Facebook Google+ Twitter

Major Ignacy Skowron nie żyje. Zmarł ostatni obrońca Westerplatte

Major Ignacy Skowron ostatni z żyjących obrońców Westerplatte zmarł dziś 5 sierpnia w Kielcach. Miał 97 lat – poinformował o tym agencję PAP prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych 4. Pułku Piechoty Legionów, Zbigniew Kowalski.

Do pełnienia służby wartowniczej w Wojskowej Składnicy Tranzytowej trafił razem z 68-osobowym oddziałem żołnierzy 2. Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Żołnierze mieli za zadanie bronić składnicy przez 24 godziny; we wrześniu 1939 r. obrona trwała 7 dni – pisze PAP.

"Major Skowron rzadko opowiadał o tamtych czasach. Powtarzał, że westerplatczycy mieli szczęście, mając dwóch dowódców, bo jeden uczynił ich bohaterami, a drugi darował im życie. Tym samym odcinał się od oceniania roli majora Henryka Sucharskiego i porucznika Franciszka Dąbrowskiego w obronie Westerplatte” – powiedział prezes Kowalski.

Major Ignacy Skowron angażował się w propagowanie pamięci o obrońcach Westerplatte. Jeszcze w marcu tego roku był honorowym gościem zorganizowanych w Kielcach uroczystości z okazji 73. rocznicy przejęcia zadań plutonu wartowniczego na Westerplatte przez żołnierzy 4. Pułku Piechoty Legionów, do którego należał – pisze PAP.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ostatni z tych, którzy mogli bo chcieli, niech odpoczywa w spokoju

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.