Facebook Google+ Twitter

Majówka z „Luboniami” J. I. Kraszewskiego w Poznaniu

W ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu zaprasza 31 maja 2014 r. na spotkanie religijno-literackie, które przypomni powieść z czasów Mieszka I - "Lubonie" J. I. Kraszewskiego.

Plakat spotkania / Fot. plakat Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski jest sposobnością, by podejmować problematykę, związaną z tym historycznym faktem, a przez to inicjować refleksję pogłębiającą świadomość tożsamości narodowej. Możliwość taką stwarza sięgnięcie do literatury i źródeł historycznych. Zainicjować ją pragną Pracownia-Muzeum Józefa Ignacego Kraszewskiego w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej, zapraszając 31 maja 2014 r. (sobota) na religijno-literackie spotkanie Majówka z „Luboniami” J. I. Kraszewskiego, koncentrujące się na powieści „wielkiego nauczyciela historii” – „Lubonie”. Spotkanie odbędzie się 31 maja w godz. 10.30 - 16.00 przy Parafii Chrystusa Króla na Górczynie, ul. Ostatnia 14.

Program duszpasterski obchodów 1050. rocznicy został rozłożony na cztery lata (2013-2017), natomiast ogólnopolskie uroczystości rozpoczną się w 2015 r. Centralnym miejscem oficjalnych ceremonii będzie Poznań, miejsce, gdzie się chrzest rozpoczął. W tym mieście zainaugurowano już działania rocznicowe, zakładając 23 kwietnia 2012 r. komitet organizacyjny ds. obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski.

Obchody rocznicowe Chrztu Polski w Poznaniu skoncentrują się w 2016 roku. Zaplanowano uroczystości liturgiczne, zapraszając do udziału w nich papieża Farnciszka. W programie rocznicowym jest wystawa Expo Christianitatis, prezentująca początki chrześcijaństwa w Polsce, odsłonięcie pomnika upamiętniającego Chrzest Polski. Ponadto zostaną przygotowane specjalne programy szkolne i pomoce multimedialne przypominające młodym pokoleniom o wydarzeniach sprzed tysiąca lat. W Poznaniu zostanie wytyczony szlak jubileuszowy, na którym obok katedry, bibliotek i muzeów, znajdzie się ekspozycja archeologiczna kaplicy księżnej Dobrawy na Ostrowie Tumskim. Oprócz poznańskich obchodów realizowany też jest ogólnopolski program duszpasterski, który ma umocnić świadomość chrzcielną katolików w Polsce.

Pracownia-Muzeum J. I. Kraszewskiego w Poznaniu oraz Towarzystwo Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej wpisują się w obchody poznańskie, organizując w najbliższą sobotę – 31 maja 2014 r. spotkanie związane z 1050-rocznicą Chrztu Polski. Celem programu Majówka z „Luboniami” J. I. Kraszewskiego jest przypomnienie historycznych zdarzeń przez pryzmat dokumentalno-literackiego ujęcia wybitnego powieściopisarza. „Lubonie” - powieść Józefa Ignacego Kraszewskiego opowiada o początkach chrześcijaństwa w Polsce. Literackim miejscem akcji są Poznań i Krasna Góra (Górczyn).

Program spotkania:

10.30 – rozpoczęcie MAJÓWKI z LUBONIAMI

10.45 – wprowadzenie, prelekcja Krzysztofa Kluppa: "„LUBONIE” - w cyklu powieści historycznych Józefa Ignacego Kraszewskiego"', otwarcie okolicznościowej wystawy poświęconej autorowi i jego powieści „Lubonie”
- czytanie powieści „Lubonie”

12.00 – Anioł Pański - przywołanie przykładów z naszej literatury świadczących o doniosłości tej modlitwy.
- cd czytania powieści „Lubonie”
- uroczyste umajenie Krzyża

13.15 - redaktorzy Anna Niedziela, Tomasz Wolny i Grażyna Wrońska-Walczak podzielą się wrażeniami z pobytu na uroczystości kanonizacji Jana Pawła II w Rzymie

14.00 – Chwalcie Łąki Umajone - prof. Stanisław Kozłowski, Łąkowa Litania do NMP śpiewy Maryjne, Litania – ukazanie kultu Maryjnego w polskiej tradycji i patriotyzmie
- cd czytania powieści „Lubonie”


15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

15.30 - „1944 - 'o roku ów!'” słowo o tym szczególnym roku siedemdziesiątej rocznicy- Bitwy pod Monte Casino, „Akcji Burza”, Operacji „Ostra Brama” i Powstania Warszawskiego - wygłosi Tadeusz Jeziorowski, po czym Jubilaci (Jacek Hałasik, Tadeusz Jeziorowski, Ryszard Liminowicz, ks. Tadeusz Magas, Stanisław Mikołajczak i ....), urodzeni w 1944 r., zapraszają na kawę i „słodkie”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

To prawda, a przy tym można by czytać Kraszewskiego nieustannie, bo nie brakuje w jego dorobku powieści odnoszących się do każdego wydarzenia historycznego...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapowiada się interesująco!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.