 30 stycznia 1948 r. gdy Gandhi udawał się na spotkanie modlitewne w Nowym Delhi, trafiła w niego kula hinduskiego fundamentalisty, członka skrajnej prawicowej organizacji hinduskiej - Nathurama Godsego,.

Kasturba, żona Gandhiego z ich synami (1902 r.) Fot. Wikipedia Commons . licencja wygasła / Fot. Autor książki, Joseph Lelyveld, były redaktor naczelny „New York Times”, na podstawie odnalezionych obecnie listów miłosnych, opisuje życie intymne Gandhiego z niejakim Hermanem Kallenbachem z pochodzenia Niemcem. W jednym z listów czytamy m.in.: „Wziąłeś w posiadanie moje ciało, odtąd jestem twoim niewolnikiem. Twoje zdjęcie (jedyne) stoi w sypialni na moim kominku”. W dalszej treści listów przysięgają sobie także dozgonną miłość.

Jego żona Kasturba, dowiedziawszy się o zdradzie męża z kochankiem, odeszła od niego w 1908 roku. Gandhi nadal współżył z kochankiem, dopiero w 1914 r. drogi ich się rozeszły. Odtąd utrzymywali ze sobą jedynie kontakt listowny. W 1945 r. Hermann Kallenbach zmarł na malarię. Trzy lata później. Mahatma Gandhi zginął tragicznie. Prawda o podwójnym życiu wielkiego indyjskiego męża stanu wyszła na jaw dopiero po 50 latach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

hanneta
  • hanneta
  • 19.11.2011 02:24

Tak,tak,Ghandi sypiał z mężczyznami,Wałęsa denuncjował siebie samego,a Elvis ciągle żyje(wiem,bo to ja jestem Elvisem.)Ludzie są skłonni uwierzyć we wszystko,co choć trochę pachnie sensacją.Dobrowolna rezygnacja z seksu?-to by się nie sprzedało!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Małgorzato- to nie jest dobrze, że dopiero po wielu latach dowiadujemy się o faktach dotyczycych niektórych "ofizieli" z życia politycznego (cic publicznego): ich dwulicowości, tyranii, gburowatość, wiarę w swoją nieomylność. Przedstawicielem tego negatywnego profilu polityka był jeden z niemieckich Kanzlerzy, tylko za późno ludność dowiedziała się o tym.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy tekst. Historia odkrywa czasami fakty, które za życia były skrzętnie ukrywane. Może dobrze, że ta sprawa dopiero teraz ujrzała światło dzienne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Przeczytałam artykuł z dużym zainteresowaniem:)
Dorzucam kilka cytatów:

"Oko za oko uczyni tylko cały świat ślepym."

"W życiu jest coś więcej do zrobienia niż tylko zwiększać jego tempo".

"Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz".

"Nie" wypowiedziane bez lęku może być lepsze i ważniejsze, aniżeli "tak" wypowiedziane tylko po to, żeby kogoś zadowolić lub, co gorsza, by uniknąć kłopotów".

"Nie ma drogi do pokoju. To pokój jest drogą".

"Słabi nigdy nie potrafią przebaczać. Przebaczenie jest cnotą silnych".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.