Facebook Google+ Twitter

Mają pasję i są szczęśliwi - Zespół Pieśni i Tańca "Rudzianie"

Współautorzy: Barbara Podgórska

- Brak słów, aby wyrazić radość, że Ruda Śląska ma „Rudzian” – powiedział Andrzej Stania, prezydent miasta, składając gratulacje Dziecięcemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Rudzianie”, z okazji jego 25-lecia.

 / Fot. Robert Ruda„Rudzianie” wystąpili z jubileuszowym pokazem na scenie Miejskiego Domu Kultury. Zaczęli dostojnie polonezem. Potem zaśpiewali i zatańczyli ‘po naszymu”, oczarowując publiczność, udowadniając, że nie na darmo przyznano im tytuł „Ambasadora Rudy Śląskiej”. Są bowiem znani nie tylko w kraju, gdzie na licznych festiwalach, przeglądach, konkursach zdobywali prestiżowe nagrody i wyróżnienia. Koncertowali także w Danii, Francji, we Włoszech, Niemczech, na Słowacji i w Czechach.

 / Fot. Robert RudaNa koncert przybyły tłumnie rodziny, sympatycy, znajomi, wielbiciele
oraz bardziej i mnie oficjalni goście. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłych założycieli zespołu: Magdaleny Kalyty, Jana Mazura i Ignacego Ficka. To oni w dawnym domu kultury, nieistniejącej już kopalni „Wawel”, rozpoczęli rekrutację utalentowanych dzieciaków. Po żmudnych naukach i próbach, nastąpił debiut: 24 maja 1986 roku. Potem Rudzianie obrastali w uznanie i autentyczną sławę, zdobywaną podczas niezliczonych występów w halach sportowych i widowiskowych, w szkołach, muszlach koncertowych, na boiskach i w amfiteatrach. W 1990 państwowa komisja weryfikacyjna przyznała im prawo oficjalnego reprezentowania kultury polskiej poza granicami kraju.

Zespołem aktualnie kieruje Dorota Siedlecka-Dominiak, wspierana przez Annę Rudę i
Annę Fic. W swym repertuarze zespół mieści pieśni i tańce śląskie, krakowskie, łowickie, opoczyńskie, lasowiackie, podhalańskie i z wielu innych regionów Polski. Jesteśmy ze Śląska, jesteśmy Polakami – to jakby niepisane credo „Rudzian”. Bawiąc się spontanicznie i żywiołowo, bawią innych znakomitym widowiskiem folklorystycznym.

Ich występy zawsze budzą niekłamany aplauz publiczności. Zwłaszcza popisy najmłodszych śpiewaków i tancerzy. Nawet jeśli zdarzą się zabawne potknięcia.
W jubileuszowej gali dla przyjaciół wystąpił także znakomity rudzki Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka. Były oczywiście przemówienia, życzenia, gratulacje, poparte wiązankami kwiatów i upominkami. „Rudzianom” życzymy wszelkiej pomyślności na kolejne lata. I kolejnych doniosłych dokonań oraz zaszczytnych jubileuszy. Ku chwale Rudy Śląskiej! Pyrsk! Ludkowie Roztomili!


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Pimpuś
  • Pimpuś
  • 13.11.2010 16:40

Byłem członkiem tego zespołu i moje ostatnie spotkanie z byłymi i obecnymi członkami było na 20-lecie bo teraz już nie było czasu na to aby wysłać zaproszenia. Teraz był obecny pan Stania ,a pięć lat temu dzieci występowały do pustych krzeseł ponieważ goście z Urzędu Miasta nie mieli czasu aby przyjść i zobaczyć jaki Rudzianie mają repertuar.Sory ale te 25 lecie to żenada.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Robert F.
  • Robert F.
  • 12.11.2010 15:29

Jestem dumny i szczęśliwy , że przetańczyłem w tym zespole 12 lat. To były najlepsze lata mojego życia. Czułem się tam nie tylko jak wśród przyjaciół, ale bardziej jak w rodzinie, bo "Rudzianie" są jedną wielką rodziną. Taniec zostanie w mym sercu do ostatniego tchnienia.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Asia P.
  • Asia P.
  • 08.11.2010 18:05

To nie tylko zespół z tradycjami. To ogromna rzesza przyjaciół. Często mieli pod górkę, bo nie każdy rozumie, że o takie zespoły należy dbać ze szczególną uwagą. Cieszę się, że mimo trudności udało im się przetańczyć i wyśpiewać 25 lat i oby było ich kolejne tyle, a nawet więcej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Gratuluję pasji, życzę wielu sukcesów. 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jako pedagog kultury, mogę tylko powiedzieć, że sami Rudzianie
powinni być dumni z pilęgnowania swojego regionlizmu

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Mają pasję i są szczęśliwi" - i to jest najważniejsze!

Próbowałem kiedyś sił w tańcu ludowym, ale byłem raczej miernym tancerzem...

To piękna tradycja ludowa, bogactwo pieśni strojów i tańców regionalnych.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.