Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5879 miejsce

Majorka odcięta od świata po zamachu bombowym

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-30 16:47

Władze Majorki zdecydowały się na zamknięcie dostępu do wyspy po zamachu bombowym, do którego doszło dziś przed koszarami hiszpańskiej Gwardii Cywilnej. Policja zamknęła wszystkie lotniska i porty morskie. Ma to zapobiec ucieczce terrorystów z Majorki.

Decyzja z pewnością utrudni życie turystom, którzy zdecydowali się spędzić wakacje na tej największej w archipelagu Balearów wyspie hiszpańskiej na Morzu Śródziemnym.

O godzinie 13.50 przed koszarami Gwardii w miejscowości Palmanova na Majorce eksplodował samochód-pułapka. Dwóch gwardzistów zginęło w wybuchu. Media donoszą też o kilku rannych. Zamachu dokonała najprawdopodobniej organizacja separatystów baskijskich ETA.

Pod pojazdem, należącym do sił Gwardii, podłożono wcześniej materiały wybuchowe. Jak poinformowała rzeczniczka Gwardii - zmarli oficerowie tej jednostki znajdowali się w aucie, gdy doszło do wybuchu.

Palmanova to znany kurort turystyczny. Miejscowość znajduje się niedaleko pałacu Marivent, gdzie hiszpańska rodzina królewska zwykle spędza letnie wakacje.

Wczoraj podobny atak miał miejsce w Burgos na północy Hiszpanii. Przed koszarami Gwardii Cywilnej również eksplodował samochód-pułapka. Rannych zostało około 60 osób, a z 14-piętrowego wieżowca Gwardii ocalały tylko górne piętra. Hiszpańska policja odpowiedzialnością za przeprowadzenie wczorajszego zamachu obarczyła baskijskich separatystów.

Gazeta El Mundo poinformowała w niedzielę, że hiszpańskie siły bezpieczeństwa postawiono w stan najwyższej gotowości, po tym, jak z Francji napłynęły niepokojące informacje o planach ETA. Baskijscy separatyści mieli przeszmuglować do Hiszpanii trzy furgonetki z ładunkami wybuchowymi.

Jutro minie 50 lat od założenia ETA. Organizacja ta jest obwiniana o śmierć około 820 osób. W większości ofiarami krwawej kampanii na rzecz niezależności Kraju Basków byli wojskowi i policjanci.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.