Facebook Google+ Twitter

Majdanek w oczach Karola Lindera. Wystawa w byłym obozie koncentracyjnym

Dzisiaj w Lublinie, w Państwowym Muzeum na Majdanku na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady, została otwarta niecodzienna wystawa pt. "Majdanek w oczach Lindera".

Karol Linder (1920-1966), to były podpułkownik Ludowego Wojskiego Polskiego. W sierpniu 1944, po wyzwoleniu Lublina i Lubelszczyzny spod okupacji hitlerowskiej, znalazł się na terenie byłego obozu zagłady, gdyż tam znajdowały się wtedy koszary wojskowe i punkt werbunkowy Wojska Polskiego. Owocem jego pobytu w tym miejscu, rozmów z byłymi więźniami obozu koncentracyjnego jest seria 24 rysunków, przedstawiająca w niezwykle sugestywny sposób realia życia obozowego. Oprócz wartości artystycznej wyrażają swoiste przeżycia jakie doznał autor, oglądając jeszcze niezmienioną przestrzeń obozu.

Dominującym tematem prac są różne formy eksterminacji, jakimi poddawani byli więźniowie obozu.
Rysunki układają się w chronologiczny ciąg zdarzeń ukazują kolejne etapy pobytu więźniów, poczynając od ich przybycia na Majdanek, poprzez ich udział w apelach, karanie i szykanowanie
przez esesmanów, wreszcie uśmiercanie w komorach gazowych, wieszanie, rozstrzeliwanie, topienie, ograbianie zwłok (wyrywanie złotych zębów itp).

Tytuły prac: "Dwaj brzuchaci hitlerowcy pożerają więźniów z obozu"(praca oparta na motywach obrazu F.Goyi "Saturn pożera własne dzieci"), "Krematorium", "Mordowanie dzieci", "Zbiorowa egzekucja przez powieszenie", "Likwidacja", "Sadzawka"(scena topienia więźnia przez hitlerowców,
którego potem uznano za samobójcę), "Chłosta", "Ty polska świnio", "Przygotowanie do krematorium", "Gaskomora", "Tresura psów", "Zapasy cyklonu wystarczą na wytępienie dwóch milionów ludzi", "Instrukcje sadystów", "Duszenie hakiem" i inne.

Wystawę można oglądać w pawilonie edukacyjnym Państwowego Muzeum na Majdanku
w gosz.9-17.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.