Facebook Google+ Twitter

Majowie mieli rację? To rzeczywiście koniec?

Koniec świata - ludzkość zadała już chyba wszystkie możliwe pytania związane z tym stwierdzeniem. Ale czy on nastąpi? A jeśli tak, to kiedy i jak będzie wyglądał?

 / Fot. NASA/SDO (AIA)Majowie - to o nich mówi się najwięcej w kontekście ewentualnego końca. Ale czy lud, który już od setek lat nie istnieje, rzeczywiście mógł przewidzieć kiedy nadejdzie "Dzień Sądu"? Jedni uważają, że tak, inni, że ich przepowiednie to stek bzdur. A jaka jest prawda? Czy poznamy ją już za kilka tygodni, czy może przyjdzie nam na nią trochę dłużej poczekać?

Wszystko przez kończący się 21 grudnia 2012 r. kalendarz Majów. A precyzyjnie mówiąc, jego okres. Ów kalendarz jest podzielony na 2 cykle: rytualny, który składa się z 260 dni i słoneczny, mający 365 dni. Zarówno pierwszy jak i drugi służyły do obserwacji planet, przewidywania zaćmienia słońca oraz pogody, a także do zwyczajnego wyznaczania dat. Występowała w nim tzw. Długa Rachuba, czyli wyznaczanie jakiegoś okresu od daty początkowej, czyli powstania kalendarza. Za datę tą przyjmuje się 3114 r. p.n.e. Nie jest to jednak do końca słuszna hipoteza, bo według różnych badaczy, mogą to być np. 10 lutego 3641 p.n.e., 10 sierpnia 3214 p.n.e albo 13 sierpnia 3114 p.n.e. Jeśli więc przyjąć którąkolwiek (oprócz 3114 r. p.n.e.) z innych dat, to można w prosty sposób dojść do wniosku, że zapoczątkowany kalendarz wcale nie będzie miał swojego końca w grudniu tego roku. Nawet naukowcy w swoich wypowiedziach stwierdzili, że układ planet, który dla Majów był tak ważny, tego dnia nie będzie się niczym różnił od innych dni. Należy podkreślić również, że gdyby nie najazdy Hiszpanów i zagłada Majów, to zapewne kalendarz doczekałby się kontynuacji i teraz nikt nie zadawałby sobie pytań, czy będzie koniec świata, bo kalendarz wcale by się nie kończył. A więc koniec Długiej Rachuby wcale nie oznacza końca ludzkości.

Do końca świata nie są nam potrzebni Majowie - prędzej zniszczymy go sami. Wojny, głód, zatrucie środowiska - to tylko niektóre z czynników, które się do tego mogą przyczynić. Niezależnie więc od tego czy za miesiąc będzie koniec czy nie, należy pamiętać, że największym zagrożeniem dla niebieskiej planety jest człowiek i dopóki nie zmieni swojego postępowania, to świat będzie zagrożony.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Prawdopodobieństwo śmierci jest dla każdego człowieka 100%, podobnie jak ze 100% prawdopodobieństwem rosnąc będa podatki

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.