Facebook Google+ Twitter

Majdan: dla piłkarzy ważna jest współpraca z psychologiem

"Mało który trener zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna dla sportowców jest taka współpraca. Uważam, że psychologia sportu jest bardzo niedocenianą dziedziną. Powoli rozwija się ona w Polsce, ale to ciągle za mało" - mówi Majdan.

Znany dziennikarz Roman Kołtoń dodaje: "Myślę, że w piłce nożnej każdy trener musi być psychologiem". Psychologia sportu jest prężnie rozwijającą się w Polsce dziedziną mającą na celu poprawę osiągnięć zawodników. Coraz częściej trening mentalny jest włączany do szeroko pojętego procesu szkoleniowego sportowców. Praca z drużyną piłkarską jest dla sportowego psychologa bardzo szczególna. Z jednej strony ma on bowiem do czynienia z poszczególnymi zawodnikami, z drugiej zmuszony jest patrzeć z perspektywy całej drużyny. „Psychologia teamu” to sprawa niezwykle skomplikowana, gdzie umiejętność przewidywania wpływu danego sportowca na cały zespół wydaje się być kwestią kluczową.

"Każdy klasowy trener musi mieć charyzmę i czuć zespół"

"Jestem jak najbardziej za pracą drużyn piłkarskich z psychologami" - mówi Majdan, uczestnik Mistrzostw Świata w 2002 roku. Badania dowodzą, że umiejętności psychologicznych, takie jak np. kontrola emocji, można się nauczyć, podobnie jak nowego zagrania. Najważniejszymi aspektami z punktu widzenia psychologii drużyny, są bez wątpienia: procesy grupowe, komunikacja między zawodnikami, trenerem i sztabem, a także umiejętne formułowanie celów – indywidualnych i właśnie, a może przede wszystkim, zespołowych. Roman Kołtoń podkreśla rolę trenera w kierowaniu drużyną: "Praca z grupą dwudziestu kilku zawodników to wielkie wyzwanie. Stąd znajomość podstaw psychologii jest konieczna" - mówi znany dziennikarz sportowy.

Czytaj też: Tenisista Marcin Gawron: "Czy potrzebuję psychologa?"

"Czy konieczna jest współpraca z psychologiem, to już inna sprawa. Zastanawiam się. Każdy klasowy trener musi mieć charyzmę i czuć zespół" - dodaje Kołtoń.

W sportach indywidualnych celem jest rozwój sportowca poprzez nauczenie go nowych umiejętności, np. koncentracji czy radzenia sobie ze stresem. Psycholog może skupić się tylko na rozwijaniu potencjału jednego zawodnika, biorąc pod uwagę jego możliwości i oczekiwania. Trudność w pracy z drużyną stanowi jej zróżnicowanie. Jedni zawodnicy chętnie podchodzą do współpracy z psychologiem, inni są wobec tego typu wspomagania nieufni. Nietrudno natomiast stwierdzić, że najlepsze efekty uzyskamy, pracując z całym zespołem, a nie tylko z poszczególnymi jednostkami. Psycholog sportu posiada jednak konkretne i sprawdzone narzędzia, dzięki którym jest w stanie skutecznie zaangażować się w pracę danej drużyny i wspólnie z zawodnikami uzyskać jej wymierne efekty.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyWybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Współautorami artykułu są Ania Dąbrowska i Tomasz Kurach, którzy pracują przy organizacji Konferencji poświęconej psychologii sportu www.warszawa2011.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.