Facebook Google+ Twitter

Majorka, Ibiza, Formentera czy Menorka?

Baleary to swego rodzaju europejska klasyka turystyczna. Coraz bardziej popularne także w Polsce. W jakiej kolejności zwiedzać te wyspy? Jeśli zdecydujemy się najpierw na Majorkę, nie dajmy się namówić na południowe, betonowe wybrzeże.

półwysep Formentor / Fot. Marek CiesielczykOd lat sześćdziesiątych Baleary przyciągają coraz większą liczbę turystów. W lecie, a nawet wiosną czy jesienią, to świetny cel urlopowy. Z środkowej Europy dostajemy się tam z ciągu 3 godzin. Pogoda gwarantowana. Piękne piaszczyste plaże, śliczne, typowo śródziemnomorskie krajobrazy. Jeśli ktoś był już na głównej wyspie, Majorce, to w następnej kolejności powinien odwiedzić Ibizę, a dopiero później Formenterę i Menorcę. Chyba, że lubicie wakacyjny spokój. Wówczas te dwie ostatnie wyspy zaspokoją Wasze wakacyjne oczekiwania lepiej.

Jeśli jednak decydujemy się na Majorkę, to odradzam wybór hotelu w południowej części wyspy w okolicach stolicy wyspy Palma de Mallorca. Wybrzeże jest brzydkie, płaskie, zabudowane koszmarnymi architektonicznie hotelami. Można by rzecz, że okolice stolicy to betonowa riwiera. Zachodnie wybrzeże jest z kolei skaliste. Północ wyspy wydaje się być optymalnym wyborem. Polecam zwłaszcza Zatokę Alkudyjską, okolice Ca'n Picafort. Jeśli ktoś w jakimś biurze turystycznym trafiłby na hotel w małej miejscowości Mal Pas, może wykupić tam miejsca bez wahania. Jest ślicznie i spokojnie.Okolice Ca'n Picafort to przede wszystkim piękne plaże i cudowny krajobraz.

Warto oczywiście na jeden dzień wybrać się do stolicy. Główny cel turystyczny to katedra La Seu, budowana w latach 1230-1601. Każdy Polak obowiązkowo powinien odwiedzić w zachodniej, górzystej części wyspy klasztor Sa Cartuja w Valldemossa. Chopin i George Sand przebywali tu w latach 1838-39. Jeśli ktoś miałby czas, może odwiedzić miejscowość Deia, gdzie przebywał z kolei Robert Graves. Na czubku wyspy dech w piersiach zapierają widoki na półwyspie Formentor.

I jeszcze wskazówka dla tych, którzy chcieliby na Majorkę lecieć "w ciemno" i nie mają zbyt wypchanych kieszeni. Z terenu Niemiec (np. z Drezna) oraz z Wiednia można lecieć w ostatniej chwili bardzo tanio, niekoniecznie wykupując miejsca w hotelu. Jeśli ktoś ma np. namiot, może już na lotnisku na Majorce spytać, jakim autobusem można dostać się na pole namiotowe na północy wyspy. Trzeba jednak być przygotowanym na względnie wysokie ceny. Baleary są drogie. Last minute w czerwcu lub we wrześniu może okazać się jednak do 50% tańszym sposobem zwiedzenia Majorki niż klasyczny lot w lipcu lub sierpniu. Przyjemnych wakacji na Balearach!

Galeria zdjęć:
http://www.wiadomosci24.pl/artykul/29001.htmlWybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Asiekk
  • Asiekk
  • 06.03.2011 17:19

a gdzie opis Menorki? wczasy za 1490 zł z WATRA TRAVEL www.travel-senior.pl

Komentarz został ukrytyrozwiń

hmmm
nie przepadam za takimi opisami typu: tu jest pieknie i mieszkał tam Chopin.
Dobry opis podróży zawiera impresje, coś niepowtarzalnego, czego nie znajdzie się w przewodniku.
Byłam na Majroce i zgodzę się, że okolicy stolicy są mało malownicze.
Ale mało kto wie, że Majorka ma mało piaszczyszstych plaż w ogóle, przeważają skały, ale za to jest niewielka i można pozyczyć samochód i co dzień znaleźć się na innej plaży nawet jeśli mieszkamy w brzydkim hotelu- mrówkowcu w stolicy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus. Za teksty turystyczne u mnie zawsze!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.