Facebook Google+ Twitter

Majdan: Upadły barykady. Berkut przypuścił szturm na ratusz, ale poniósł klęskę

Na Majdanie dziś rano zgromadziło się 25 tysięcy ludzi i ciągle przybywają nowi. W nocy milicja rozbiła wszystkie barykady. "Teraz już musimy domagać się ustąpienia prezydenta" - powiedział Witalij Kliczko. Berkut rozpoczął szturm na Ratusz, ale poniósł klęskę.

 / Fot. EPA/ROMAN PILIPEYNa Majdanie gromadzi się tłum. Obecnie na placu przebywa 25 tysięcy osób i ciągle przybywają nowi. Stacje metra zostały zamknięte, ale taksówkarze za darmo dowożą ludzi na plac, aby pokazać swoje poparcie dla działań opozycji.

We wtorek wieczorem w Kijowie zgromadziły się tłumy. Siły specjalne były obecne na miejscu zgromadzenia przez całą noc. Około północy milicja przeprowadziła atak na Majdan i po czterogodzinnej akcji rozbiła wszystkie barykady. Demonstrujący zaczęli wznosić kolejne. Funkcjonariusze użyli więc ciężkiego sprzętu, który usunął przeszkody.

Milicja wyparła protestujących przy pomocy tarcz, nie używała pałek. Kilkanaście osób zostało poszkodowanych po akcji milicji.

Wydarzenia w Kijowie komentował w "Kropce nad i" Kazimierz Marcinkiewicz. "Trzeba wspierać Ukraińców, ale oni nie mogą mieć poczucia, że to my zdobędziemy za nich tę wolność. Jeśli tylko Polacy będą się tam angażować, przekroczymy pewną granicę, a tego nie powinniśmy robić" - powiedział.

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Na razie wielkiej tragedii niema . Odnośnie neutralności Ukrainy , jestem za niech się gotują we własnym sosie . Co do zagrożenia , to na razie jest tylko na słowach , ale pożyjemy zobaczymy . Jestem za wolna, Ukraina, tego im życzę ze szczerego serca.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obecność lidera "Swobody" na Euromajdanie jest dla mnie zagadką.
Z jednej strony jest to partia antyrosyjska, ale z drugiej - jej program praktycznie wyklucza obecność w UE.
Partia domaga się np. przywrócenia Ukrainie statusu państwa atomowego, odtworzenia arsenału taktycznej broni nuklearnej oraz pomocy i współpracy ze strony Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii w rozwijaniu ukraińskiego programu nuklearnego.
Założenia dotyczące polityki podatkowej państwa robią wrażenie, jakby twórcy programu nie zdawali sobie sprawy, że państwo członkowskie nie ma w tej dziedzinie pełnej swobody (program przewiduje np. zniesienie VAT-u).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Marto - to chyba można uznać za ichniejszy segment polityki historycznej (w wersji hard.)
Ciarki po plecach przechodzą.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Jadwigo, w programie wyborczym opozycyjnej "Swobody" czytamy m.in.:
"Wprowadzić odpowiedzialność karną za wszelkie przejawy ukrainofobii."
"Zezwolić wszystkim zdrowym psychicznie i niekaranym obywatelom Ukrainy na swobodne nabywanie i korzystanie z broni palnej i białej."
"Nadać Ukraińcom z Kubania, Chełmszczyzny, Nadsania, Podlasia, Łemkowszczyzny, przemocą wysiedlonym z ziem ojczystych, status deportowanych, ze wszelkimi socjalnymi gwarancjami."
(W przyszłości może to oznaczać wysunięcie roszczeń odszkodowawczych wobec Polski.)
"Opracować i wdrożyć państwowy program edukacyjny "Prawda o ludobójstwie Ukraińców". Wprowadzić osobną dziedzinę naukową "Historia ludobójstwa Ukraińców w XX w. na wszystkich uczelniach."
(Tu dodam, że program obejmowałby również polską akcję "Wisła".)
"Uznać walkę, którą do końca lat 50-tych prowadziła Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i Ukraińska Powstańcza Armia (UPA), za narodowo-wyzwoleńczą walkę narodu ukraińskiego. Uznać bojowników UPA i konspiratorów OUN za uczestników narodowo-wyzwoleńczej walki o państwową niezawisłość Ukrainy."
"Rozpowszechniać prawdę o wyzwoleńczej walce Ukraińców w XX w. za pomocą środków reklamy społecznej, publicznych wysłuchań parlamentarnych, filmów dokumentalnych i fabularnych, wydawnictw książkowych itd. Wprowadzić specjalny kurs nauczania historii walki wyzwoleńczej Ukraińców w XX w. na wszystkich uczelniach."
"Uznać europejski ukrainocentryzm za strategiczny kierunek państwa, zgodnie z którym Ukraina dąży do stania się nie tylko geograficznym, ale i geopolitycznym centrum Europy".
"Opracować i planowo wprowadzić do 2017 r. nowy program reformy i budowy ukraińskiego wojska, który zapewni realną gotowość obronną państwa. Stworzyć wysokotechnologiczną i profesjonalną armię kontraktową - regularne wojska".
"Stworzyć jednolity system przygotowania i mobilizacji rezerwistów (wg modelu szwajcarskiego). Odbudować w pełnych rozmiarach system przygotowania do służby wojskowej i obrony cywilnej w szkole powszechnej i sieć katedr wojskowych w szkołach wyższych."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Grzegorzu!
Błagam...sądzi Pan, że po francuskiej i bolszewickiej, nadszedł moment na trzecią wielką rewolucję? Do trzech razy sztuka, a potem już tylko Chińcyki?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Granica już dawno została przekroczona: międzypaństwowa, dobrego wychowania i zdrowego rozsądku. Prezes i inni Wybawiciele powinni zdawać sobie sprawę z tego, że wielka rewolucja we Francji zaczęła się w podobny sposób jak ten, który oni wspireają, oglądając się przez ramię w kierunku dwóch stolic na B oraz trzeciej na W. Zaś ta rewolucja nie była tylko rewolucją na ulicach stolicy, ale również niebywale okrutną wojną domową między stolicą a wieloma prowincjami. Wojna domowa na Ukrainie zamieni się rychło w wojnę totalną, z użyciem broni chemicznej i biologicznej, z wielokrotnymi bombardowaniami i ostrzałem rakietowym Lwowa, zniszczeniem jego zabytków, rzeziami, przy których zblednie rzeź wołyńska, z ogromnymi masami uchodźców, rabujących okolice w poszukiwaniu jedzenia, szmuglujących broń i roznoszących epidemie. Na dodatek państwa sąsiednie będą miały wielkie szanse na bezpośrednie wciągnięcie w wir wydarzeń. Zresztą w wypadku naszego kraju ktoś stojący z boku nie będzie miał czemu się dziwić.

Obym był w tych słowach fałszywym prorokiem!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.